Bakan Koca duyurdu: 42 bin 500 kişi mülakatsız alınacak

Tercih Rehberleri Kas 11, 2022 Yorum Yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Niğde Valisi Mustafa Koç’u ziyaretinin akabinde yaptığı açıklamada, Türkiye’yi karış karış gezerek sıhhat altyapısını, çalışanların şartlarını ve sıhhat hizmetini güçlendirmeye uğraş ettiklerini söyledi.

Niğde’de 2002’den beri 30 sıhhat tesisi yatırımını tamamladıklarını anlatan Bakan Koca, 400 yataklı Niğde Eğitim Araştırma Hastanesi’nin inşaatının süratle devam ettiğini vurguladı.

Koca, Türkiye’nin nihayet 20 yılda başta sıhhat olmak üzere pek Fazla alanda çığır açan gelişmeler kaydettiğine değindi:

“Türkiye Yüzyılı gayesi çerçevesinde sıhhat turizminde Türkiye çatı markasıyla ülkemizi global bir sıhhat üssü haline getirme maksadımız var. sıhhat alanındaki gelişme ivmemiz, yalnızca halkımızın en nitelikli sıhhat hizmetlerine erişimini sağlamakla kalmadı, bizi sıhhatte global bir aktör pozisyonuna da taşıdı. Bugün Türkiye, insanına en geniş kapsayıcılıkla ve en kolay formda erişebildiği, en nitelikli sıhhat hizmetini sunabilen seçkin ülkelerden birisi haline geldi. Pandeminin tesirinde geçen nihayet 3 yılda birçok gelişmiş ülkenin sıhhat sistemleri nüzul olurken, dimdik ayakta duran sıhhat sistemimiz muvaffakiyetin sağlam temeller üzerinde yükseldiğini gösterdi. Başlattığımız ak ıslahat sayesinde sistemimiz daha kuvvetli olacaktır. Sonuçlarının kısa vakitte vatandaşlarımıza yansıyacağına inanıyorum.

Mülakat yapmaksızın direkt Nakil yapacağız

Daha Evvel ilan edilen 85 bin açıktan atamanın birinci etabı olarak 31 bin 317 kişinin alımına ait kılavuzu, yayımlanması için istikbal hafta ÖSYM’ye göndereceklerini anlatan Koca, 11 bin 317 Daimi Amele alımı için de İŞKUR’a listeleri haftaya göndereceklerini kaydetti.

Toplamda birinci etapta yaklaşık 42 bin 500 şahıs alacaklarına dikkati çeken Koca, “Mülakat yapmaksızın direkt Nakil yapacağız” diye konuştu.

Hemen akabinde ikinci etap ilanına da süratle çıkılacağını, ayrıyeten Kuruluş içi ve açıktan 4924 sayılı kanun kapsamında kontratlı Nakil çalışmalarının sürdüğünü lisana getiren Koca, en geç ocak ayında hem Kuruluş içi hem de açıktan Nakil gayesiyle 4924 sayılı kanun çerçevesinde, kontratlı takım için ilana çıkacaklarını aktardı.

Açıktan Nakil açıklaması

Bakan Koca, bir basın mensubunun Geçtiğimiz günlerde açıktan atamalar yapıldı, bu atamaların devamı istikbal mi” sorusu üzerine şu karşılığı verdi:

“Bildiğiniz üzere Özellikle ak ıslahatla kamuya Aka oranda dönüş başladı. 7 binin üzerinde müracaatın olduğunu, 6 bine yakın da bu devirde atamasının yapıldığını biliyoruz. Bu müracaatlardan yerleşemeyenler oldu, o nedenle müracaatları kıymetlendirerek, muhtaçlığımızı da göz önüne alarak, istikbal hafta yeni bir açıktan Nakil ilanına çıkılmış olacak. Demin de konuşmamda belirttim, bunun dışında 4924 sayılı kanun ile kontratlı takıma da atamayı süratle yapmak istiyoruz. Biliyorsunuz bununla ilgili takım artırımı olmuştu. En geç ocak ayında hem öncelikle Kuruluş içi, devamında açıktan Nakil olmak üzere kontratlı ile ilgili de Nakil ilanına çıkmış olacağız.”

“Muayenehane doktorlarının, vakıf üniversitelerini kullanma durumu Laf konusu olmayacak”

Bir gazetecinin, “Özel hastaneler yönetmeliğinde değişiklikle muayenehanelerin Özel hastanelerden yararlanmasına kısıtlama getirdiniz Bu kısıtlama vakıf üniversite hastaneleri için de geçerli mi” sorusu üzerine Koca, “Doğrusu şöyle. Bildiğiniz üzere bu düzenleme Özel sıhhat kuruluşları yönetmeliğinde yapıldı. Yani muayenehane doktorlarının, vakıf üniversitelerini kullanma durumu Laf konusu olmayacak” tabirini kullandı.

Açıklamaların akabinde vatandaşlardan Servet Yüksel, nihayet yıllarda yapılan Belde hastaneleri ve sıhhat yatırımlarından Dolayı Bakan Koca’ya teşekkür ederek, elini öpmek istedi.

Bakan Koca’ya ziyaretinde Beyaz Parti Niğde milletvekilleri Yavuz Ergun ve Selim Gültekin, Belediye Lideri Emrah Özdemir ve Vilayet sıhhat Müdürü Koray Okur eşlik etti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir