foto1
İdareci öğretmen ve öğrenciler için belge dokuman evrak
foto1
MEB tüm mevzuat genelge kanun tüzük yönetmelik
foto1
Güçlü bir hafıza ve zekamızı geliştirmek için neler yapmalıyız
foto1
Okulda sınıfta oynanabilecek çocuk oyunları Çevre doğa haberleri
foto1
Tebliğler dergisi MEB Tüm Mevzuat son çıkan yönetmelikler
Güçlü hafıza neyle bağlantılı? Zaman yönetimi MEB Yangın yönergesi Uyku başarı nedeni fiziksel cezanın etkisi Son çıkan yönetmelikler MEB Tüm mevzuat Olaylar ve insanlar Sağlıklı yaşam için Trafik işaret ve levhaları Tebliğler Dergisi Mevzuat bilgi sistemi Büyük Türk Tarihi Verimli Ders çalışma Özgüven ve farkındalık Eğitimde motivasyon Eğitimde farkındalık.Read More...

Okul Yolu

İdareci Öğretmen ve öğrenciler için bir Eğitim Sitesi

Dünyayı Değiştirir!

egitim senBir Öğretmen Dünyayı Değiştirir! Ders Verme Sırası Bizde…

2018-2019 eğitim öğretim yılı bugün başladı. Eğitim Sen olarak ülkenin her yerinde, okullarımızda tüm Devamı

,

 

Demokrasi vazgeçilemez imizdir.

turk egitim senDemokrasi vazgeçilemez imizdir.

 13.09.2018 - 14:04

Talip GEYLAN     Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

1923 yılında kurulan Cumhuriyetimiz kısa tarihinde demokrasi açısından önemli bir mesafe kat etti. Zaman zaman demokrasimiz kesintiye uğrasa da Türkiye Cumhuriyeti demokratik ve sosyal bir hukuk devleti oldu. 12 Eylül 1980 askeri darbesi dışarıdan müdahalelerin en sert, en acımasız olanlarından bir tanesi idi. 12 Eylül darbesinin ardından binlerce gencimiz, aydınımız, öğrencimiz, memurumuz cezaevlerine konuldu, sürgüne tabi tutuldu, meslekten atıldı. Devamı

Ödü patlamak: Çok korkmak

Ödünç güle güle gelir ağlaya ağlaya gider. Ödünç verilirken insanların yüzü güler çünkü bir ihtiyacı karşılamıştır ama ödeme zamanı gelipte ödenemeyince huzursuzluğa tatsızlıklara yol açar.

Öfke baldan tatlıdır. İnsan sinirlenince kendine hâkim olamaz bağırıp çağırır içini boşaltır. Rahatlar hatta bağırıp çağırmak ona çok tatlı gelir.

Öfkeyle kalkan ziyanla oturur. Düşünmeden sinirle yapılan bir iş bizi hiç aklımıza gelmeyecek zorluk ve zararlara sürükleyebilir. Bir anlık öfkemize kapılarak yapacağımız bir davranış başımızın derde girmesine yol açar.

Öğleni kıl akşamı bil. Öğlen olunca artık akşamın gelmekte olduğunu hesaplayarak işini yap.

Öksüz hırsızlığa çıkmış gün akşamdan doğmuş. Fakir bir iş yapmaya niyet etse şanssızlıklar aksilikler üst üste gelir onu bulur. Yakasını bırakmaz.

Öküze boynuzu yük olmaz. İnsanın yardım edecek elinden tutacak kimsesi yoksa her işini kendi görmek zorundadır.

Ölçü almak: Bir işi yapmak için değerini tespit etmek, alınacak şeyin boyunu ölçmek

Ölecek ile olacağa çare olmaz. İnsan her karşılaştığı sorunun çözümü için çalışır gayret eder ama her zaman her istediği olmaz. Her iş olacağına varır. Ölüm geldikten sonra artık onu önlemeye kimsenin gücü yetmez.

Ölenle birlikte ölünmez. İnsanın bir tanıdığının ölmesi büyük üzüntü ve kedere sebep olur ama yaşayanlar için hayatın sonu değildir. Sağ olanlar için hayat devam ediyor. Sağ olanlar çalışmak ve geleceklerini yaşamlarını devam ettirmek zorundadır.

Ölmek var dönmek yok: Yapılacak işte ne pahasına olursa olsun geri dönüş yok. Sonuna kadar gidilecek.

Ölmüş eşek kurttan korkmaz. Her şeyini kaybetmiş çaresiz kalmış bir insanın artık kimseden korkusu da kalmaz. Kim ne kadar saldırırsa saldırsın

Ölü fiyatına: Çok ucuza, bedavaya, değerinin çok altında

Ölü mevsim: İşlerin çok durgun olduğu mevsim

Ölüm hak miras helal. Ölüm herkes içindir. Her insan ölümü yaşayacaktır. Ölenin malı da varislerine helaldir. Onlarda kendi paylarına düşeni almalıdır.

Ölüm ile öç alınmaz. İnsan düşmanı da olsa birinin ölümüne sevinmemeli öcüm alındı gözü ile değerlendirmemeli.

Ölüm kalım meselesi: İşin sonunda yok olma ölmek ya da başarmak meselesi

Ölümü göze almak: Yapılan iş uğruna ölmekten bile olsa korkmamak

Ölümüne susamak: Ölümü arar gibi tehlikeli bir işe girişmek

Ölümü gören hastalığa razı olur. İnsanın hasta olması zor günlerin başlaması demektir ama daha zoru ölümdür. Ölüm olmaktansa insan hastalığı tercih eder.

İnsan büyük bir zarar görecekse bu zarar karşılık küçük bir zararı kabul eder.

Ölüp ölüp dirilmek: Bir işi başarıncaya kadar tehlike atlatmak, ağır hastalık geçirmek

Ölürse yer beğensin kalırsa el beğensin. İnsan evladını iyi eğitmeli kendine ailesine ve çevresine faydalı bir insan olarak yetiştirmeli ki yaşarsa da ölürse de beğenilen takdir edilen bir insan olsun

Ölüsü olan bir gün delisi olan her gün ağlarmış. Ölüsü olan insan belli bir üzüntü ve yastan sonra alışır. Artık açı ve üzüntü unutulur kapanır gider. Fakat akılsız bir ahbabı varsa her zaman onun yaptığı yanlışlıklardan dolayı sıkıntı yaşar. Dert çeker üzülür.

Ölüsü olan gülmüş de delisi olan gülmemiş. Bir insana akılsız bir ahbabının verdiği sıkıntı bir tanıdığının ölümünden doğacak üzüntüden fazladır.

Ölüye varan ağlar, düğüne varan oynar. Bu dünyanın düzeni insan ölü evine varınca üzüntüsünde ağlar. Diğer yandan düğüne varanda orda ki insanların sevinç ve mutluluklarına ortak olarak oynar.

Ömür sürmek:  Rahat ve iyi yaşamak

Ön tekerlek nereye giderse arka tekerlekte oraya. Büyükler nasıl yaşarsa nasıl hareket ederse küçüklerde onları örnek alır onlar gibi yaşar.

Ön ayak olmak: Yapılacak işte lider olmak, öncülük etmek

Öne almak:  Öncelik tanımak

Öne sürmek: Bir konu hakkında iddia da bulunmak, yapılacak işte kişiyi öne geçirmek

Önü alınmak: Kişinin yapacağı işte onu önlenmek

Önüne bakmak: Utancından cevap veremeyip başını öne eğmek

Önüne dikilmek: Yapacağı işe engel olmaya çalışmak

Önüne geçmek: Yolunu kesmek, yapacağı işe engel olmak.

Önce iğneyi kendine batır dayanabilirsen, sonra başkasına batırırsın. Yapacağımız bir işi ve sonuçlarını iyi düşünmeliyiz. Karşımızdaki insana yapılmasını istediğimiz bir davranışın çok daha hafif olanını kendimize yapalım dayanabilirsek sonra karşımızdaki insana yapalım ama kendimiz dayanamayacağımız veya kabul edemeyeceğimiz bir şeyi başkasına yapmamalıyız.

Öpülecek el ısırılmaz. Kişi eğer saygı görmesi gereken biri ise ona saygısızlık değil hürmet ve saygı göstermek gerekir.

Örtbas etmek:  Yapılan işi hatayı gizlemek, yokmuş olmamış gibi davranmak

Örümcek kafalı: Yeniliklere karşı, eski düşünceli kişi

Özen göstermek: Yapılan işe çok itina göstermek

Özü sözü bir: Düşündüğü gibi olan söyleyen ya da söylediği gibi düşünen

Özür dilemek: Bağışlanmasını istemek

Öz ağlamayınca göz ağlamaz. İnsan gerçekten ve içten duygulanmadıkça, ağlamadıkça gözünden yaş gelmez.


,,

 

Sözleşmeli öğretmenlik

turk egitim senTürk Eğitim-Sen olarak sözleşmeli öğretmenlere büyük destek verdik, veriyoruz. Sözleşmeli öğretmenliğin kölelik ve ucube bir sistem olduğunu, iş güvencesini tehdit ettiğini her zaman dile getirdik. İş güvencemizle oynamak ise ateşle oynamak demektir. Buna asla müsaade etmeyeceğiz.Devamı

Daha ideal bir eğitim

egitim bir sen

Seçimimiz daha ideal bir eğitim düzeni içindir

Tarihin, ruhu tükenmekte olan dünyayı taşıyamaz olduğu bir aralıkta yaşıyoruz. İki dünya savaşından sonra kurulan küresel düzen, artık sadece açlık, ölüm, katliamlar, kan ve gözyaşı üretmektedir. Devamı

 

,,,

 

Lütfen Paylaşalım

 

web servis

site ekle site ekle

Eğitim öğretim yılı

egitim is2018-2019 eğitim öğretim yılı yeni bakan eski sorunlarla başlıyor

2018-2019 eğitim-öğretim yılı, 17 Eylül 2018 tarihinde başlayacaktır. 18 milyon öğrenci ve 1 milyon eğitim emekçisi bu eğitim öğretim yılına da birikmiş ve çözüm bekleyen sorunlarla, müfredat ve sınav sistemi değişikliği, karma eğitimin kaldırılması girişimleri gibi tamamen ideolojik bakış açısıyla gerçekleştirilen değişikliklerin gölgesinde girecektir. Devamı