Beklenti enflasyonuyla mücadelede atılan adımlar sonuç verdi

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 09, 2023 Yorum Yok

Türkiye’de 1990’larda yüksek enflasyonun gerisindeki anne neden olarak gösterilen beklenti enflasyonu, pandemi sonrası süreçte bütün dünya ile Birlikte tekrar baş gösterdi. Türkiye yüksek enflasyonla gayret stratejisi kapsamında meseleye ait acil hareket planlarını devreye soktu. Yüksek fiyatlamanın önünü kesecek uygulamaların Sonuç vermeye başladı. iktisat idaresi; fiyatlarının Daimi artacağı kaygısına bağlı olarak; mal depolama ve piyasadaki eserlerin olağan pahasının üzerinde fiyatlanması manasına gelen ve 1990’lı yılların kabusu olarak nitelendirilen ‘Beklenti enflasyonu’ ile çabada kararlı.

OLUMSUZ ALGI KIRILIYOR
Hükümetin Türkiye iktisat Modeli ile döviz kurunu dizginlemesini bağlı olarak enflasyon patikasında başlayan düşün devamının geleceğini kaydeden iktisat kurmayları, piyasadaki Olumlu seyrin öncü göstergelere de yansımaya başladığına dikkat çekiyor. Konuştuğumuz birçok İsim şu ortak değerlendirmede bulunuyor: “Şu Lahza için önümüzdeki Biricik Mani olarak gördüğümüz husus beklenti enflasyonudur. Piyasada oluşan algıyı kırdık. Yani eserlerin fiyatının durduk yere artacağından kaynaklanan tasayla şekillenen algıyı aştık. Enflasyonist ortamın Aka ölçüde pandemi sonrası süreçten kaynaklandığını farkına varan piyasaların ileriye dönük beklentilerini ölçüyoruz. Elimizdeki datalarda beklenti enflasyonuna neden olgunun kırıldığını gösteriyor.”

KURDAKİ İSTİKRAR FİYATLARI DENGELEYECEK
iktisat idarenin beklenti enflasyonuyla gayret için yürüttüğü hareket planı kapsamında yürütülen çalışmalar Sonuç vermeye başladı. Beklenti enflasyonun aşılması için yürütülen çalışmaların Değerli iki ögesi olarak düşük nema siyaseti ve kurda sağlanan istikrar olarak öne çıkıyor. iktisat kurmayları, Müstahsil fiyatlarındaki düşe bağlı olarak piyasada fiyat artışı beklentisinin de kırılmaya başladığını, vakitle fiyatlamada sağlanan istikrarın Olumlu sonuçlarının alınacağını söylüyor.

ENFLASYONU 30’LARA DÜŞÜRME HEDEFİ
Yeni yılla Bir arada enflasyonda baz tesirine bağlı olarak Önemli düşüş olması bekleniyor. Öncü göstergelerde bunun dayanaklar nitelikte. Kaynaklar, Müstahsil enflasyonunda yaşanan düşüşün tüketici fiyat endeksinde yansımaya başladığını Anlatım ederken, beklenti enflasyonunda da gerilemenin süreceğini aktardı. Yaz aylarında enflasyonun yüzde 30’lar düzeyine kadar gerilemesi için sıkı çalışmalar yürütülecek.

Göstergelerde Olumlu seyir

Döviz kurlarında istikrarın sağlaması ve faizlerin Biricik haneye düşürülmesi, Temel göstergelerin başında gelen enflasyonda düşüş sağladı. Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) kasım ayında 22 puanlık düşüşle yüzde 157,9’tan yüzde 136,02’ye geriledi. Buna bağlı olarak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) de geçen ay gerilemeye başladı ve yüzde 85,51’den yüzde 84,39’a düştü. Öte yandan Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) ise ağustos ayında yüzde 118,94’teyken, Kasım ayında yüzde 83,66’ya geriledi.

Uğur Duyan

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir