Erdoğan: Seçimleri kazanma noktasında bir endişemiz yok

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 09, 2022 Yorum Yok

Enflasyon aşılamaz bir ekonomik tehlike değildir. Ben ekonomistim. Şu anda yüzde 8, yüzde 9 enflasyonun bile tehdit ettiği ülkeler var. Bizde yüzde 80 var. Biz şu anda 250 milyar dolar ihracatı yakalamış bir ülkeyiz. Benim ülkemde marketlerde raflar boş değil. ancak Amerika’da bile bugün raflar boş, Fransa’da raflar boş, Almanya’da raflar boş. Benim vatandaşım şu anda istediği her türlü eseri marketlerde bulabiliyor. mesela şu anda yeni bir adım attık. O da şu, tarım Kredi Kooperatiflerimizde eserler Fazla çok ucuz fiyatla satılıyor. Bunlar diğer zincir marketlerden Fazla daha düşük fiyatlı. Bizim için şu anda enflasyon bir meşakkattir fakat yılbaşından sonra biz enflasyonda da bu ezayı aşacağız ve yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz. Şu anda Türkiye’nin büyüme oranı yüzde 7,6. Dünyada şu anda ikinci sıradayız büyümede. Bu da bir şeyi gösteriyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşı konusunda, “Şu anda 200 rehinenin takası konusunda bir mutabakat sağlandı. Bu hoş bir gelişme. Zira bu rehinelerle Birlikte orada Fazla çok Değerli bir adım atılmış oluyor.” dedi.

Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 77. genel Şurası için bulunduğu New York’ta, Amerikan PBS kanalının konuğu olarak, Hariç siyaset ve dünya gündemine ait değerlendirmelerde bulundu.

“Rusya-Ukrayna savaşında şu Lahza hangi tarafın üstün olduğu” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Doğrusu bir başkan olarak ‘Rusya mı daha faal, Ukrayna mı daha etkin’ arayışı içerisinde değilim. Biricik dileğimiz bu savaşın barışla nihayet bulmasıdır. Gerek Sayın Putin’e gerek Sayın Zelenskiy’e benim ricam, tavsiyem bu olmuştur. İnsanların vefatıyla neticelenen bir savaşın kazananı olmaz.” karşılığını verdi.

Tahıl koridorunu açmak için Fazla Çaba sarf ettiklerini ve İstanbul’daki mutabakatla bunu gerçekleştirdiklerini anlatan Erdoğan, “Oradan 2 milyon tonu aşan, 3 milyon tona yaklaşan tarım eserlerinin ihracı gerçekleşti. Artık yeni bir etap, Özellikle Rusya’daki eserlerin de dünyaya açılması. Doğal burada benim Biricik arzum, gelişmiş ülkelere değil, az gelişmiş yahut yoksul ülkelere buradan eserlerin sevkiyatını sağlamaktır. Bunu başarabilirsek yoksul ülkeler, az gelişmiş ülkeler hiç olmazsa bu eserlerle şöyle kendilerine gelmiş olurlar.” sözünü kullandı.

– “Putin de bu işi artık bir Lahza Evvel bitirmenin uğraşı içerisinde”

Rusya-Ukrayna savaşının süratli bir formda bitmesinin nasıl Muhtemel olabileceği sorusu üzerine Erdoğan, burada yüklü olarak Rusya’nın halinin Fazla Değerli olduğunu belirtti.

Özbekistan’da Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile etraflıca görüşmelerinin olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Kendilerinin de aslında bu işi artık bir Lahza Evvel bitirmenin uğraşı içerisinde olduğunu anladım. Bu gidişin düşüncesi büyük. Bu noktada, Örneğin şu anda 200 rehinenin takası konusunda bir mutabakat sağlandı. Bu hoş bir gelişme. Zira bu rehinelerle Bir arada orada Fazla çok Kıymetli bir adım atılmış oluyor. Şu anda onun teknik boyutunu da arkadaşlar yürütüyorlar. Bununla Bir arada hoş bir gelişmeyi sağlamış olacağız. diğer taraftan tarım eserleri olayını Yine tespit ettiğimiz arkadaşlarımız, teknik takımlar etraflıca yürütüyorlar. Bunlar da Olağan hoş gelişmeler fakat burada Ukrayna’nın da Rusya’yla birebir anlayışta olması lazım ve artık karşılıklı olarak bu çatışmaların, bu savaşın durdurulması noktasında kararlı olmak lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, Şayet Rusya-Ukrayna ortasında bir barış sağlanacaksa, burada alınan yerlerin iadesinin Aka Ehemmiyet arz ettiğini belirterek, “İstenen, beklenen zati bu. Bu hususta Sayın Guterres’in attığı adımlar da var. Bizim attığımız adımlar da var. Bu adımlarla Birlikte beklediğimiz bu iadelerin sağlanması gerçekten işimizi kolaylaştır.” dedi.

Rusya Devlet Lideri Putin’den 2014’ten itibaren Kırım’ı da sahiplerine vermelerini rica ettiklerini anlatan Erdoğan, “Bunlar birebir vakitte bizim soydaşlarımız. Şayet bu adımı atarsanız bizi de rahatlatırsınız, Ukrayna’yı da rahatlatırsınız, Kırım Tatarlarını da rahatlatırsınız.’ dedik. lakin maalesef o günden bugüne orada bir adım atılamadı.” diye konuştu.

– “Hiçbir lider attığı adımdan sonra ‘Ben yanlış yaptım’ demez”

“Sizce Putin, Ukrayna halkının kendini savunma iradesini küçümseyerek aslında yanlış hesap yaptığının farkında mı?” formundaki soru üzerine de Erdoğan, şunları söyledi:

“Hiçbir başkan attığı adımdan sonra ‘Ben yanlış yaptım.’ demez. Bunu görmek lazım. Doğal bunu söylerken birebir şeyi Ukrayna için de düşünmek lazım. Sanki Sayın Zelenskiy bu türlü bir adımı atarken ‘Ben yanlış yaptım.’ diye düşünüyor mu yahut düşündü mü? Alışılmış önderler girdikleri bir yoldan Geri dönüşleri Fazla güç olan insanlardır. Şu anda yalnızca Polonya’da 3 milyonu aşkın Ukraynalı mülteci var. Avrupa’nın birçok ülkelerine, bize dahi gelen Ukraynalı göçmenler var. Bunların tümünü ele aldığımız vakit, 5 milyona yakın göçmen şu anda Ukrayna’dan çıkmış vaziyette. Alışılmış bu hususta bir başkanın bu işe dayanması, yani 35-36 milyon nüfusu olan Ukrayna’dan bu kadar insanın çıkmış olması kolay bir Amel değil. Bir başkanın de bunu anlatması kolay bir Amel değil. lakin başkanlar bu bahiste kolay kolay pişmanlık duymuyor.”

Erdoğan, “Sizce bu işgal, Rusların gerekçelendirebildiği bir işgal miydi?” sorusunu yanıtlarken ise şunları kaydetti:

“İşgallerin hiçbirisinin münasebeti olmaz. Bir işgal noktasında bunun Sebep sonuç münasebetinin ne olduğunu en güzel anlatabilecek olan bizden fazla gerek Sayın Zelenskiy gerekse Sayın Putin’dir. En uygun onlar bunun münasebetlerini bilir. Bu münasebetleri değerlendirdiğimiz vakit, istikrar siyasetlerini gözeten bir ülke olarak Türkiye, burada her iki tarafı da dinlemekten yana. Onun için ısrarla bu önderleri bir ortaya getirme dileğimiz var. Bir ortaya getirelim, şahsen kendilerinden bunu daima dinleyelim istedim. Şimdi bunu başarabilmiş değiliz lakin ümitsiz de değilim.” diye konuştu.

– “En Dava karşılığı BM, yapacağı çalışmalarla ortaya koymalı”

Rus birliklerinin çıktığı yerlerde toplu mezarlar bulunduğunun hatırlatılmasının akabinde “Sizce bundan Bazen Mesul tutmak lazım?” sorusuna Erdoğan, şu cevabı verdi:

“Bu mevzuyla ilgili en Dava karşılığı bana nazaran Birleşmiş Milletler, yapacağı çalışmalarla ortaya koymalı. Şu anda Birleşmiş Milletler yaptığı yahut yapacağı çalışmaları ortaya koymadıktan sonra, bu hususta bir tespit yapmak yahut bu türlü bir açıklamaya girmek bizi istikrar siyaseti sürdüren bir ülke olmaktan, tarafgir bir ülke pozisyonuna düşürür ki bunu bu formda cevaplamak yanlışsız olmaz.”

“BM soruşturma yaptığında bu zulümleri Rus askerlerinin yaptığı kanıtlanırsa sanki Putin Mesul tutulmalı mı?” sorusu üzerine ise Erdoğan, şunları kaydetti:

“Böyle bir durum ortaya çıktığı anda zati Putin de bununla ilgili olarak Gerekli halini ortaya koyacaktır. Yani Putin’i bu noktada külliyen farklı bir insan olarak görmek gerçek olmasa gerek. Zira o da ülkesinin menfaatlerini birinci derecede savunan ve bunun da çabasını veren bir ülke pozisyonunda. Biz şu anda bu iki ülkenin savaşında, Sayın Putin’le de Sayın Zelenskiy’le de etraflıca görüşmeler yapıyoruz. Tıpkı formda Birleşmiş Milletler genel Sekreteri de Sayın Putin ve Sayın Zelenskiy’le görüşmelerini sürdürüyor. Bu ne demektir? Biz Şayet bir sonuca varacaksak, bir önderin tarafında olmakla değil, her iki başkanla de görüşmeleri yaparak sonuca varmanın çabası içerisinde olmamız lazım. Yalnız şunu da görmek lazım, yalnızca Ukrayna tarafında beşerler ölmüyor, Rusya tarafında da Fazla beşerler öldü.”

Program sunucusunun “Ama Rusya işgal gerçekleştirdi” yorumu üzerine Erdoğan, şöyle devam etti:

“O farklı bir mevzu. O yapıldığı üzere, Alışılmış daha bu Cenk başlamadan Evvel bunlar olmuştu ve savaşla Bir arada daha da gelişti. nihayet vakitlerde biraz gerileme de oldu. fakat dediğim üzere burada Özellikle Birleşmiş Milletler’in üzerine düşen vazifesi hızla yerine getirmesi lazım, neticeyi açıklaması lazım. Bu sonuç üzerinden de bizlerin halimizi ortaya tam manasıyla koymamız gerekir. Onun içindir ki örneğin biz artık rehine krizini çözmek için çalışıyoruz, adımlar atıyoruz ve belirli bir yere de geldik. öteki taraftan işte tahıl koridoruyla ilgili adımları buna dayanarak attık. Muhakkak bir sonuca orada da varmış bulunuyoruz. Hasebiyle birisini büsbütün bir kenara at, öbürünü bir kenara koy; o denli olmaz. sonuç alacaksak sonuca oynamamız lazım ve şu anda ben Türkiye olarak bu sonuca oynamanın uğraşı içerisindeyim.”

– “Dünyanın bütün ülkeleriyle görüşürüz”

“Şangay İşbirliği Örgütüne katılma niyetiniz var. Bu örgütte Rusya, Çin, İran var. Bu, NATO’dan Fazla farklı değer ve maksatları olan bir örgüt. Siz ülkenizin doğunun kesimi mı olmasını istiyorsunuz batının modülü mı?” formundaki soruya karşılık Erdoğan, şu açıklamayı yaptı:

“Şunu Fazla Aleni net söylemem lazım, biz dünyanın kesimiyiz; ne doğunun ne batının. Bizim için ülkemizin coğrafik olarak Aka bir kısmı doğuya aittir. Batıya ilişkin olan kısmı başkadır. lakin Avrupa Birliği 52 yıldır bizi devamlı oyalamıştır. Avrupa Birliği, 52 yıldır bizi ne yazık ki hala Üye yapmamıştır. Avrupa Birliği içinde bizim durumumuzda olan bir Öbür ülke yok. Hala da oyalamaya devam ediyorlar. meğer NATO ülkesiyiz. NATO ülkesi olduğumuz halde NATO ülkeleri dahi Avrupa Birliği süreci içerisinde bizi oyalamaktadır. Biz NATO’nun içerisinde verdiğimiz takviyelerle birinci beşin içerisinde yer Meydan bir ülkeyiz. Bizim NATO’da bu türlü de bir pozisyonumuz var.

Böyle kuvvetli bir pozisyonu olan Türkiye’nin bu türlü oyalama taktikleriyle bir kenarda tutulması elbet ki bizim için Fazla çok manidardır. İster istemez farklı arayışlar içerisine girme durumunda da olabiliriz. Avrupa Birliği 52 yıldır bizi tutacak, bizi yanına yaklaştırmayacak ve ondan sonra da ‘Niçin şurayla görüştü, niye burayla görüştü?’ diyecek. Görüşürüm. Bu görüşmeleri yaparken de biz Avrupa Birliği’ne bu noktada hesap verecek değiliz. Biz dünyanın bütün ülkeleriyle görüşürüz. Ben Sayın Şi’yle de görüşürüm, Sayın Putin’le de görüşürüm, Sayın Modi’yle de görüşürüm. Tüm ülkelerle görüşmelerimi yaparım. Zira hepimiz bu dünyanın birer kesimiyiz. Avrupa Birliği üyesi ülkelerle görüşmeler yaptığımız Vakit bize ‘Niçin onlarla görüştünüz?’ diye bir soru gelmedi. Biz şu anda Özellikle Şanghay İşbirliği Teşkilatında olan ülkelerle nasıl bir tavır içindeysek onlarla da birebir tavır içerisinde süreci işleteceğiz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Siyasi yaklaşımla karar vererek F-16 konusunda Türkiye’ye hala bir yaptırım uygulama yoluna gitmek iki arkadaş ülke için Fazla yanlış bir şey. En nihayet Sayın Biden, bunu çözme noktasında bana Laf verdi.” dedi.

Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 77. genel Şurası için bulunduğu New York’ta, Amerikan PBS kanalının konuğu olarak, Hariç siyaset ve dünya gündemine ait soruları yanıtladı.

“Türkiye olarak İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğini Daima olarak engellemek üzere bir niyetiniz Mevcut mı?” sorusu üzerine Erdoğan, “Şunu bir kere görmeniz lazım, burada Özellikle İsveç terörün adeta bir kuluçka yuvasıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

İsveç’te teröristlerin parlamentoya varıncaya kadar sızdığını söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Sürekli, Stockholm caddelerinde, teröristbaşının paçavralarını, pankartlarını taşıyarak teröristlerin yürüyüşler yaptığını ve İsveç’teki bizim İçten saf Türklere taarruzlar düzenlediğini biz evraklarla tekraren İsveç tarafına verdik. ‘Finlandiya bu türlü mi?’ derseniz, İsveç üzere değil. Onlar bu noktada daha sakinler ve duruma yargıçlar. fakat İsveç’te bu türlü bir hakimiyet yok. Bize Daimi bir münasebetle karşılık veriyorlar. Diyorlar ki ‘Anayasamızın amir kararı sebebiyle bu, özgürlükler kapsamında kıymetlendirilir.’ Ben de diyorum ki, terörün özgürlükle alakası olmaz. Terörün özgürlük tarifi içerisinde yeri olamaz. Münasebetiyle da bu teröristlere karşı gayretinizi Şayet ortaya koyarsanız, bir gayret verirseniz, biz bu mevzuda her türlü dayanağı veririz. Natürel bununla ilgili de son karar merci bizim parlamentomuzdur. En son kararı parlamentomuz verir.

Burada bir şeyi daha Anlatım etmekte fayda görüyorum, biz bu görüşmeleri yaptıktan sonra Yeniden Stockholm caddelerinde maalesef bu teröristlerin devamlı yürüyüşlerini izledik. Bu Aralık bir seçim geçirdiler. Yeni kazanan parti bunlara müsaade etmeyeceğini söyleyerek Amel başına geldi. Temenni ederim ki bu teröristlere İsveç’te müsaade edilmez, biz de elimizden gelen kolaylığı kendilerine gösteririz.”

“Eğer İsveç ve Finlandiya sizin onlardan istediğinizi yapmazsa, o Vakit NATO üyeliklerini durdurma, engelleme konusunda kararlı mısınız?” sorusunu Erdoğan, “Bu bahiste NATO üyelerinden rastgele birisinin Olumsuz karşılık vermesi zati bu girişi mahzurlar.” kelamlarıyla yanıtladı.

Yunanistan’ın NATO’ya tekrar girişine o Vakit iktidarda olan Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin takviye verdiğini hatırlatan Erdoğan, “Eğer ‘ret’ deseydi, bugün Yunanistan NATO’da olamayacaktı lakin Olumlu yaklaştığı için şu anda Yunanistan tekrar NATO’ya girme imkanını yakaladı. Artık burada da emsal bir durumla karşı karşıyayız. Şayet bu dediklerimiz yerine getirilecek olursa biz Olumlu yaklaşımda bulunuruz. lakin burada terör faaliyetleri devam ederse olmaz.” dedi.

– “Asla Fark yapmayız, yapmadık”

NATO’nun terör örgütlerinin yanında olan değil, büsbütün terörle uğraş eden bir kurum olduğuna işaret eden Erdoğan, “NATO’nun beşinci hususu, Özellikle üyelerinin müşterek korunmasına yönelik bir unsurdur ve biz bunu da Natürel bekliyoruz. Zira biz 40 yıldır terörle çaba ediyoruz.” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sadece İsveç ve Finlandiya’da değil, Suriye, ırak ve kendi ülkeniz içinde de Kürtler konusu var. Bu bahis sizce nasıl tahlile ulaşır?” sorusuna şu cevabı verdi:

“Bir kere Evvel şunu belirleyelim, olayı Kürt-Türk sorunu olarak ele alırsanız yanılırsınız. Hadise bir Kürt-Türk sıkıntısı değildir. Hadise büsbütün terörist ve terörist olmayanlar sorunudur. Şu anda Suriye’nin kuzeyinde Kürt de var, Arap da var. Bizim tarafa geçtiğiniz Vakit bu uzunluklarda Kürt var, Arap daha Fazla var. Benim partimin içerisinde Kürt yönetici arkadaşlarım var, Kürt Milletvekili arkadaşlarım var. Kendi içimizde rastgele bir Problem Laf konusu değil. Kaldı ki şu anda ülkemin güneydoğu, şark bölgelerinde biz ikinci parti pozisyonundayız ve buralardan Önemli bir oy alabiliyoruz. Buralarda yüklü olarak Kürt vatandaşlar yaşıyor. Kürt vatandaşlarımızın yaşadığı bu bölgelerden Beyaz Parti olarak biz bu kadar ağır bir oy alıyoruz. İktidar olarak da biz bu bölgelere Fazla Önemli yatırımlar yaptık. Yani ‘Burası Kürtlerin yaşadığı bölgedir, buraya yatırım yapmayalım’ diye bir şey bizim ideolojimizde yok, bizim programlarımızda yok. Türkler de benim vatandaşım, Kürtler de benim vatandaşım, Araplar da benim vatandaşım. Biz bunların ortasında asla Fark yapmayız, yapmadık. Şu anda da birebir pozisyondayız. Bizim Tüm vatandaşlarımıza yaklaşımımız birebirdir. Bundan sonra da motamot bu türlü devam edecektir.”

– “Bu bahis en Fazla bizi rahatsız ediyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milyonlarca Suriye vatandaşı ülkesinden ayrılmak zorunda kaldı. Bunların pek birçok sizin ülkenizde yaşıyor. Siz bu Suriye savaşı nereye hakikat gidecek diye düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine de “Tabii bu mevzu en Fazla bizi rahatsız ediyor. Çünkü 4 milyon Suriyeli bizim ülkemizde, ki bunların Aka kısmı Arap’tır, biz bunları Konuk ediyoruz.” dedi.

Türkiye’de vatandaşlık verilen Suriyelilerin olduğunu, bunların içinde hekim, mühendis, hukukçu, ebe, hemşirenin bulunduğunu aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu kadar vasıflı beşerler sizden bir şeyler bekliyorlar ve biz bu insanları yol ortasında bırakmadık. Elimizden gelen takviyesi onlara da verdik. Lakin biz artık yeni bir adım attık. O da şu, Özellikle Suriye’nin kuzeyinde belirli bir bölgeyi şu anda briket konutlarla inşa ediyoruz. Bu briket meskenler 2 artı 1 formunda. Banyosu, tuvaleti her şeyi içerisinde var. Altyapılarını yaptık. Gayemiz birinci etapta 100 bin Hane yapmak ve bunu artırarak devam ettirmek. Pekala niye bunları yapıyoruz? Bizdeki Suriyeliler tekrar kendi topraklarına dönsün diye bunu yaptık. Orada, o yaşanmaz çadırların içerisinde bu insanların insanlık dışı bir yaşama mahkum edilmesine katlanmak Muhtemel değil. Biz bununla ilgili de Avrupa Birliği’nden olsun birçok yerlerden takviyeler istedik. lakin maalesef bu takviyeleri alamadık. Birçok başkanla benim Özel görüşmelerim oldu. Lakin o denli de olsa bu türlü de olsa Türkiye kendi ulusal bütçesinden ve STK’ların uğraşlarıyla bu konutları yaptı. Amacımız artık 250 bin briket konuta bunu ulaştırmak ve şu andaki bizde bulunan Suriyeli konuklarımızı yavaş yavaş kendi topraklarına göndermek.”

Erdoğan, Türkiye’deki Suriyelilerin dönüşlerinin başladığını, burada gayenin birinci etapta 1 milyonu yakalamak olduğunu söyledi.

– “Büyümede ikinci sıradayız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’deki enflasyon meselesinin nasıl çözülebileceğine” ait soruya karşılık da şunları söyledi:

“Enflasyon aşılamaz bir ekonomik tehlike değildir. Ben ekonomistim. Şu anda yüzde 8, yüzde 9 enflasyonun bile tehdit ettiği ülkeler var. Bizde yüzde 80 var. Biz şu anda 250 milyar dolar ihracatı yakalamış bir ülkeyiz. Benim ülkemde marketlerde raflar boş değil. ancak Amerika’da bile bugün raflar boş, Fransa’da raflar boş, Almanya’da raflar boş. Benim vatandaşım şu anda istediği her türlü eseri marketlerde bulabiliyor. mesela şu anda yeni bir adım attık. O da şu, tarım Kredi Kooperatiflerimizde eserler Fazla çok ucuz fiyatla satılıyor. Bunlar diğer zincir marketlerden Fazla daha düşük fiyatlı. Bizim için şu anda enflasyon bir problemdir ancak yılbaşından sonra biz enflasyonda da bu düşünceyi aşacağız ve yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz. Şu anda Türkiye’nin büyüme oranı yüzde 7,6. Dünyada şu anda ikinci sıradayız büyümede. Bu da bir şeyi gösteriyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’de 2023’te yapılacak seçimlere” dair soruya, “Bizim şu anda seçimleri kazanma noktasında bir tasamız yok. Ben meydanların lisanını yeterli bilirim. Şu anda yaptığım toplu açılışlarda, Saha mitinglerinde Şayet on binleri meydanlara toplayabiliyorsam, bu halkımın bize olan teveccühünü göstermektedir. Halkımızın bize olan bu teveccühü devam ettikçe, bizi kimse tutamaz. Zira alternatif yok.” dedi.

“Keşke gelseniz de bizim sıhhat dalını yerinde inceleseniz, bizim eğitim sistemimizi yerinde inceleseniz. Hepsinde Batı’yla mukayese edilemeyecek derecede bir performansı olan ülkeyiz. Onun için alternatifsiziz. Şu anda biz o denli bir pozisyondayız ki inşallah bu seçimleri de bizler kazanacağız. Ben yüzde 52 ile Cumhurbaşkanlığını kazandım. Artık önümüzdeki seçimlerde bizim gayemiz Natürel birebir biçimde kazanmak. Biz başkanlık sistemine geçtik. ancak bizim muhalif kanat, Türkiye’de başkanlık sistemi değil, parlamenter sistemi savunuyor, ki o parlamenter sistemde Türkiye yıllar yılı 7 ayda, 8 ayda, 10 ayda, 13, 14, 15, 16 ayda bir seçime gitmiş, hükümetler bozulmuş. Bu türlü bir ülkede istikrar olur mu? İstikrar olmadığı için de ne oldu? Türkiye daima geride kaldı. Biz ise dedik ki başkanlık sistemine geçeceğiz ve başkanlık sistemine geçtik. Amerika’daki sistemi de kısmen baz aldık. Başkanlık sistemiyle birlikte de Türkiye Fazla daha farklı bir yürüyüşe geçti ve bu farklı yürüyüş içerisinde de pek hoş bir yere ülkemizi getirdik.”

“Sizce şu Lahza Türkiye-ABD münasebetleri ne durumda?” sorusunu ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İdeal bir pozisyondadır diyemem. Zira bizim şu anda Amerika’yla Hariç ticaret hacmimizin buralarda olmaması lazım. Bizim Sayın Trump periyodunda de belirlediğimiz bir sayı vardı, ‘100 milyar doları bulmalıyız’ demiştik. ancak maalesef şu anda Fazla çok gerilerdeyiz.” diye yanıtladı.

Türkiye-ABD ticaret hacminin 20, 25, 30 milyar dolar olmaması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, “Bizim bunları aşmamız lazım.” diye konuştu.

– “Yaptırım, iki arkadaş ülke için Fazla yanlış bir şey”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-ABD bağlarının savunma endüstrisinde de istenilen yerde olmadığını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

“Savunma endüstrini güzel bir yere taşımamız lazım. İşte örneğin bizim F-16 sorunumuz var. Biz sizden F-16 almışız. Artık sizden F-16 aldığımıza nazaran bunun gerisinin gelmesi lazım. fakat burada siyasi yaklaşımla karar vererek F-16 konusunda Türkiye’ye hala bir yaptırım uygulama yoluna gitmek iki arkadaş ülke için Fazla yanlış bir şey. En nihayet Sayın Biden, bunu çözme noktasında bana Laf verdi. Şu anda Biden’ın buna Olumlu baktığını biliyorum. Hatta Cumhuriyetçilerle de görüşmelerimiz oldu, onlar da buna Olumlu bakacaklarını söylediler. Artık F-16 konusunda Şayet biz Amerika’dan istediğimiz neticeyi alamazsak ne yapacağız? Başımızın dermanına bakacağız. Siz kalkıp da Yunanistan’a F-16 konusunda her türlü dayanağı vereceksiniz, orada üsler kuracaksınız lakin Türkiye üzere NATO’daki arkadaş ülkeye ve birinci 5 içerisinde NATO’da her türlü takviyesi veren ülkeye bu takviyesi vermeyeceksiniz. Bu durumda Türkiye’nin yapacağı Amel de başının devasına bakmaktır. Yoksa bunun dışında bizim Amerika’yla derdimiz yok.”

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL Nakit İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ Çabucak GÖR!

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir