Askerlik süresini işçi iken (SSK) borçlanan memur, emeklilik için en az 6 ay beklemek zorunda mıdır?

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Mar 05, 2023 Yorum Yok

Emeklilikten Evvel en az 6 ay Evvel borçlanma şartı, 5434’e tabi borçlanmalarda geçerli olup, 506 sayılı Kanuna nazaran yapılan borçlanmalarda geçerli değildir.

Soru : Birinci kere 4a kapsamında işe 1989 yılında işe girdim. 1994-1996 ortası 18 ay askerlik yaptım ve 1996 yılından 2021 yılına kadar memuriyetim bulunmakta. Eylül 2021 tarihinde ıslak beklemek üzere memuriyetten istifa ettim. Ekim 2021 ve Ekim 2022 ortası 4a hizmetinde çalıştım ve bu tarihten sonra işten ayrıldım. Aralık 2022 de askerlik borçlanmasını 4 a statüsünde başvurarak Ocak 2023 de ödedim. Sorum şu; 5434 e tabi emekli olacağımdan Dolayı emeklilik (memur emekli olmadan 6 ay Evvel borçlanma başvurusu yapmalı kararı uyarınca) durumum nedir ve ayrıyeten Laf konusu askerlik borçlanmam emekli ikramiye yılıma sayılır mı? Teşekkürler.

Detaylar/Değerlendirmeler:

İşçi statüsünde askerlik borçlanması 506 sayılı kanun Unsur 60/F kararına nazaran yapıldığını anlamaktayız. Laf konusu unsur kararı;

“Bu Kanuna nazaran sigortalı olarak tescil edilmiş bulunanların, er olarak silah altında yahut yedek Zabit okulunda geçen müddetlerinin tamamını yahut bir kısmını, kendilerinin yahut hak sahiplerinin yazılı talepte bulunmaları halinde ve bu Kanunun 78 inci hususu ile belirlenen prime temel yararın alt hududunun talep tarihindeki fiyatı üzerinden hesaplanacak malüllük, yaşlılık ve mevt sigortaları primlerini bildiri tarihinden itibaren altı ay içinde ödemeleri koşulu ile borçlandırılır, altı ay içinde primi ödenmeyen borçlanma mühletleri hizmetten sayılmaz.

Ancak Kanunla kurulmuş bulunan diğer toplumsal Emniyet kuruluşları mevzuatına nazaran sigortalı yahut iştirakçi olanlar hakkında üstteki fıkra kararı uygulanmaz.”

Kararın yorumu: Emekçi statüsünde iken yapılan askerlik borçlanmaları Yeniden Amele statüsünde geçen hizmetler olarak kabul edilmekte, ve Amele statüsünden aylık bağlanması için rastgele bir bekleme müddeti bulunmamaktadır.

5434’e tabi olarak borçlanmalarda ise emeklilikten Evvel en az 6 ay Evvel borçlanmanın yapılması, yani 5434’e nazaran borçlanma yapıldığında, emeklilik için en az 6 ay beklenilmesi gerekmekte, beklenilmeden emekli olunması halinde ise bu borçlanma geçersiz sayılmaktadır. Bu bahisle ilgili değerlendirmelerimiz sitemizde var olup ziyaret edilebilir.

Münasebetiyle, askerlik mühletini 506 sayılı Kanuna tabi olarak geçen hizmet halinde yapıldığında, bu borçlanma nedeniyle memur emekliliğinde aranılan 6 ay bekleme şartı aranmaz, bu müddet sigortalı çalışma biçiminde bir müddet olarak emeklilik hizmet müddetine eklenir.

Memurların emekliliklerinde, emekli ikramiyesinde kimi istisnalar dış fiyatsız müsaade, askerlik mühleti vb. üzere borçlanmalar da emeklilik ikramiyesi hizmet hesabının içerisine iç edilir.

nihayet 7 Yıl hizmet kuralında, nihayet 7 Yıl hizmetler içerisinde geçmeyen askerlik müddeti bu hesaba iç edilmez.

Sonuç bağlamında kıymetlendirmemiz:

Askerlik sürenizi 506 sayılı Kanuna nazaran borçlanmış olduğunuzdan emekli olmak için 6 ay bekleme şartına tabi olmayacağınızı,

Askerlik borçlanma müddeti ve Amele statüsünde geçen çalışma süreleriniz hizmet bütünleşmesinde dikkate alınması gerektiğini,

Askerlik borçlanılan müddet dış öbür hizmet sürelerinizin nihayet 7 Yıl hizmet toplamı dikkate alınarak nihayet 7 Yıl içerisinde 1260 gün kuralının aranması gerektiğini,

Askerlik borçlanılan müddetiniz iç memurluk sürelerinizin toplamının her tam yılına karşılık emekli ikramiyesinin emekli aylığı bağlandığında ödenmesi gerektiğini,

Değerlendirmekteyiz.

Değerlendirmelerimiz külliyen verdiğiniz bilgiler kapsamında yapıldığından, her Vakit olduğu üzere SGK ndan yazılı olarak karşılık almanızı da ayrıyeten tavsiye edebiliriz. .

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir