Adalet Bakanlığı 10 Avukat alacak

Genel May 22, 2023 Yorum Yok

Adalet Bakanlığından:

AVUKAT Alım İLANI

Adalet Bakanlığı Memur İmtihan, Nakil ve atama Yönetmeliği kararları doğrultusunda, 2020-KPSS (B grubu) puan sırasına konulmak kaydıyla, Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilecek kelamlı İmtihan sonucuna nazaran Bakanlık Merkez Teşkilatında çalıştırılmak üzere 10 avukat takımına açıktan Nakil yapılacaktır.

Başvuru kaidelerini taşıyan adaylardan, ilan edilen takım sayısının 3 sert kadar Namzet kelamlı imtihana katılmaya hak kazanacaktır.

KPSS puanı ile kelamlı imtihanda alınan puanın aritmetik ortalamasına nazaran en yüksek puandan başlanarak sıralama yapılması suretiyle ilan edilen takım sayısı kadar Nakil yapılacaktır.

I) müracaat Şartları

1- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci unsurunda belirtilen kuralları taşımak,

2- Hukuk fakültesinden ya da buna denkliği Yükseköğretim Konseyi tarafından kabul edilmiş Yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olmak,

3- müracaat tarihinin nihayet günü prestijiyle avukatlık ruhsatına sahip olmak,

4- 2020 yılı halk İşçi Seçme İmtihanında KPSSP3 puan tipinden 70 ve üzeri puan almış olmak,

5- Askerlikle ilgisi bulunmamak yahut askerlik çağına gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış veya ertelemiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak.

II) müracaat Tarihi, Formu ve İstenilen Belgeler

Adaylar müracaatlarını 11/01/2021 – 25/01/2021 tarihleri ortasında saat 23:59:59’a kadar https://pgm.adalet.gov.tr internet adresi üzerinden e-Devlet sistemine Üye girişi yaparak elektronik müracaat yoluyla gerçekleştireceklerdir. Şahsen yahut posta yoluyla yapılan müracaatlar kabul edilmeyecektir.

Adayların istenilen dokümanları sisteme eksiksiz ve Biricik tek yüklemek suretiyle müracaat sürecini tamamlaması gerekmektedir. Yüklenen dokümanlardaki yanlışlıklar ile Noksan evraklardan adaylar sorumludur.

Adayların tahsil bilgileri ilgili web servisleri aracılığı ile alınacaktır. tahsil bilgisi alınamayan yahut yanılgılı görünen adayların ilgili kutucuğu işaretleyip tahsil dokümanlarını (PDF ya da JPEG) formatında sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

Adayların 2020 KPSS puanları ilgili web servisleri aracılığı ile alınacaktır. Adayların askerlik bilgileri e-Devlet üzerinden alınacaktır.

Adayların avukatlık ruhsatının baro yahut noterden onaylı örneğini, ayrıntılı özgeçmişini, fotoğrafını (JPG, JPEG formatında) ve sıhhat açısından pürüzü bulunmadığına dair yazılı beyanını (Ek-1 Beyan örneği) sisteme yüklemesi gerekecektir.

Adayların müracaat süreci tamamlandıktan sonra “Başvurularım” ekranından müracaatlarının tamamlanıp tamamlanmadığını Denetim etmeleri gerekmektedir. “Başvurularım” ekranından “Başvuru Tamamlandı” ibaresi görülmeyen hiçbir müracaat değerlendirilmeye alınmayacaktır.

III) Kelamlı İmtihan Yeri ve Tarihi

Sözlü imtihana katılmaya hak kazananlar ile kelamlı İmtihan yeri ve tarihi Bakanlığımız internet sitesinde (www.adalet.gov.tr) ilan edilecektir.

IV) Kelamlı İmtihanın Konuları

Atama yapılacak takımın gerektirdiği mesleksel bilgi 40, Atatürk Prensipleri ve İnkılap Tarihi 20, genel kültür 20,

Bir mevzuyu kavrama ve Anlatım yeteneği 20, puan olmak üzere; Yekün 100 puan üzerinden kıymetlendirme yapılacaktır. Adayın alınacağı takımın gerektirdiği mesleksel bilgi tespit edilirken; alınacağı takımın gerektirdiği teknik bilgiye ait mevzuların bir yahut birkaçından soru sorulacaktır.

Adayların kelamlı imtihanda başarılı sayılabilmeleri için 100 tam puan üzerinden en az 70 puan almaları gerekmektedir.

V) Kesin Muvaffakiyet Listesi ve İmtihan Sonuçlarının Duyurulması

Nihai muvaffakiyet listesi; adayların merkezi ve kelamlı imtihanda aldıkları puanların aritmetik ortalamasına nazaran yapılacak olup, muvaffakiyet puanı en yüksek olan adaydan başlanmak suretiyle ilanda belirtilen takım sayısı kadar Namzet atanmaya hak kazanacaktır.

Sınav sonuçları, atanmaya hak kazananlar ile Nakil sırasında istenilecek dokümanlar Bakanlığımız internet sitesinde (www.adalet.gov.tr) ilan edilecektir.

ÖNEMLİ NOT

Bu imtihanın müracaattan işe alınmaya kadar bütün kademelerinde adaylara yapılacak bilgilendirme ve davetler Bakanlığımızın internet sitesinde ilan yoluyla yapılacaktır.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

EK: 1-Beyan Örneği (İnternet sitemizde yer almaktadır.)

11220/1-1

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir