foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Okul Yolu
Bir Eğitim Sitesi

Okul Yolu

İdareci Öğretmen ve Öğrencilere yönelik bir eğitim sitesi

Tasfiye Amaçlanıyor!

egitim sen

Eğitim Emekçilerine Yönelik Her Türlü Yasa Dışı Müdahalenin Karşısındayız

Bugün, yargıyı kuşatan siyasi iktidar tarafından hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü kavramları alabildiğine zedelenmektedir. AKP iktidarının toplumu kutuplaştırıcı, öfke empoze eden politikaları ve eğitimcileri itibarsızlaştırma hamleleri, maalesef her geçen gün meyvesini vermektedir. Devamı

,

 

wistaKURULUM ve BALANGI 01

wistaKURULUM ve BALANGI 02

wistaKURULUM ve BALANGI 03

wistaKURULUM ve BALANGI 04


 

wistaKURULUM ve BALANGI 05

wistaKURULUM ve BALANGI 06

wistaKURULUM ve BALANGI 07


 

wistaKURULUM ve BALANGI 08

 

wistaKURULUM ve BALANGI 09

wistaKURULUM ve BALANGI 10

Windows 2010 kurulum ve Kullanm 1

Windows 2010 kurulum ve Kullanm 2

Windows 2010 kurulum ve Kullanm 3

Windows 2010 kurulum ve Kullanm 4


 

Windows 2010 kurulum ve Kullanm 5

Windows 2010 kurulum ve Kullanm 6

Windows 2010 kurulum ve Kullanm 7

Windows 2010 kurulum ve Kullanm 8

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun 11 özelliği

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, yaygın görülen bir sorun olsa da konu ile ilgili ailelerin bilinçsizliği çocukların doğru gelişimini engelliyor. Bu bozuklukla ilgili bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, belirtileri sıraladı ve ailelere önemli tavsiyelerde bulundu.

12:2028 Şubat 2017

image002

“Bu çocuklarda dikkat sorunları, aşırı ve kontrolsüz hareketlilik yaşıtlarından fazladır. Bazılarında sadece dikkatsizlik, bazılarındaysa sadece aşırı ve kontrolsüz hareketlilik görülmektedir. Ancak çoğu çocukta her iki problem birlikte ortaya çıkar. Bu problemler çocuğun yaşamını olumsuz etkiler” şeklinde konuşan Nişantaşı Psikiyatri Merkezinden Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, bu çocukların yaramaz olmadığını vurguladı.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) nedeninin anne babaların yanlış veya olumsuz tutumlarının olmadığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Üney, “Yani bu çocuklar anne babaları tarafından doğru yetiştirilmemiş, şımarık ve yaramaz çocuklar değildirler. Bu sorunun oluşumunda kalıtsal yani genetik faktörlerin etkilidir” diye konuştu.

ÇOCUKLARDA DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTENİN BELİRTİLERİ

Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların özelliklerini şöyle sıraladı:
“1. Ayrıntılara özen gösteremez, derslerde dikkatsizce yanlışlar yapar. Dikkatini sürdürmekte zorlanır.
2. Doğrudan kendisine konuşulurken dinlemiyor gibi görünür.
3. Verilen görevleri eksik yapar. Sorumluluklarını yerine getiremez.
4. Ödev yapmak istemez. Uzun süre dersin başında oturamaz.
5. Kalem, kitap gibi eşyalarını kaybeder.
6. Dikkati kolayca dağılır. Unutkandır.

 image004

Hiperaktif çocuklar uzun süre hareketsiz kalamaz FOTO:SHUTTERSTOCK

7. Kıpır kıpırdır, uzun süre hareketsiz kalamaz. Oturmasının beklenildiği durumlarda oturduğu yerden kalkar. Uygunsuz ortamlarda ortalıkta koşturur ya da bir yere tırmanır.
8. Sessiz oyun oynayamaz, oyun arkadaşlarıyla sorunlar yaşar.
9. Aşırı konuşur. Sorulan soru tamamlanmadan cevap verir. Başkalarının sözünü keser, sırasını bekleyemez.
10. Dağınık ve düzensiz çalışır, zaman sınırlamalarına uyamaz.
11. Aileye okuldan ve öğretmenlerinden şikâyetler gelebilir.”

Yrd.Doç.Dr.Rıdvan Üney, “Bu çocuklar, genellikle arkadaş ilişkilerinde zorluklar yaşarlar. Çoğunlukla anne babaları, arkadaşları ve öğretmenleri tarafından yanlış anlaşılırlar. Beklenmedik ve dengesiz gibi görünen davranışları, çoğu ortamda gerginliğe neden olur. Çocuğun çevresindeki kişiler; bu davranışları, çocuğun şımarıklığı, isteksizliği ve yaramazlığı olarak yorumlarlar. Oysa ki bu davranışlar, çocuğun kontrolü dışındadır. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan çocuklar, kendilerini diğerlerinden farklı hissederler. Çünkü bu problem çocuğun kişilik gelişimini ve zihinsel becerilerini olumsuz etkiler. Yaşadıkları beceri eksikliği ve sakarlıklar çevrelerinden eleştiri ve uyarı almalarıyla sonuçlanır. Çocuk hiçbir şeyi doğru yapmadığını düşünür. Ailesinin kendisinden memnun olmadığını, kimsenin kendisinden hoşlanmadığını hissedebilir. Sürekli uyarıldığı için; ailesinin, arkadaşlarının ve öğretmenlerinin isteklerini yerine getiremediğini düşünür. Bu sebeple çocuğun özgüveni de azalır. Genellikle arkadaş ilişkileri zayıftır. Bilmeden yanlış şeyler söylerler. Diğerlerini rahatsız ettikleri için dışlanırlar. Arkadaşlarını yanlış anlarlar. Etraflarında konuşulanları dinlemezler. Problem yaşadıklarında çözüm bulmakta zorlanırlar. Kurallara uymakta güçlük çekerler. Kendine hâkim olmakta güçlükler yaşarlar. Büyük riskler alırlar, sonuçlarını düşünmezler. Kolay heyecanlanırlar. Saldırgan davranışlarda bulunabilirler. Bu çocuklarda kaygı ve depresyon daha fazladır. Yalan söyleyebilirler, bir şeyler çalabilirler. Kötü oldukları için değil, isteklerini hemen karşılamak için bunu yaparlar. Tüm bu olumsuz davranışları sebebiyle okulda etiketlenirler. Kötü arkadaş grupları tarafından kabul gördükleri için, zamanla bu grupların içinde yer almaya başlarlar” ifadelerini kullandı.

 image006

Üney: Kötü arkadaş grupları tarafından kabul gördükleri için, zamanla bu grupların içinde yer almaya başlarlar FOTO:SHUTTERSTOCK

DEHB OKUL HAYATINI NASIL ETKİLER?

Derslerde kendilerinden beklenenden az başarı gösterdiklerini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Üney, “Sınıf ortamına uyum sağlamakta güçlük çekerler. Birebir çalışmada daha iyi öğrenirler. Bu çocuklarla ilgili okuldan gelen şikayetler fazladır. Kısa çalışma süreleri ve mola vererek çalışma onlara daha uygundur. Derslerde bazen başarılıyken, bazen başarısızdırlar. Bu çocukların aileleri hayal kırıklığı ve tükenmişlik yaşarlar. Çoğunlukla çocuklarından utanırlar. Bu çocuklar kaba ve kırıcı konuşabilirler, dalga geçebilirler. Anne-babalar bunu kişisel algılamamalı ve bu davranışlara alınmamalıdır. Çocuktaki olumlu tarafa odaklanmak bu çocukların davranışlarını değiştirmede çok etkilidir” açıklamalarında bulundu.

