Depremde 4. kattan atlayarak kurtulan öğretmen, depremzede çocuklara moral veriyor

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Nis 03, 2023 Yorum Yok

İlçedeki bir kreşte vazife yapan çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmeni Elif Deniz ile eşi Yakup Deniz, çocukları 7 yaşındaki Yusuf Buyruk ve 4 yaşındaki Mina’nın yaşadığı Mimar Sinan Mahallesi’ndeki 4 katlı binanın birinci sert 6 Şubat’taki birinci zelzelede yıkıldı.

Depreme uykuda yakalanan ve şiddetli sarsıntıyla çocuklarını alarak balkona kaçan çift, dördüncü kattan çocukları kucağında aşağı atladı.

Moloz yığınlarının üzerine düşen Ebeveyn Deniz’in kolu kırıldı, bedeninin Çeşitli yerlerinden yaralandı, baba ve çocukları ise yara almadan kurtuldu.

Komşularının yardımıyla hastaneye götürülen Deniz, tedavisinin akabinde Altınşehir Konteyner Kent’te depremzede çocuklar için kurulan kreşte, çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmeni olduğu için istekli öğretmenlik yapmaya başladı.

– “Kıyamet kopuyor sandık”

Depremlerde 12 akrabasını ve 20 arkadaşını kaybeden Elif Deniz, AA muhabirine, zelzele anının Fazla korkutucu olduğunu, yaşadıklarını ömür uzunluğu unutmayacağını söyledi.

Depremde binanın dördüncü katından kızı Mina’yı kucağına alarak atladığını anlatan Deniz, şöyle devam etti:

“Evimiz beşik üzere sallanmaya başladı. Anlatılacak bir his değil. Kıyamet kopuyor sandık. Konutumuzun yerinden oynadığını, birinci katın yıkıldığını hissettim. Binamız Yan döndü. Öleceğimizi düşündük. Kelimeişehadet getirdik. Eşim oğlumun odasına gitti. Ben de kızımı aldım. yapı yıkılmaya başlayınca dördüncü kattan atlamak zorunda kaldık. Eşim oğlumuzu alarak atladı. Onlarda bir meşakkat çıkmadı. Daha sonra ben de Mina’yı kucağıma alarak atladım. Molozların üzerine düştüm. Binadan kopan modüllerin altında kaldık. Eşim ve komşularımız bizi kurtardı. Kolum kırılmıştı. Binamızda 8 şahıs vefat etti. Ağır şeyler yaşadık.”

– “Çocuklar için açılan kreşte istekli oldum”

Deprem sonrası Gölbaşı’nda uzman bir psikologdan psikososyal takviye aldığını lisana getiren Deniz, “Destek almasaydım şu Lahza tahminen de buralarda olmazdım zira zelzele sonrası psikolojim Fazla berbattı. Dayanak aldığım psikolog bana birinci adımları attırdı. Onun sayesinde hayata tutunduk. Çocuklar için açılan kreşte istekli oldum. Depremzede çocuklarla Vakit geçiriyorum, onlara dayanak olmaya çalışıyorum. İlah bu türlü bir afeti bir daha göstermesin. Dayanak veren herkese teşekkür ederim.” sözlerini kullandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir