Çin’de kovid ateşi büyüyor

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 08, 2023 Yorum Yok

Çin’de halkın devinim serbestisini ve günlük hayatlarını kısıtlayan karantina önlemleri, Temel gereksinimlere ve sıhhat bakımına erişimde yaşanan ıstırapların yanında yol açtığı insani felaketler nedeniyle reaksiyon görüyor. Ülkenin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin merkezi Urumçi’de karantina altında olduğu tez edilen apartmanda çıkan yangında, 10 kişinin hayatını kaybetmesinin akabinde kentte protesto şovları düzenlendi. Toplumsal medyada yayılan görüntülerde, halkın Lokal hükümet binasının bulunduğu meydanda toplanarak karantina önlemlerini protesto eden sloganlar attığı, kentin farklı bölgelerinde Fazla sayıda vatandaşın ellerinde bayraklarla sokaklarda yürüdüğü görüldü. “Karantinayı kaldırın”, “Halka hizmet edin”, “Öleceksek Bir arada ölelim!” sloganları atan protestocular, siyasi yetkililere ve sıhhat görevlilerine reaksiyon gösterdi. Pekin idaresinin “sıfır vaka” siyaseti tenkitlerin odağında yer alırken, geçtiğimiz günlerde Foxconn fabrikası çalışanları, düşük Ömür kurallarında ve zorla fabrikada tutuldukları gerekçesiyle binadan firar edip şovlar düzenlemişti. Toplumsal medyada yayınlanan imgelerde, Emniyet güçleri ile çalışanlar ortasında Saha savaşlarını andıran, taşlı sopalı arbede yaşandığı görülmüştü.

YANAN mesken ÇELİK TELLERLE MÜHÜRLENMİŞ

Yangının çıktığı apartmanın sakinlerine 21 Kasım’a gönderildiği argüman edilen notta, apartmanda müspet olaylara rastlandığı, vatandaşların 3 gün boyunca meskenlerinden çıkamayacağı, daire kapılarının mühürleneceğinin bildirildiği görülüyor. Ayrıyeten daire kapılarının kollarının çelik tellerle mühürlendiğini gösteren kimi fotoğraflar da paylaşımlarda yer aldı. Urumçi’deki olay, Çin genelinde Kovid-19 önlemlerine karşı artan huzursuzluğu reaksiyona dönüştürdü. Çin’in en tanınan toplumsal paylaşım platformu Weibo’daki Fazla sayıda kullanıcı, karantina önlemlerinin yol açtığı evvelki insani felaketleri hatırlatan yorumlar yaptı. Öte yandan Urumçi kentinde 100 günden Çok müddettir bölgesel kısıtlamalar uygulanması da ortaya çıkan reaksiyonun Değerli nedenlerinden biri olarak belirtiliyor.

VAKA SAYISI TIRMANIYOR

Çin Ulusal sıhhat Komitesi tarafından yapılan açıklamada, Çin anakarasında nihayet 24 saatte 31 bin 709’u asemptomatik olmak üzere Yekün 35 bin 183 yeni korona virüs hadisesi tespit edildiği bildirildi. nihayet 24 saatte kaydedilen Olay sayısı ile günlük Hadise sayısında üst üste üçüncü gün rekor kırıldı. Yeni olayların birçok Çin’in güneyindeki Guangzhou ile güneybatısındaki metropollerden Chongqing’de kaydedildi. 32 milyon nüfuslu Chongqing’de bir evvelki güne nazaran Olay sayısı yaklaşık yüzde 20’lik artarak 7 bin 721 olarak kayıtlara geçti. Yaklaşık 19 milyon nüfuslu Guangzhou’da ise 7 bin 419 yeni Hadise bildirildi. başşehir Pekin’de ise günlük Hadise sayısı evvelki güne nazaran yüzde 58 artış göstererek 2 bin 595’e yükseldi. Hebei, Sichuan, Shanxi ve Qinghai eyaletlerinde de binden Çok yeni Hadise görüldü.

‘SIFIR VAKA’ POLİTİKASI

Kovid-19 salgınında birinci olayların görüldüğü Çin, Hadise sayısı nüfusuna oranla az olmasına ve Aka kısmının hastalık belirtisi göstermemesine Karşın Çin, “sıfır vaka” olarak isimlendirilen sert salgın Denetim önlemlerini uygulamaya devam ediyor. Dünyanın ülkeleri virüsle makul Ahenk içinde yaşamaya, hayatının akşını ve ekonomik faaliyetleri aksatacak Denetim önlemlerinden kaçınmaya yönelik stratejileri benimserken Çin, salgının başından beri başvurduğu önlemleri sürdürmekte ısrar ediyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir