Asker deprem gününde kışladan geç mi çıktı? Bakan Akar cevap verdi

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Şub 20, 2023 Yorum Yok

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Depremin akabinde Mehmetçiğin kışlalardan geç çıkarıldığına” ait tezlerin taraflı olduğunu ve güzel niyetle izah edilemeyeceğini belirterek, “Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri ögeleri askeriyle, siviliyle, çalışanıyla, teknik çalışanıyla birinci andan itibaren seferber olmuş, milletinin yanına koşmuştur.” dedi.

Akar başkanlığındaki Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesi, Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu ve zelzele bölgesindeki birliklerin kumandanlarının iştirakiyle görüntü konferans toplantısı yaptı.

Bakan Akar’ın beraberindeki Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler ile zelzelenin Çabucak akabinde geldiği ve Mehmetçiğin bölgedeki nöbet, devriye, arama kurtarma ile Ömür dayanak faaliyetlerini birinci günden itibaren yerinde takip ettiği Hatay’ın Serinyol ilçesindeki 8. Komando Tugay Komutanlığından katıldığı toplantı sırasında, kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Atilla Gülan, karargahlarının harekat merkezlerinde zelzelenin Çabucak akabinde oluşturulan Afet Acil durum Kriz Merkezlerinde, Bakan Yardımcısı Karaosmanoğlu ise Bakanlığın Afet Acil durum Kriz Merkezinde Amade bulundu.

Deprem bölgesindeki birliklerin kumandanlarının da katıldığı toplantıda Bakan Akar, alandaki nihayet durum ve çalışmalara ait bilgi aldı.

– Zelzeleden Fazla kısa müddet sonra Afet Acil durum Kriz Merkezi oluşturuldu

Türkiye’nin asrın felaketi ile karşı karşıya olduğunu belirten Akar, bütün millete başsağlığı, hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa dileklerini iletti.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin zelzelenin Çabucak akabinde harekete geçtiğini vurgulayan Akar, “Türk Silahlı Kuvvetleri olarak birinci andan itibaren bu acıyı hafifletmek ve vatandaşımıza yardım etmek için her türlü çabayı gösteriyoruz. Mehmetçik terörle gayret ve hudut güvenliğinde olduğu üzere birinci andan itibaren sarsıntıyla çabada de yapılması gereken ne varsa yaptı ve yapmaya devam ediyor.” diye konuştu.

Tüm bu çalışmaların yanı Dizi terörle uğraş, hudut güvenliği, semalarda, denizlerde hak, ilgi ve menfaatlerin korunması için faaliyetlerin tıpkı kararlılıkla sürdüğüne dikkati çeken Akar, şunları söyledi:

“Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan birinci zelzele saat 04.17’de gerçekleşti. ulusal Savunma Bakanlığının yanı Dizi Genelkurmay, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinin harekat merkezleri hızla yapılması gerekenleri yaparak saat 04.30’da birliklerden rapor istedi. Birebir saatte Türk Silahlı Kuvvetleri İnsani Yardım Tugay Komutanlığına ‘hazır ol’ buyruğu verildi. Saat 04.50’de 2. Ordu Kumandanı Orgeneral Metin Gürak misyonunun başındaydı ve birliklerden durum raporu almaya başladı. Saat 05.00’te Bakanlığımız bünyesinde Afet Acil durum Kriz Merkezi teşkil edildi. Eş vakitli olarak kriz merkezleri Genelkurmay ve Kuvvet Komutanlıklarında da çalışmaya başladı. “

– Cumhurbaşkanı Erdoğan ile saat 05.10’da telefon görüşmesi

Akar, saat 05.00 prestijiyle Genelkurmay Lideri Orgeneral Güler ve Kuvvet Kumandanlarından bilgi almasının akabinde saat 05.10’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla aradığını belirterek, “Bilgileri aldıktan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızı arayarak Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili birinci raporları sunduk. Aldığımız birinci bilgilere nazaran Hatay’da bir binamızın yıkılıp 3 erimizin şehit olduğu haberini kendilerine sunup Genelkurmay Lideri ve kara Kuvvetleri Kumandanı ile Hatay’a devinim edeceğimizi kendilerine arz ettik. Müsait buldular ve bu çerçevede çalışmalarımızı sürdürdük.” açıklamasında bulundu.

Deprem bölgesinde yer Meydan 2. Ordu Komutanlığı birliklerinin, valilik ve AFAD ile koordineli olarak saat 06.00’ta Kahramanmaraş, Malatya ve İskenderun’da arama kurtarma çalışmalarına başladığını lisana getiren Akar, çalışmalar kapsamında saat 07.00’de iki askeri ambulans uçağının da Etimesgut’taki askeri havaalanında Amade olduğunu bildirdi.

Aynı saatte Deniz Kuvvetleri Komutanlığının TCG İskenderun ile en Aka çıkarma gemileri TCG Bayraktar ve TCG Sancaktar’a ‘seyre Amade ol’ buyruğu verdiğini aktaran Akar, saat 07.30’da ise şark Akdeniz’deki iki fırkateyn ile iki helikoptere İskenderun Körfezi’ne intikal buyruğu verildiğini açıkladı.

– Dev nakliye uçakları ağır kara Karşın devinim etti

Yine tıpkı saatte, 07.30’da Türk Silahlı Kuvvetleri İnsani Yardım Tugayı ögelerinin ekipmanları ile vazifeye Amade olarak Etimesgut askeri havaalanında Amade olduğunu Anlatım eden Akar, AFAD’dan gelen talep doğrultusunda işçi, araç ve gereç nakli için hazırlanan 3 A400M uçağının ağır kar yağışı nedeniyle kapanan pistin açılmasını takiben saat 08.00’de Kayseri’den Ankara, İstanbul ve İzmir’e devinim ettiğini kaydetti.

Akar, saat 10.00 prestijiyle sarsıntıdan etkilenen Hatay’daki 8’inci Komando Tugayı’nın arama-kurtarma çalışmalarına başladığını aktardı.

Milli Savunma Bakanı Akar, Etimesgut’tan gelen Türk Silahlı Kuvvetleri İnsani Yardım Tugayı doğal Afet Arama ve Kurtarma Taburunun intikaline ait hazırlıkları denetlemelerinin akabinde saat 10.45’te beraberindeki Genelkurmay Lideri Orgeneral Güler ve kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Avsever ile Ankara’dan zelzele bölgesine devinim ettiklerini de söyledi.

– Akar ve kumandanlar ikinci sarsıntıya yolda yakalandı

Hatay Havalimanı’nın zelzeleden ziyan görerek kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle İncirlik’teki 10. Tanker Üs Komutanlığı’na indiklerinde saatin 11.30’u gösterdiğini anlatan Akar, İncirlik’te de birtakım inceleme ve uyum çalışmalarının akabinde hava koşullarının helikopter uçuşuna müsaade vermemesi nedeniyle, kara yoluyla Hatay’a gitmek için devinim ettiklerini bildirdi.

2. Ordu Komutanlığınca birinci birlik desteğinin saat 13.00’te Nurdağı’na yapıldığı Anlatım eden Akar, saat 13.24’te Elbistan merkezli ikinci Aka zelzelenin yaşandığını, kendilerinin de bu zelzeleye Hatay’a giderken yolda yakalandıklarını kaydetti.

Depremin meydana geldiği günkü Olumsuz hava kuralları nedeniyle uçuşların aksadığını ve irtibat ağlarında kasvetler yaşandığını da hatırlatan Akar, “Tüm aksiliklere Karşın Hava ve kara Kuvvetlerimizin hava ögeleri hem Türk Silahlı Kuvvetlerinin hem de AFAD’ın gruplarını istenilen noktalara götürmek için ağır bir Uğraş gösterdi.” dedi.

Deprem bölgesine işçi ve gereç gönderilmesine yönelik Aka fedakarlıkla hava yardım koridorunun kurulduğuna işaret eden Akar, materyal götüren hava araçlarının dönüşlerinde yaralı, depremzede ve öteki vatandaşları bölgeden tahliye ettiklerini belirtti.

– ABD iç 6 ülkenin hava araçları TSK buyruğuna tahsis edildi

Türk Silahlı Kuvvetlerinin bütün nakliye uçakları ile genel gaye helikopterlerinin hava yardım koridorunda misyon aldığını lisana getiren Akar, “Hava yardım koridorunda şu anne kadar 65 uçak, 70 helikopter, İHA/SİHA’larla Birlikte Yekün 4 bin 662 sorti gerçekleştirildi” bilgisini verdi.

ABD, Endonezya, Hollanda, Birleşik Krallık, Katar ve Norveç tarafından Yekün 5 tayyare ve 18 helikopterin tahsis edildiğini lisana getiren Akar, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin buyruğuna tahsis edilen bu araçlar yardım, takviye faaliyetlerinde kullanılıyor” diye konuştu.

Bakan Akar, deniz nakliye koridoruna ait ise “İzmir’den, Aksaz’dan, Antalya’dan İskenderun’a Fazla sayıda Aka Amel makinesi, işçi taşıdık. Ayrıyeten gemilerimiz Geri dönüşte bölgedeki yaralılar ve isteyen depremzedelerin de Mersin’e tahliyesini gerçekleştirdi. Bölgedeki gemilerin tamamı teyakkuz halinde, hizmete hazır.” tabirlerini kullandı.

Bunun bir kesimi olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığının en Aka çıkarma gemileri TCG Sancaktar ve TCG Bayraktar’ın Rol-2 düzeyinde hastane olarak sıhhat hizmeti verdiğini, ulusal Savunma Bakanlığı tarafından Kahramanmaraş’ta sahra hastanesi kurulduğunu belirten Akar, “Şu anne kadar 5 bin 994 civarında yaralı ve hasta geldi. Onlara Gerekli sıhhat müdahalesi yapıldı. Buralarda 82 ameliyat gerçekleştirildi. Hatta bu düşünceli günlerde bir ümit ışığı olarak Hatice Deniz isimli bebeğimiz de TCG Bayraktar gemimizde dünyaya geldi.” diye konuştu.

– “TSK birinci andan itibaren seferber”

“Depremin akabinde Mehmetçiğin kışlalardan geç çıkarıldığına” ait telaffuzlara reaksiyon gösteren Akar, “Bu tartışmalar gerçekleri yansıtmıyor. ulusal Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri ögeleri askeriyle, siviliyle, çalışanıyla, teknik çalışanıyla birinci andan itibaren seferber olmuş, milletinin yanına koşmuştur. Gece-gündüz demeden bu Aka zelzele felaketinin açtığı yaraları sarmak için bütün gücüyle ilgili Kurum ve kuruluşlarla koordineli biçimde çabalarını aralıksız sürdürmektedir. Resmi kayıtlar ve bunlar ortasında ordumuzun tarihçesi olan ceridelerdeki gerçekler var. Gerçekleri yansıtmayan bu taraflı tezler âlâ niyetle izah edilemez.” sözlerini kullandı.

Mehmetçiğin zelzele bölgesinde nöbet, devriye, arama kurtarma çalışmalarının yanı Dizi Ömür takviye faaliyetlerine ait de değerlendirmelerde bulunan Akar, askeri helikopter ve uçaklarla taşınan depremzedelerden kimilerinin TSK’ya ilişkin toplumsal tesislerde Konuk edildiğini bildirdi.

TSK’ya ilişkin depolardan zelzele bölgelerine akaryakıt takviyesinin de sağlandığını söyleyen Akar, zelzele bölgelerinden 18 binden Çok vatandaşın tahliye edildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri bu güç günlerde diğer bakanlık ve kurumlarla Bir arada asil milletimizin buyruğunda, birinci günden itibaren vazifesinin başındadır. Sarsıntıda hayatını kaybeden Tüm vatandaşlarımız ile silah ve mesai arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. asil milletimizle Birlikte omuz omuza çalışarak Biricik yumruk, Biricik Yürek olarak inşallah bütün bu sorunların üstesinden gelecek, yaralarımızı saracağız. Binlerce yıllık ulu tarihimiz boyunca her türlü musibetten birlik ve beraberlik içinde alnının akıyla çıkan devletimiz ve milletimiz Biricik yumruk, Biricik Yürek olarak bu güç devri de atlatacaktır.”

Akar, milletinin bağrından çıkan ve “Peygamber ocağı” olarak da bilinen Türk Silahlı Kuvvetlerinin birinci andan itibaren milletinin yanında ve vazifesinin başında olduğunu söyleyerek, kahramanca ve fedakarca misyon yapan Mehmetçiği kutladı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir