45 bin öğretmen atamasında atama takvimi ve kontenjan dağılımı netleşti

Tercih Rehberleri Mar 24, 2023 Yorum Yok

ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 45 bin yeni Muallim Nakil muştusunun akabinde Nakil takvimi ile branş bazında kontenjan dağılımını bugün prestijiyle ilan ettiklerini duyurdu. Özer, Muallim ataması için ön müracaatların 27 Mart-1 Nisan tarihlerinde alınacağını, atamaların ise 8 Mayıs’ta yapılacağını bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı, 45 bin Muallim alımına ait Nakil takvimi ile branş bazında kontenjan dağılımını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yeni Muallim Nakil takvimine ait şu açıklamalarda bulundu: “Öğretmen adaylarımızın ön müracaat ve kelamlı İmtihan merkezi tercihleri 27 Mart-1 Nisan tarihleri ortasında alınacak. Adayların kelamlı imtihana alınacakları İmtihan merkezleri 4 Nisan’da ilan edilecek. Kelamlı imtihanlar, 7-16 Nisan tarihleri ortasında gerçekleştirilecek, sonuçlar ise 18 Nisan’da açıklanacak. Öğretmen adaylarının Nakil tercihlerini 2-6 Mayıs tarihleri ortasında alacağız, Nakil sonuçlarını ise 8 Mayıs’ta açıklayacağız. Öğretmenlerimiz 1 Eylül’den itibaren de okullarında misyonlarına başlayacak. Sürecin eğitim ailemize katılacak bütün Muallim adaylarımıza şimdiden iyi olmasını diliyorum.”

Bakan Özer, 45 bin Muallim atamasına ait branş bazında kontenjan dağılımını da açıkladı.

Öğretmenlik için atamaya temel teşkil eden 103 alandan Nakil yapılacağına işaret eden Özer, bu kapsamda en Çok Nakil yapılacak beş alana ait şu bilgileri paylaştı: “45 bin Muallim alımında Sınıf öğretmenliği için 7 bin 878 kontenjan, rehberlik alanına 3 bin 604, Okul öncesi öğretmenliği 3 bin 269, ilköğretim matematik 2 bin 656, din kültürü ve ahlak bilgisi alanı için 2 bin 604 kontenjan ayrıldı.”

Özer, Nakil yapılacak alanlara müracaat için 50 taban puanın temel alındığını Anlatım etti.

Son 20 yılın en Aka Muallim ataması

Öğretmen atamalarının en Çok nihayet 20 yılda yapıldığını hatırlatarak bu sayının 500 binden 1 milyon 200 binlere ulaştığını hatırlatan Bakan Özer, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın muştusunu verdiği yeni 45 bin Muallim ataması, nihayet 20 yılda bir seferde yapılan birinci ve en Aka Muallim ataması olacak. Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımıza eğitime verdikleri Aka takviyeleri için şükranlarımı sunuyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir