foto1
İdareci öğretmen ve öğrenciler için belge dokuman evrak
foto1
MEB tüm mevzuat genelge kanun tüzük yönetmelik
foto1
Güçlü bir hafıza ve zekamızı geliştirmek için neler yapmalıyız
foto1
Okulda sınıfta oynanabilecek çocuk oyunları Çevre doğa haberleri
foto1
Tebliğler dergisi MEB Tüm Mevzuat son çıkan yönetmelikler
Güçlü hafıza neyle bağlantılı? Zaman yönetimi MEB Yangın yönergesi Uyku başarı nedeni fiziksel cezanın etkisi Son çıkan yönetmelikler MEB Tüm mevzuat Olaylar ve insanlar Sağlıklı yaşam için Trafik işaret ve levhaları Tebliğler Dergisi Mevzuat bilgi sistemi Büyük Türk Tarihi Verimli Ders çalışma Özgüven ve farkındalık Eğitimde motivasyon Eğitimde farkındalık.Read More...

Okul Yolu

İdareci Öğretmen ve öğrenciler için bir Eğitim Sitesi

İslam Ülkeleri Neden Kalkınamıyor

desKonuya büyüme ve kalkınma kavramlarını açıklayarak başlayalım. Büyüme; reel milli gelirin veya kişi başına düşen reel gelirin önceki dönemlere göre artmasıdır. Büyüme kavramı daha çok gelişmiş ülkeler için kullanılan bir kavramdır. Kalkınma kavramı içinde anlatılacağı gibi, gelişmiş ülkeler bir takım sosyal, ekonomik, teknolojik, kültürel ve toplumsal dönüşümlerini çok öncelerden gerçekleştirdikleri için onların temel sorunu reel gelirlerini artırmaktır. Devamı

,

 

Microsoft Powerpoint kullanımı

Office programının bileşenlerinden biri. Bir gösteri ve sunum programı. Kullanımı kolay ve basit. Eğer Word Excel not defteri gibi kelime işlemci ve text programları kullanabiliyorsak powerpoint i kullanmak bizim için, hiç bilmeyenlere göre  daha kolay olacaktır. Önce menüleri tek tek tanıyalım ardından da bir sunum hazırlayalım. Aşağıdaki fotoğrafa bakalım ve menüleri tek tek açıklayalım ve tanıyalım:

“Dosya” menusunu tıkladık 

Kaydet: Oluşturduğumuz sunumu kaydeder.

Farklı kaydet: Üzerinde çalıştığımız sunuyu farklı bir isimle kaydeder. Aradaki fark şudur bir dosyayı ilk defa kaydederken bize mutlaka dosya adını sorar. Daha sonra aynı dosya üzerinde yaptığımız çalışmaları her kaydedişimizde bize dosya adını sormadan doğrudan kayıt işlemini gerçekleştirir. Eğer bir dosyamızı farklı bir yere ya da farklı bir adla kaydetmek istiyorsak o zaman kullanacağımız menu farkı kaydet menusudur.

: Kayıtlı olan dosyalardan istediğimizi seçip açmamızı sağlar. Yapmamız gereken işlem Aç komutu ardından açılan ekranda bulunan dosyalardan çalışmak istediğimizi seçip aç komutunu tıklamaktır. Seçtiğimiz dosya masaüstüne açılmış olacaktır.

Kapat: Üzerinde çalıştığımız dosyayı kapatmamızı sağlar.

Bilgi: Çalıştığımız dosya hakkında bize özet bilgi verir. Eğer dosyamızı şifrelemek istiyorsak buradan bu işlemi gerçekleştirebiliriz. Bu işlem için yapmamız gereken işlem:

image002

Resimde de görüldüğü gibi “Dosya/Bilgi/Parola” ile şifrele komutlarının tıklanması ardından açılan pencereye dosyamıza girmek istediğimiz şifreyi girip ardından teyit ederek dosyamızı korumaya almaktır. Burada diğer seçenekleri de kullanabiliriz. En önemlisi tabi ki şifreyi unutmamak olmalıdır yoksa işimizi zora sokarız.

En son: En son çalıştığımız dosyayı görüntüler

Yeni: Yeni bir çalışma dosyası açmamızı sağlar.

Yazdır: Çalıştığımız dosyanın yazıcıdan çıktısını almamızı sağlar.

Kaydet gönder: Dosyayı kaydedip posta olarak göndermemizi sağlar.

Yardım: Powerpointte çalışırken sorun yaşamamız durumunda yardım menusunu ekrana çağırmamızı sağlar.

Seçenekler: Powrerpointte çalışma yaparken nasıl bir ekran istiyoruz. İşte bunun ayarlarını yapmamızı sağlar. Şimdi bunları tanımaya çalışalım.

image003

Yukarıda ki resimde seçenekler komutunun tıklanması ile açılan pencereyi görmekteyiz. Burada birçok seçenek mevcut. İlk açtığımızda standart ayarlar kurulmuştur. Eğer bu ayarlarda bir değişiklik yapmak istiyorsak buraya gider istediğimiz seçeneği alırız.

Çıkış: Programdan çıkmamızı sağlar.


 

Giriş Menusu tıklayarak işe başlayalım. Komutun ilk tıklanmasıyla karşımıza aşağıdaki pencere açılacaktır. Burada ki komutları ve yaptıkları işlemleri tanıyalım. “Dosya/Yeni”  komutlarının tıklanmasıyla karşıma aşağıdaki pencere açıldı. Şimdi ben bu pencereye gerekli verileri girerek sunumu oluşturuyorum.

En basit haliyle bir slayt oluşturmak için üstte bulunan “Başlık eklemek için tıklayın” kısmına sunum için kullanacağım ana başlığı giriyorum ardından “alt başlık eklemek için tıklayın” kısmına da gereken açıklamaları giriyorum.

image005

Basit bir slayt oluşturdum ve kapatmadan önce slaytımı kaydetmek için tıkladım karşıma kaydet penceresi açıldı. Slaytıma bir ad vererek “kaydet” komutunu tıkladım ve slaytım kaydedilmiş oldu.

image006

Slaytımda bulunan metni seçip “kes” komutu ile ayırdım, ayırdığım bölüm bilgisayarımın hafızasında sonra onu gidip alt kısma yapıştır komutu ile yapıştırıyorum.

image007

 Yukarıdaki resimde “Kes/kopyala, yapıştır” komutlarını kullandım. Burada “Kes/Yapıştır” nesneyi olduğu gibi yerinden alıp istediğim yere yapıştırmamı sağlarken, “Kopya/apıştır” nesneyi olduğu yerde bırakır bir kopyasını hafızaya alarak istediğim yere yapıştırmamı sağlıyor.

Biçim boyacısı daha önce wordde anlattık aynı işlem Aşağıdaki resme bakalım nasıl bir değişiklik oldu.

image008

Önce kullanacağım alanı seçip “Biçim boyacısı” komutunu tıkladım hiçbir işlem yapmadan değiştirmek istediğim alanın üzerine gidip mausumla tıkladım seçtiğim alandaki yazı tipi boyutu rengi aynen değiştirmek istediğim aşana uygulandı.


 

Yeni Slayt: Komutu tıkladım karşıma yeni slayt penceresi açıldı resimde işlemi görüyoruz. Ardından bana en uygun olan seçeneği tıkladım bu da ekrana geldi

image009

Aşağıdaki resimde ekrana gelen seçimi görüyoruz. Şimdi bunun üzerinde diğer komutların uygulamalarını yaparak öğrenmeye çalışalım.

image010

Şimdide sayfamıza bilgilerimiz girerek uygulamalarımız geliştirmeye başlayalım. Önce başlık ardından sol tarafa metin sağ tarafa da bir resim ekleyelim

image011

İşte Başlığı yazdık sol pencereye bilgilerimizi girdik ardından sağ pencereye de bir resim ekledik ve böylece de bir slayt tamamlanmış oldu.

Buradaki diğer seçenekler sıra ile

Düzen: Sayfanın nasıl bir yapıya sahip olmasını istiyorsak onu seçmemizi sağlar. Karşımıza açılan seçenekler arasında seçim yaparız ve slaytımıza uygularız.

Sıfırlar: Sayfada yapmış olduğumuz düzenlemeleri iptal eder ve sayfayı ilk haline döndürür.

Bölüm: Sayfadaki bölümleri kaldırır ya da yeni bölüm ekleriz.

Şimdi yazı tipi ayarlarına gidelim

Öncelikle düzenleme yapacağımız metni seçili hale getireceğiz. Ardından Yapmak istediğimiz düzenlemeleri seçeceğiz, yaptığımız seçimler slaytımıza uygulanır. Bunu aşağıdaki resimde görüyoruz.

image012

Ben önce alanı seçtim ardından yazı tipi bold italik altı çizili ve gölge seçenekleri seçili hale getirdim ve seçimlerim slayta uygulandı.

image013Buradaki şekiller sıra ile yukarı ok yazıyı büyütür, Aşağı ok yazıyı küçültür. “Aa” Metni istediğimiz şekilde; büyük küçük harf, cümle düzeni, ilk harf büyük, Silgi işareti; yapılan biçimlendirmeyi siler. Kırmızı renk ise bizim metnimizdeki yapmış olduğumuz renklendirmeyi istediğimiz şekilde seçmemizi ve düzenlememizi sağlar.

image014

Sıra ile tanıyalım

Madde işaretleri. Metni seç komutu tıkla açılan pencereden istediğin seçeneği al.


 

Numaralandırma: Metni seç komutu tıkla açılan pencereden istediğin numaralandırma seçeneğini tıklayarak seç metne uygulanacaktır.

Liste düzeyini azalt: Girintiyi azalt gibi seçilen metin komutun tıklanmasıyla girintiyi azaltır

Liste düzeyini artır: Tersi işlem komutun tıklanmasıyla girinti artırılır.

Satır aralığı: Seçilen bölümdeki satırların aralığını ayarlama işlemini gerçekleştiririz. Metni seç komutu tıkla istediğin aralık ayarını seçerek metne uygula.

Sola hizala: Seçili metni sol taraftan hizalar

Ortala: Seçilen metni ortalar

Sağa hizala: Seçilen metni sağ taraftan hizalar

İki yana yasla: Seçilen metni sayfanın ortasında düzenli hale getirir sağdan ve soldan hizalar.

Sütün: Worddeki sütün işleminin aynısı. Seçilen metni sütunlara ayırır.

Metin Yönü: Seçilen metnin yönünü resimde görüldüğü gibi çevirir. Önce metni seç ardından komutu tıkla seçenekler arasında mausla hareket ederken beğendiğin uygulamayı seç metne uygulanacaktır.

image015

Resme baktığımız zaman işlemi görüyoruz. “Deneme sunumu” metnin seçtim. Komutu uyguladım. Metin yönü değişti.

Metni Hizala: Seçilen metin sayfada hangi konumda olmalı bunun seçimini yaparız. Metni seç komutu tıkla. Mausla hareket ederken beğendiğin seçeneği uygula.

SmartArt a dönüştür. Slaytımızı istersek bir smartArt seçeneği ile daha da şekillendirebiliriz. Aşağıdaki resme bakalım ve yapılan işlemin sonucunu görelim.

image016

Önce metni seçtim ardından komutu tıkladım. Açılan penceredeki seçenekler üzerinde mausumla hareket ettim seçimim metne uygulandı.

image017

Metin Kutusu: Metnimize metin kutusu ekleyerek metnimizi bir kutu içerisine alırız. Yapılan işlemi aşağıdaki resimde görüyoruz.

image018

Açıklama metni kutu içerisine alındı. Diğer şekiller de aşağıdaki resimde görüldüğü gibi istediğimiz sayfaya uygulanır.

image019

Sayfaya eklemek istediğimiz seçeneği mausla tıklayarak seçili hale getir. Ardından mausun sol kulakçığı ile bastırarak çek seçim slayta uygulanacaktır.


 

Yerleştir: Komutla herhangi bir şekli diğer şekle göre konumlandırmamızı sağlar aşağıdaki resimde gördüğümüz gibi Ok üstte yıldız arka tarafta yer almaktadır.

image020

Biz yıldızı öne ok işaretini arka tarafa almak istiyoruz yapmamız gereken işlem öne almak istediğimiz nesneyi mausla seçmek ardından da” öne getir”,” arkaya gönder “ gibi seçeneklerden bize en uygun olağan seçeneği seçip tıklamaktır. Seçimimiz gerçekleşmiş olacaktır.

Hızlı stiller: Şekillere vermek istediğimiz renk model her ne ise seçimi yap ardından komut üzerinde mausla gezin seçimine uygun örneği mausla tıklayarak seç aşağıdaki resimde ok resmi farklı renge

image021

çevirilmiştir. Burada istediğimiz stili seçip etkin hale getirmek bizim kolaylıkla gerçekleştirebileceğimiz bir işlem olmaktadır.

Diğer seçenekler: Şekil dolgusu, Şekil ana hattı, Şekil efektleri bu komutların hepsi benzer şekilde kullanılmaktadır Gerek seçilen pencerenin rengi ana hattı ve efektler aşağıdaki resimde görülmektedir. Önce üzerinde işlem yapılacak alanı seçiyoruz. Ardından uygulamak istediğimiz komuta gidip

image022

Tıklıyoruz ve mausu seçenekler üzerinde gezdirerek seçimimizi yapıyoruz. Biraz dikkat ardından rahatlıkla işlemler gerçekleştirilebilir.

Bul Değiştir Seç üç komutta wordde kullanımını anlattık. Burada değişen bir şey yok metin içinde kelime hece nesne aramayı geçekleştirir. Seçilen nesneyi başka bir nesne ile değiştirmemizi sağlar seç komutu ise bir metni bir bölümü seçili hale getirmemizi sağlar.

Ekle Menusu: Slaydımıza ya da sunumuza her türlü nesneyi eklemek için kullanacağımız menüdür. Neleri ekleyebiliriz şimdi sıra ile öğrenmeye çalışalım.

Ekle/Tablo komutlarını tıkladık karşımıza açılan pencereden bize gerekli olan sütun ve satır sayısı kadar seçeneği işaretledik resimde de görüldüğü gibi seçtiğimiz kadar satır ve sütunu içeren tablo slaydımıza eklenmiş oldu. Aşağıdaki resimde tabloyu ve eklenmiş halini görüyoruz.

image023

Resim: Slaydımıza resim eklemek istiyoruz. Yapmamız gereken işlem gayet basit yukarıda resimde görüldüğü gibi “Ekle/Resim” komutlarını tıkladım açılan pencereden resim klasörüne giderek eklemek istediğim resmi seçili hale getirdim ve tamam komutunu tıkladım seçmiş olduğum resim sayfama eklendi.

Küçük resim: Aynı işlem ekranın sağ tarafında “küçük resim” penceresi açıldı aşağıdaki resimde yapılan işlemi ve sonrasını görüyoruz.

image024

Git komutunu tıklayarak bilgisayarımızda yüklü resimlere gideriz ya da internetten Office.com sitesine gider oradan birçok resmi sayfamıza ekleriz.


 

Ekran görüntüsü: O anda ekranın mevcut görünümünü dosyamıza ekleriz.

Fotoğraf albümü: Dosyamıza bir fotoğraf albümü eklememizi sağlar. Albümün biçim ve şeklini ayarlardan istediğimiz gibi seçip düzenleriz.

Şekiller: Dosyamıza Birçok geometrik şekli eklememizi sağlar. Yapılan işlem basit daha önce anlattık resmi seç mausun sol kulakçığını bastırarak çek resim sayfaya eklenmiş olacaktır.

image025

Eklediğimiz şekil üzerine mausumuzun sağ kulakçığı ile tıklayalım aşağıdaki resimde yapılan işlem görüyoruz

image026

Açılan pencereyi kullanarak şekli biçimlendirebilir metin ekleyebilir metni şekillendirebiliriz. Yapmak istediğimiz işlemle ilgili komutu tıklayıp işlemi gerçekleştiririz.

Smartart: İşyerimizde herhangi bir konuda bir şeme ya da bir liste oluşturmak istiyoruz kullanmamız gereken komut smartart komutudur. Tıklayınca karşımıza aşağıdaki pencere açılır.

image027

Bize en uygun şemayı seçip tıklayalım şema sayfamıza yüklendi. Açılan pencerelere girmek istediğimiz metni girelim Her pencereye bir bilgi girerek işlemi gerçekleştirdim.

image028

Burada pencereler üzerine mausumun sağ kulakçığı ile tıklayıp açılan komut penceresinden bana lazım olan biçimlendirme şekil ya da herhangi bir metni de düzenleyebilir şemaya ilave edebilirim.


 

Grafik: Slaytıma ya da sunumuma bir grafik eklemek istiyorum kısaca yapmam gereken işlem: Komutu tıkla açılan pencereden grafik modelini seç ardından ekrana açılan veri sayfasından girmek istediğin verileri girerek kaydet çık. İşlemi uygulayalım aşağdaki resme bakalım önce başlık yazdım

image029

Ardından sağ tarafa mausumun sağ kulakçığı ile tıklayıp “yenislayt” komutunu seçtim önce sunuma yeni bir slayt eklendi. Ardından hiç uğraşmadan direkt ekrandaki grafik resmini tıkladım karşıma grafik penceresi açıldı. Grafik penceresinden beğendiğim grafik modelini seçtim karşıma aşağıdaki pencere

image030

Açıldı verilerimi girerek grafiği oluşturdum. Daha sonra da kaydedip çıktım grafik sunuma eklendi.

Köprü: Seçtiğimiz metne ya da nesneye grafik ekleriz. Önce nesneyi seç ardından köprü komutunu tıkla açılan pencereden köprü kısmına adresi yaz tamam yapılan işlemi aşağıda ki resimde görüyoruz

image031

Ekran solunda bulunan seçeneklere göre köprü komutunu değişik şekillerde kullanabiliriz.

Eylem: Slaytlar arasında ki hareketin nasıl olacağına karar vermek için kullanırız. Aşağıdaki resimde

image032

Görüyoruz. mausumuzu her tıklatışımızda slaytlar arasında hareket ve ses ile hareket ederiz.

Metin kutusu:Seçilen şekle yada metne bir metin kutusu eklememizi sağlar. Aşağıdaki resimde üst

image033

Kısma eklenmiş metin kutusu ve metni görüyoruz. Eklenecek alanı seç komutu tıkla açılan pencereye metni eklemek için üzerine masusun sağ kulakçığı ile tıklayıp metni düzenle komutunu tıkla metni gir.


 

Üst bilgi alt bilgi: Komutu tıkla açılan pencereden seçenek olarak neyi almak istiyorsun seçimin yap

image034

Ben tarih ve sayfa numarasını seçili hale getridim. Komutu tıklayınca her ikiside ekrana geldi. Mausumla sürükleyerek yerlerini istediğim gibi değiştirebilirim.

WordArt:Komutu tıklayınca karşımıza aşağıdaki pencere açılacaktır. Seçimimizi yapalım ardından

image035

“Metni buraya yazın” penceresine istediğimiz metni yazıp mausumuzla istediğimiz yere taşıyalım.

Tarih Saat: Sunumuza tarih ve saat eklemek için kullanacağımız komut komutu tıkla açılan pencereden istediğini örneği seç tamam komutunu tıkla işlem gerçekleşecektir. Tatbikî önce tarih ve saat nereye eklenecekse mausumuzu oraya konumlandırmalıyız. Yoksa imleç nerde ise oraya konumlanır.

Slayt numarası Aynı yolla sayfaya eklenir.

Nesne: İstediğin herhangi bir nesneyi ya da sembolü slaytınıza ekleyebilirsiniz.

Denklem: Komutu kullanabilmek için öncelikle komutların nerede ve nasıl kullanıldıklarını bilmek lazım eğer bunu biliyorsak komutu tıklayarak sayfamıza birçok formülü ekleyebiliriz. Aşağıdaki resimde eklenmiş denklemi görebiliyoruz.

image036

Nesne klavye ile oluşturamadığımız şekil sembol ya da karakterleri simge penceresinden rahatlıkla sayfamıza ekleyebiliriz. Komutu tıkla açılan pencereden simgeyi seç “ekle” komutunu tıkla. Seçim istenilen yere eklenecektir.

Video ve ses her türlü video ve ses dosyasını slaytlarımıza ekleyebiliriz. Aşağıdaki resimde yapılan işlemi görebiliyoruz. Komutu ıkla açılan pencereden seçimini yap. Seçilen nesne sayfaya eklenecektir.

image037

Video dosyalarında sizden dosya türüne göre bazı eklentiler isteyebilir. Aksi halde o video dosyası oynatılamaz.

Tasarım: Burada sayfamızı nasıl düzenlemek istiyoruz bununla ilgili düzenleme ayarlarını yaparız.

Sayfa yapısı: Komutu tıkla açılan pencerede sayfa kenar boşluklarını ayarla sunu boyutları ne kadar olmalı Slaydımız yatay mı yoksa dikey mi olmalı bunların seçimini yapmamızı ve slaytımıza uygulama

image038

mızı sağlar. Kısaca slayt boyutu ve slayt yönünün ayarlamamızı sağlar.


 

Slayt yönlendirmesi: Slaydımızın yatay mı yoksa dikey mi olmasını sağlar.

Tasarım: Ekrandaki tasarım örneklerinden beğendiğimizi sunumumuza ya da slaydımıza eklememizi sağlar aşağıdaki resimde tasarımı eklenmiş bir sayfa görüyoruz.

image039

Burada örnekler üzerinde mausumuzla hareket ederken alınan şekilleri rahatlıkla ön izleme şeklinde görebiliyoruz. Buda bizim seçimimizi kolaylaştırıyor.

Renkler: Slaydımız üzerindeki nesneleri istediğimiz şekilde renklendirmemizi sağlar. Renkler üzerinde mausla hareket ederek seçimimizi yaparız.

Yazı tipleri: Menüyü açıp örnekler üzerinde mausumuzla hareket ederek istediğimiz yazı tipi seçimini yaparız.

Efektler nesnelere istediğimiz efektleri uygulamamızı sağlar yapılan işlem aynı işlemdir.

Arka plan stilleri: Slaytlarımızın arka planlarını istediğimiz şekilde seçmemizi sağlar. Burada stiller arasında mausla hareket edip ön izleme olarak rahatlıkla izleyebilirken seçimimizi yapmayı kolaylaştırır.

Geçişler: Slaytlar arasında nasıl geçiş yapılmasını isteriz. Burada birçok örnek var istersek tümüne aynı geçiş efektini verebiliriz. İstersek farklı farklı seçenekler uygulayabiliriz. Slaydı seç ardından geçiş efektini seç tamam komutunu tıkla işlem gerçekleşmiştir.

Yaptığımız geçişleri Ön izleme seçeneği ya da ile F5 ile rahatlıkla izleyebilir kontrol edebiliriz.

Efekt seçenekleri: Efektlerin sayfaya nasıl uygulanmasını istiyoruz. Bunun seçimini yapmamızı sağlar.

image040

Ses: Her sayfa geçişinde nasıl bir ses olmasını istiyoruz. Ya da hiç istemiyoruz. Bunun ayarını yapmamızı sağlar.

Süre Ne kadar zaman devam etmesini istiyoruz aşağı yukarı ok tuşları ile ayarlarız.

Tümüne uygula: Seçimimiz sunumun tüm slaytlarına uygulanır.

Fare tıklatmasında: Slaytlar arasında geçiş nasıl olmalı ve ne kadar süre sonra olmalı bunun ayarlamasını yaparız.

Animasyonlar: Slaytlarımızın ne kadar süre ile hangi hareketle ilerlemesini istiyoruz slaytlar arasında ne kadar süre beklenmesi gerekiyor. Tüm ayarlarını buradan yaparız.

image041

Resimde gördüğümüz gibi pencerede birçok seçenek var bu seçenekleri teke tek uygulayabiliriz. Slayt içerisindeki nesneyi seç ardından animasyonu seç seçilen animasyon seçilen nesneye uygulanacaktır.

Slayt gösterisi ile slaydımızı çalıştırırız. Aynı işlemi F5 tuşu ile de yapabiliriz. Ayrıca Resimde görülen

image042

Bardak resmi ile de sunumuzu çalıştırabiliriz. Bunun yanında slaytları sıralama sayfa görünümü seçeneklerini de buradan ayarlama imkânımız var.


,,

 

Yönetici görevlendirme takvimi

Meb yönetici görevlendirme takvimini ertelememelidir

2017 yılında yönetici görevlendirmeleri okulların açılmasına kadar sarkmıştı. Bu durum hem yeni göreve gelen yöneticilerin oryantasyonunu geciktirmiş hem de yönetici görevlendirmeden kaynaklı binlerce kadronun il içi ve il dışı yer değiştirmelerde kullanılamamasına yol açmıştı. Devamı

Performans taslağı ve eğitimin geleceği

egitim bir sen

Performans taslağı ve eğitimin geleceği
Latif SELVİ

Eğitim, toplumun üstün meziyetlerle donanmış çağ nüfusu ile bilgi ve beceri seviyesinde yarışabilecek bir katkıyı sunabilmektedir. Bu çerçevede emsalleri ile uluslararası mukayeseler yapılarak bireyin eğitimde hedeflenen erişime ulaşması esastır. Hatta bu evrensel bir haktır. Devamı

,,,

 

Lütfen Paylaşalım

 

web servis

site ekle site ekle