DEHB’İN TEDAVİSİ VAR MI?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun tedavisinin; ilaç tedavisi, psikoterapi, aile eğitimi, okul ve öğretmenle iş birliğini içerdiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Üney, “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan çocukla yapılan oyun terapisi, çocuğa kendi hayatını nasıl idare edeceğini öğretir. Özgüveni arttırır. Çocuğun kendi davranışlarının, diğer insanları nasıl etkilediğini anlamasını sağlar. Kendini kontrol etmeyi ve sakinleştirmeyi öğretir. Öfkeyi uygun bir şekilde ifade etmesine yardımcı olur. Psikoterapi çocuğa uygun davranışı öğretmek, problem çözme becerilerini arttırmak ve duygularının farkında olmasını sağlamayı hedefler. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu'nda ailenin ve öğretmenlerinin çocuğa nasıl davranması gerektiği ile ilgili eğitimin de terapi kadar faydalı olduğu bilinmektedir. Çoğu aile ilaç tedavisi ile ilgili kaygı duymaktadır. Ancak tedavi edilmeyen çocuklarda, gelecekte alkol ve uyuşturucu madde kullanım riski fazladır” şeklinde konuştu.

image008

Üney: Tedavi edilmeyen çocuklarda, gelecekte alkol ve uyuşturucu madde kullanım riski fazladır FOTO:SHUTTERSTOCK

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE OLAN ÇOCUKLARA NASIL DAVRANILMALI?

Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, çocuklarında dikkat eksiliği ve hiperaktivite bozukluğu olan ailelere şu önerilerde bulundu:
“1. Çocuğunuzda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olabileceğini düşünüyorsanız, mutlaka bir çocuk psikiyatristine danışın.
2. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu hakkında bilgi edinin. Uzmanlarla konuşun, kitaplar okuyun.
3. Çocuğunuzla konuşurken sizi dinlediğinden emin olun, gözüne bakarak konuşun.
4. Karmaşık görevler vermeyin. Adımlar halinde talimatlar verin.
5. Evdeki sınırları net bir şekilde belirleyin. Bunları onun görebileceği bir yere yazın.
6. Sınır koyarken kısa komutlar verin. Uzun tartışmalara girmeyin.
7. Ulaşmaları gereken küçük hedefler koyun.
8. Gün içinde yapması gerekenleri planlayın.
9. Çocuktaki olumlu tarafa odaklanın. Olumlu davranışı takdir ederek hemen pekiştirin. Başarısız olsa da çocuğun çabasını övün.
10. Olumsuz davranışlarda mola verin. Çocuğu olumsuz davranışta bulunduğu ortamdan uzaklaştırıp, kısa bir süre beklemesini sağlayın.”

http://www.sozcu.com.tr/2017/saglik/dikkat-eksikligi-ve-hiperaktivite-bozuklugunun-11-ozelligi-1704709/ alınmıştır.

Windows 7'yi USB bellekten kurmak

Win 7  USB  bellekten nasıl kurulur. Bu basit işlemi en kolay haliyle anlatalım hem açıklamaları okuyalım hem de sayfalara bakarak yapılan işlemi bilgisayarımızda uygulayalım. Sonuç mutlaka olumlu olacaktır. Denenmiş ve doğruluğu kanıtlanmıştır.

image043

Windows 7 CD’sini USB bellekten kurmak oldukça kolay ve hızlı hem bilgisayarında Cd sürücü olmayanlar hem de işini daha hızlı yapmak isteyenler için gerekli diyebiliriz.

Yapmamız gereken işlemler sırasıyla:


Öncelikle elimizde bir USB en az 4 gb boyutu olan bellek birimini bilgisayarımıza takalım ardından aşağıda resimde görüldüğü gibi  “cmd” komutunu girip enter tuşuna basalım

image044

Karşımıza aşağıdaki pencere açılacaktır.

image045
İşte bu penceredeki komut satırına “Diskpart” komutunu yazalım ve "Enter" tuşuna basalım.


Yeni çıkan pencereye geçelim ve sistemdeki diskleri görmek için “List Disk” komutunu yazalım. USB belleğin hangi disk’e göre atandığını bulmamız gerekiyor. Aksi halde sistemimizde yer alan sabit disklere zarar verebiliriz.

image046
Burada dikkat etmemiz gereken nokta USB belleğimizin iyice tanınmasıdır sonra pişman olmamak için bellek birimimizi adıyla tanıyalım en kolay yolu boyutudur. Bizim Disk 1 adlı USB belleğimiz 7663 MB olarak rahtlıkla görülebiliyor.


USB belleğimiz örnekte DISK 1 olarak görünüyor.  Sistemimizde tek bir sabit disk olduğundan taktığımız USB disk  ikinci disk olarak görünüyor.

image047
Örneğimizde USB bellek DISK 1 olarak göründü. Bu yüzden de komut satırına "select disk 1" komutunu giriyoruz.

Şimdide diskimizi temizleyelim.

Select Disk” komutunu girdikten sonra, sıra geldi USB belleğin içini temizlemeye. USB bellek “Clean” komutu ile silinir. Burada yapacağımız bir hatanın verilerimizi yok edeceğini bilelim ve ona göre hareket edelim.

image048


Clean, USB belleğin birimini siler. Bellekte yer alan tüm bilgiler silinir. Bu komut Windows'un "Birimi Sil" komutu ile eş anlamlıdır.

USB belleğinin birimini sildik. Şimdi bu belleğin birimini oluşturmamız gerekiyor. Bunun için “Create Partition Primary” komutunu yazalım.

image049
Burada fazla bir müdahalede bulunmuyoruz. Boyutu ne olursa olsun USB belleğe farklı birimler oluşturmuyoruz. Bu oldukça önemli.

Silinen belleğin yerine yeni bir birim oluşturmalıyız.. Bunun için “Create Partition Primary” komutunu yazmamız yeterli.


Şimdide birimimizi seçelim


Birimi seçtikten sonra var olan birimi oluşturmak gerekiyor. Tek bir birim oluşturduğumuz için “select partition 1” komutunu kullanmamız yeterli. Bu komutu yine aynı penceredeki komut satırına yazıyoruz.

image050
Birimi oluşturmak ve seçmekle iş bitmiyor. Bu ürünü sabit disklerde olduğu gibi aktif hale getirmemiz gerekiyor. Dolaysıyla komut satırına “active” komutunu girip enterlıyoruz.

image051

Birimi biçimlendirmek ve sistem cd si yerini tutacak olan USB birimimizi kullanıma hazır hale getirmek.
Sıra geldi format işlemine. Burada Fat32 dosya formatını kullanmak şart. NTFS ve benzeri dosya formatlarını kullanmayın. Yapılması gereken “format fs=fat32” komutunu girmek.

image052
Fat32 dosya sistemini kullanmamız şart. NTFS ve FAT16 dosya formatlarında bu işlem çalışmıyor.


Format işlemi bitti. Geriye pek bir şey kalmadı. Yapmamız gereken işlem ise “assign” komutu ile birimi atamak. Bu yapıldığında USB belleğimiz sistem tarafından bir harf alır.

image053

USB belleğinizin harfini mutlaka bilmeniz gerekiyor. Zaten format işleminin bitiminde yeni sürücü birim olarak karşımıza açılacaktır veyahuttu Bilgisayarım komutunu tıklayıp oradan da USB birimimize verilen adı görebiliriz.

İşlem bitmiştir artık “Exit” komutu ile sayfadan çıkabiliriz.

Windows 7’yi USB Belleğe kopyalama işlemi

Bu işlem için Xcopy (Optik sürücüye atanan harf):\*.* /s/e/f (USB belleğe atanan harf):\ komutunu kullanacağız.

image054

Benim favorim İSO dosyası kullanmak aşağıdaki resimde İSO dosyası olan programı USB belleğe kopyalama işlemini görüyoruz.

Power İSO dosyası üzerine mausumun sağ kulakçığı ile tıklayıp açılan pencereden Şuraya çıkart komutunu tıklayınca “Çıkart” penceresinden

image055

Sürücümü seçtim “Tamam” komutu ile USB belleğime Win7 yüklendi. İşlem bitmiştir. Artık yapmam gereken iş sadece Windovs7 bilgisayarıma kurmak

image056

USB belleğimi bilgisayarıma takıp BİOS ayarlarından başlangıç sürücüsü olarak USB belleği seçtim ve kurulum işlemi başladı.Yalnız bu seçimi dikkatli yapmazsak veya yapamazsak sürekli USB bellek atlanacak ve kurlum başlamayacaktır.Buna dikkat edelim..

1968 5

1968 4

1968 5

1968 5

 


Emeklilik işlemleri ve dilekçesi

Her yıl emekliye binlerce öğretmen ayrılmaktadır. Emeklilik işlemleri nasıl yapılır nasıl müracaat edilir. Gerekli belgeler nelerdir. Nelere dikkat etmemiz gerekmektedir. Tüm bu işlemleri sırayla açıklayalım. İlk işlem olarak çalıştığımız kurum müdürlüğüne emekliye ayrılmak istediğimizi bildiren bir dilekçe ile müracaat edeceğiz. Dilekçe örneği sayfa sonunda mevcuttur.

1- Emekliye ayrılacakların müracaatları okullar tarafından gerekli kontroller yapıldıktan

sonra en geç 2.. MAYIS................... tarihinde ilçe milli eğitim Müdürlüğünde olacak şekilde

gönderilecektir. 

2- Emeklilik dilekçelerine mutlaka ikamet adresi yazılacak ve Emekli Sandığı yazışmaları bu adresten yapılacaktır.

3- Emeklilik için istenen belgelere askerlik borçlanması tahsilat listeleri mutlaka eklenecektir. (emeklilik talep formları incelenirken askerlik borçlanması ve aylıksız izin borçlanmasına ait dilekçelerin kabul edilebilmesi için Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü kayıtlarına giriş tarihinden itibaren altı (6) aylık bir süre geçmesi gerektiğine özellikle dikkat edilecek, bu süreye dikkat edilmeden gönderilen müracaatlar ise kabul edilmeyecektir.)

4- Bağ-Kur ve Sigortalı olarak hizmeti bulunanların hizmet birleştirme işlemlerini müracaatlarından önce sonlandırmış olmaları gerekmektedir.

5- Emekliye ayrılacak olan personelin emekliliğe müracaat etmeden önce İLSİS ‘teki;

Görev Kaydı, Aylıksız İzin, Görevlendirme ve Hizmet Birleştirme ekranlarındaki

bilgilerinin güncellenerek varsa eksikliklerin giderilmesi.

6- Emeklilik istek dilekçelerin ASLI gönderilecektir.

Emeklilik başvurusu için gerekli olan belgeler

1- Okul müdürlüğüne hitaben yazılmış, ayrılmak istediğiniz tarihi belirtir

dilekçe, ( Dilekçede İkamet adresi açık olarak yazılacaktır.)

2- 2 Adet nüfus cüzdanı örneği ( Fotoğraflı, onaylı ve mühürlü olacaktır.)

3- 2 Adet aile nüfus kayıt örneği ( Nüfus Müdürlüğünden alınacaktır. )

4- 5 Adet fotoğraf (son altı ay içinde çektirilmiş olacaktır.)

5- 2’şer adet diploma fotokopisi. (Göreve başlarken ve görev içinde bitirdiği okullara ait)

6- Erkekler için askerlik terhis belgesi, borçlanma belgesi, kesinti listesi.

7- Varsa Sigorta veya BAĞ-KUR belgesi (Aslı)

 

 

 

2014 YILI HAZİRAN-TEMMUZ DÖNEMİ ÖĞRETMEN EMEKLİLİK

İŞLEMLERİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

İlgi : a) MEB Personel Genel Müdürlüğünün 12/04/2007 tarih ve 21576 sayılı yazısı

b) 16/04/2007 tarih 24896 sayılı yazımız.

c) MEB Personel Genel Müdürlüğünün 10/08/2009 tarih ve 65730 sayılı yazısı

1- Eğitim Öğretim Sınıfı çalışanlar için emekliliğe başvuru ayları HAZİRAN ve TEMMUZ’ dur.

2- Bu aylarda emekliliğe başvuran; emeklilik için gerekli olan fiilî hizmet süresini doldurarak emekliliklerini isteyenlerden, yapılacak inceleme sonucu emekliye ayrılmalarında bir engel bulunmadığı anlaşılanların (sicil dosyaları incelenip gerekli kontroller yapılarak) emeklilik evrakları en geç 28 MAYIS 2014 tarihinde Müdürlüğümüzde olacak şekilde gönderilmelidir.

3- Emeklilik işlemleri, personelin sicil dosyasındaki bilgi ve belgelere dayalı olarak, E-Personel Özlük

Modülünde güncellemeler yapılarak düzenlenecek, ilgililerin hizmet ihya işlemi, yaş, eksik hizmet

vb. nedenlerden dolayı Emekli Sandığınca göreve iade edilme durumlarına sebebiyet verilmeyecek

şekilde yapılacaktır.

• Emeklilik isteğinden vazgeçenler olduğu takdirde, iptal dilekçelerini Okul Müdürlüğüne en geç 25

Temmuz 2014 günü mesai bitimine kadar vermeleri gerekmekte ve iptal talebinde bulunanlar ile

Haziran ve Temmuz ayı sonuna kadar emeklilik işlemi tamamlandığı halde, emekliye ayrılmak için

tebellüğ etmeyen ve görevden ayrılışı sağlanamayan personelin, emeklilik işlemleri iptal edilerek

görevlerine devamları sağlanacaktır.

5- Emeklilik dilekçelerine mutlaka ayrılmak istediği tarih, T.C. Kimlik No, telefon numarası, ikamet

adresi yazılacak ve Emekli Sandığı yazışmaları bu adresten yapılacaktır.

6- Emeklilik için istenen belgelere askerlik borçlanması tahsilat listeleri mutlaka eklenecektir,

(emeklilik talep formları incelenirken askerlik borçlanması ve aylıksız izin borçlanmasına ait

dilekçelerin kabul edilebilmesi için Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü kayıtlarına giriş

tarihinden itibaren altı (6) aylık bir süre geçmesi gerektiğine özellikle dikkat edilecek, bu

süreye dikkat edilmeden gönderilen müracaatlar ise kabul edilmeyecektir.)

7- Bağ-Kur ve Sigortalı olarak hizmeti bulunanların hizmet birleştirme işlemlerini müracaatlarından

önce sonlandırmış olmaları gerekmektedir.

Emeklilik talebinde bulunanlarla ilgili mebbiste yapılması gereken

İşlemler:

1- İlk göreve başlama ve yer değişikliklerindeki ayrılma-başlama tarihleri mutlaka belgeye dayanarak

doğru olarak girilecek, Atama dönemlerindeki 15 günlük mehil müddetlerine dikkat edilecek, ayrılma

başlama tarihleri arası 15 günden fazla ise gerekçesi belgelendirilecek,

2- İlk göreve girişteki öğrenim durumu ve görev içerisinde bitirdiği okullar sisteme işlenecek ve belgeleri gönderilecek,

3- Kimlik bilgileri son haliyle güncellenecek,

4- Görevlendirmeler ve unvanlar ( Müdür Yetkili Öğretmen, Müdür V. gibi) mutlaka belgeye dayanarak doğru olarak işlenecek,

5- Ödemeye esas derece kademeleri ile emeklilik keseneğine esas aylık derece ve kademelerinin, varsa ek göstergelerinin düzgün bir şekilde mutlaka işlenmesi,

6- Askerlik durumları; acemi birliği ve usta birliği ayrı ayrı girilecek. Ne olarak askerlik yaptığı (er

öğretmen, yedek subay, erbaş gibi) sisteme işlenecek. Borçlanma yapmışsa ilgili bölüme işlenecek,

7- Her tür Aylıksız izne ayrılma ve izin dönüşü başlama tarihi belgeye dayanarak girilecek. Borçlanma

yapmış ise ilgili bölüme işlenerek borçlanma tahsilat listesi gönderilecek,

8- Görev öncesi vekil öğretmenliklerle ilgili emekli sandığı ile yazışmalar yapılarak Emekli Sandığından

gelen sonuca göre hizmet birleştirme bölümünden girilecek (vekalet edilen görevin derece kademesi

mutlaka girilecek),

9- Bakanlığımız dışındaki kurumlarda Emekli Sandığı iştirakçisi olarak geçen hizmet sürelerinin yıllar

itibariyle ve intibak (kadro/derece) dökümü sisteme işlenecek,

10- Başka bir kuruma naklen atanmış olanların naklen atandıkları tarihin ve atandıkları kurumun açık adının

girilmesi,

11- Açığa alınanların (tutuklu, görevden uzaklaştırma v.s.) açığa alındıkları tarih ile göreve iade edildikleri veya görevine son verildikleri tarihlerin belirtilmesi, açıkta iken açık aylıklarının ödenip ödenmediğinin veya bu süreye ait emeklilik keseneği ve kurum karşılıklarının Emekli sandığına gönderilip gönderilmediğinin bildirilmesi,

12- SSK, BAĞ-KUR gibi hizmetleri ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili yazışmalar yapılarak gelen

gün sayıları hizmet birleştirme bölümüne işlenecek ve ilgililerin 506 ve 1479 sayılı Kanunlara tabi

görevde bulunduktan sonra Kurumumuza tabi göreve girdikleri tarih itibariyle asaletlerinin

onaylanması beklenmeksizin sigortalı hizmetlerinin 5434 sayılı Kanununun ek 18. maddesi gereğince

emeklilik keseneğine esas aylıklarının tespitinde değerlendirilmesi gerekmektedir. Değerlendirme

işleminin daha sonraki bir tarihte yapılması halinde tespit edilecek emekli keseneğine esas

aylıklarından kesilmesi gereken kesenek ve karşılık tutarları ile daha önce Emekli Sandığına

gönderilen kesenek ve karşılık tutarları arasındaki farktan 5434 sayılı Kanunun 14. maddesi uyarınca

kesenek farkının ilgili tarafından, kurum karşılığı farkının da Kurumunuzca karşılanarak kesenek ve

karşılık toplamı üzerinde hesap edilecek %20 gecikme zammının T.C. Ziraat Bankası Offline Sosyal

Güvenlik Kurumu (Emekli Sandığı) tahsilatları adı altında açılmış olan hesabın EMSAN-ŞAHIS

PRİM TAHSİLATLARI alt hesabına yatırılması gerekmektedir.

Normal emeklilik başvurusu için gerekli olan belgeler

1- Okul müdürlüğüne hitaben yazılmış, ayrılmak istediğiniz tarihi belirtir dilekçe, ( Dilekçede

îkamet adresi açık olarak yazılacaktır.)

2- 2 Adet nüfus cüzdanı örneği (Fotoğraflı, Birim amirince onaylı ve mühürlü olacaktır.)

3- 2 Adet aile nüfus kayıt örneği ( Nüfus Müdürlüğünden alınacaktır.)

4- 5 Adet fotoğraf (son altı ay içinde çektirilmiş olacaktır.)

5- 2’şer adet diploma fotokopisi. (Göreve başlarken ve görev içinde bitirdiği okullara ait)

6- Erkekler için askerlik terhis belgesi, borçlanma belgesi, borçlanma tahsilat listesi.

7- Varsa Sigorta veya Bağ-Kur (hizmet birleştirme belgesi) belgesi

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

            ……………………………………………….. MÜDÜRLÜĞÜNE

             …………………. /………..

 

 

 

 

 

 

            Okulunuzda/Kurumunuzda …………………………..…………………………. olarak

görev yapmaktayım.

            5434 Sayılı Kanunun 39/b ve geçici 205. maddeleri gereğince, yaş şartını ve ………….

hizmet yılını doldurdum. Emekliye ayrılmak istiyorum.

 

            Gereğini arz ederim.

 

 

 

 

                                                                                                                                 .…./…../20…

                                                                                                                                           İmza

                                                                                                                            Adı Soyadı

 

 

 

 

 

 

 

Emekli Aylığını alacağı adres   :

           

T.C Kimlik No                       :

Emekli Sicil No                      :

Arşiv/Kurum Sicil No            :

Branşı/Görev Ünvanı             :

Emekliye Ayrılacağı Tarih     :

EKLER                                  :

1-

2-

3-

4-

5-

,,

 

Sözleşmeli öğretmenlik

turk egitim sen

Mersin 1 no’lu şube, veliler tarafından darp edilen öğretmenler için basın açıklaması yaptı.

Mersin Akdeniz Güney Ortaokulu'nda veliler tarafından darp edilen öğretmenlerimize sahip çıkmak ve son zamanlarda eğitim çalışanlarına karşı gerçekleştirilen şiddet olaylarına dikkat çekmek ve kınamak için Türk Eğitim Sen yöneticileri, Türkiye Kamu Sen in diğer iş kollarındaki yöneticileri  ve üyeleriyle beraber basın açıklaması yaptı.  Devamı

Eğitim kovayı doldurmak değil

egitim bir senDenetim, kadavraya otopsi değil, hayata koruyucu hekimlik yapmaktır

Bir medeniyetin insanlığa olan faydasının, onun eğitim alanındaki başarısıyla ölçülmeye başlandığı günümüzde, neredeyse tüm toplumlar devletler eliyle eğitim sistemlerini daha nitelikli, daha etkili ve daha iyi hâle getirmek gayretindedir. Eğitimde kalite, öğretmenlik mesleğinin niteliği ve itibarı, fırsat ve imkân eşitliği, Devamı

 

,,,

 

Lütfen Paylaşalım

 

web servis

site ekle site ekle

Eğitim öğretim yılı

egitim is

Yargı Kararını Verdi: Eğitim Kamusal Bir Hizmettir ve Kamu Eliyle Yürütülmelidir

Hizmet Vakfı İle Milli Eğitim Bakanlığı Arasında İmzalanan Protokolün Yürütmesi Durduruldu 

Milli Eğitim Bakanlığı ile Hizmet Vakfı Arasında Değerler Eğitimi Verilmesine Dair 15.07.2014 tarihli işbirliği protokolünün değişiklikler ve ilaveler yapılarak 15.07.2017 tarihinden geçerli olmak üzere üç yıl süreyle uzatılmasına ilişkin Devamı

Minnetle anıyoruz

turk egitim sen

Meb’i kim yönetiyor?

Yönetici Görevlendirme sınavının ÖSYM tarafından  yapılacağı duyurulmuş  Milli Eğitim Bakanlığı, geçen ay yönetici atama takvimini yayınlamış, üç gün sonra geri çekmiş idi. Fakat bugün takvim aynı şekliyle tekrar yayınlandı. Madem aynen yayınlanacaktı, takvimin geri çekilmesinin hikmeti ne idi? Ne yapılmaya çalışılıyor? Devamı

 

Kotanlı: üniversitelerde torpil ve ayrımcılığa son verilsin

 

Üniversitelerde çalışan idari personelin torpil ve sendikal kayırmacılıktan müthiş derecede rahatsız olduğunu; üniversitelerde görev yapan eğitim ordusunun gizli kahramanları olan idari personelin; başta ekonomik ve özlük olmak üzere, mesleki ve demokratik sorunlarının iyice arttığını söyledi.”Daha öncede yaptığımız açıklamada dile getirdiğimiz gibi üniversitelerimizin rektör ve dekanlarına çağrıda bulunuyorum, üniversitelerde çalışan idari personelin taleplerine kulaklarınızı tıkamayın sendikal ayrımcılık yapmayın. Devamı için