Adana diken üstünde: Son deprem ‘psikolojik yıkım’a neden oldu

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Şub 22, 2023 Yorum Yok

Önceki akşamki zelzele Adana’da fiziki yıkıma yol açmasa da ‘psikolojik yıkım’ oldu.

Hatay’da meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki yeni zelzele Adana’da da paniğe neden oldu. Hasar tespit çalışmalarının akabinde konutlarına yerleşen vatandaşlar yine sokaklara döküldü. Vatandaşlar araçlarına binerek toplanma merkezlerine akın etti. zelzele bilimcilerin ‘Adana’da da zelzele olabilir’ açıklamaları, geceyi sokakta geçiren vatandaşların korkusunu daha derinleştirdi.

KORKUYU ATLATMIŞTIK Kİ

Emekli bankacı Ali Kanadaşı, yaşadığı dehşeti bize şu sözlerle anlattı: “Evim hasarlı olduğu için, oğlumun yanına taşındık. 15 gündür burada kalıyoruz. Artık yavaş yavaş sarsıntının korkusunu atlattık diye düşünürken birdenbire Aka bir panik yaşadık. Eşim, gelinim ve torunum, Çabucak kendimizi sokağa attık ve geceyi otomobillerde geçirdik. Adana’da yeni bir zelzele beklendiği tarafındaki açıklamalar bizi daha da endişelendiriyor. Bundan sonra nasıl bir yol izleyeceğimizi bilemiyorum. İnsan kendinden Fazla sevdikleri için dert ediyor. Torunum Meryem onun korkusu beni üzüyor. İnşallah dedikleri olmaz ve eski huzurlu günlerimize döneriz.”

NE YAPACAĞIMIZI ŞAŞIRDIK

Ev hanımı Nevin Farsak ise Maraş sarsıntılarının korkusunu atlatamadan bir Defa daha sarsıldıklarını söyledi. Farsak şu tabirleri kullandı: “15 gün Evvel yaşanan zelzele Fazla vahimdi. İki kızımla Bir arada tatbikatlardan aklımızda kalan usullerle çocuk odasında kendimizi korumuştuk. Daha o günlerin dehşeti geçmeden Aka bir panik yaşadık. Konutumuz bağımsız olduğu için daha az etkileniriz sanmıştım ancak o denli olmadı. Çocuklar Fazla korktu, gece zelzele diye bağırarak uyandılar. güç bir gece geçirdik. bütün sokak komşularımız ateş yakıp etrafına toplandılar. Dışarda bu soğukta uzun saatler geçirmek Özellikle çocuklara güç oluyor. Konutumuza geçsek de tedirginliğimiz devam ediyor. Uzmanların Adana’ya dair kelamları de kaygımızı arttırdı. Bu belirsizlik hayatımızı güçleştirdi. Ne yapacağımızı şaşırdık.”

Hastaneye tahliye

Kahramanmaraş ve Hatay zelzeleleri sonrası Adana’daki Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde, anne binanın kolonlarında yorgunluk tespit edilince hastaların tahliyesine karar verildi.

Hatice Saka

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir