Erdoğan: Sonunda dediğimiz noktaya geldiler

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 09, 2022 Yorum Yok

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 77. genel Şurası için bulunduğu New York’ta gazetecilerin gündeme ait sorularını cevaplayarak Rusya-Ukrayna ortasındaki esir takasından Kafkasya’daki gelişmelere kadar birçok hususta değerlendirmelerde bulundu. BM binasının karşısında geçen Yıl açılan Türkevi’nin görüşmelere mesken sahipliği yaptığını hatırlatan Erdoğan, “Buradaki Türkevi nitekim çalışmalarımızın hoş bir sonucu oldu. Hamdolsun Amerika’da Birleşmiş Milletler’in tam karşısında bu türlü bir Türkevi’ne sahip olmak Allah’ın bize bir lütfu” dedi.

GELENLER ASIM’I SORDU

BM genel Şurası’ndaki “Konuşmalarına daha Çok dayanak bulmaya ve Öbür önderlerin de benzeri görüşleri lisana getirmeye başladığı” halinde açıklaması hatırlatılan Erdoğan, şunları söyledi: BM genel Şurası’ndaki konuşmamızı Türlü fotoğraflarla destekleme imkanımız oldu. Gösterdiğim fotoğraflardan biri de Yunan Kıyı Emniyet güçlerinin, botlarını batırması sonucu hayatını kaybeden 9 aylık Asım Bebek ve 4 yaşındaki Abdülvahap’ın cansız vücutlarının fotoğrafıydı. Gelenler Özellikle daima bunu sordu. Bu yavruların cansız vücutlarının fotoğrafını göstermek suretiyle dünyaya buradan bir insanlık dersi verelim istedik ve bu insanlık dersini de verdiğimize inanıyorum.

DÖNÜŞÜMLÜ ÜYELİK LAZIM

Tabii bugün Biden’in Özellikle BM Emniyet Kurulu’yla ilgili yaptığı İzah haklılığımızı ortaya çıkardı mı? Sonunda dediğimiz noktaya geldiler mi? Artık ‘Hem Daima üyeleri artıralım hem süreksiz üyeleri artıralım’ diyorlar. fakat Alışılmış ben birebir noktada değilim. Ben diyorum ki ‘daimi ve geçici’ olmamalı, Biricik tip olmalı. Ve büsbütün dönüşümlü üyelik sistemini getirmek lazım. Bu dönüşümlü üyelik sistemiyle burada şu anda 193 Üye mi var; bu 193 üyeyi dönüşümlü hale getirmek lazım; 20 ise 20 lakin bu dönüşümlü olmalı. İki yılda bir bunlar dönüşüme tabi olmalı ve bu dönüşüme tabi olmak suretiyle 10-10 formunda bu dönüşüm devam eder ve herkes burada adeta birer Daima Üye olarak bir sene yahut iki sene kalır.

EL KALDIR-İNDİR PERİYODU KAPANMALI

Çünkü el kaldır, el indir; bu zamanı artık kapatması lazım BM’nin. Tam bilakis buranın, Emniyet Kurulu’nun üyeleri burada gerçekten Önemli manada tesir sahibi olmalı. Bakın şu anda Japonya ‘Ben niçin yokum’ diyor. Almanya ‘Ben niçin yokum’ diyor. Tıpkı formda biz de Türkiye olarak ‘Ben niçin yokum’ diyoruz. Öyleyse bunu Çabucak aşmamız lazım ve burada 20 Daima üyenin 10’arlı formda değişimi olabilir ve 10’arlı halde olan değişimle Birlikte de artık bu 193 ülkenin tamamının buradan nasibini alması lazım. Böylelikle hepsi de ‘benim de burada yetkim Mevcut ve ben bu yetkimi kullanıyorum, kullandım’ der. Bunun önünü açmak lazım. Ben buraya da geleceklerine inanıyorum. Biden’ın bugünkü açıklaması aslında bunun bir yol haritası olmuştur ve bu yol haritası o denli kolay kolay olmadı. Artık ‘Dünya 5’ten büyüktür’ derken yahut ‘Daha adil bir dünya mümkün’ derken, işte buralardan buraya geldik. Ve ben bunu da başaracağımıza inanıyorum.

Esir takası savaşı bitirir

Rusya-Ukrayna ortasındaki Cenk ve esir takasına ait İzah yapan Erdoğan şunları söyledi: Bu savaşın her iki ülke halkına, bölgeye, dünyaya ödettiği bedeller ortada. Hiç kimse bu bedeli daha da artırma anlayışında olmamalı. Lakin biz attığımız adımlarla bir noktada memnunuz. mesela rehinelerin değişimi konusunda adımlar atıldı. Sayın Putin ve Sayın Zelenski ile yürüttüğüm diplomasi trafiği sonucunda Rusya ve Ukrayna ortasında 200 Cenk esirinin mübadelesi gerçekleşti. Türkiye’nin arabuluculuğunda gerçekleşen bu esir mübadelesi savaşın sonlandırılması yolunda Kıymetli bir adım.

ÇABALARIMIZ DEVAM EDİYOR

Rusya ve Ukrayna ortasında barışın tesisine yönelik uğraşlarımız devam ediyor. esir mübadelesine İmkan verdikleri için Sayın Putin ve Sayın Zelenski’ye teşekkür ediyorum. Bu süreçte uğraş gösteren Tüm arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Bu gelişme de bizi Önemli manada Mesut etti. Bu mevzuda gerek Sayın Putin gerek Zelenski, her iki taraf da bizim attığımız bu adımı bir yerde kolaylaştırdılar. Şu anda bu süreci ilgili arkadaşlarımız takip ediyor ve karşılıklı olarak da bu rehinelerin takası başlamış vaziyette.

LİDERLERİ tekrar ARAYACAĞIM
Biz Türkiye olarak en başından beri barışın tesisi için efor gösterdik. Global arabulucu rolümüz ve diplomasideki başkan pozisyonumuz bizi daha Fazla inisiyatif almaya zorluyor. Türkiye diyaloğun ve diplomasinin gücüne inandığının sonucunu de artık bu rehine mübadelesiyle almış durumda. Bu bizi ayrıyeten Fazla çok Mesut kılıyor. barış ve istikrarı sağlamak için eforlarımızı bundan sonraki süreçte de devam ettireceğiz. mesela döner dönmez Çabucak tekrar önderleri arayarak telefon diplomasimizi kendileriyle sürdüreceğiz.

BM TAHLİL BULAMADI

Özellikle BM’nin de tıpkı biçimde inisiyatif alarak sorunun tahlili için daha Çok Uğraş göstermesi gerekiyor. Ne yazık ki BM, savaşı sona erdiremediği, akan kanı durduramadığı üzere, savaşın sonucu olarak ortaya çıkan güç ve Besin krizlerine bir tahlil de bulamamıştır. Bu hususla ilgili BM genel Sekreteri’nin tahıl koridorunun oluşmasındaki uğraşı BM’ye olan itimadı biraz olsun tazeledi lakin savaşın sona erdirilmesi istikametinde daha Fazla Uğraş gösterilmesi gerektiği de kuşkusuz. Bu yalnızca benim değil bütün dünya önderlerinin ortak uğraşıyla olması gereken bir süreç. Hepsinin bu kanalı zorlaması lazım.

İstanbul’da Mir Kart toplantısı

Rusya’ya yönelik yaptırımlar ve Rus kredi kartı sistemi Mir Kart’la ilgili bir soru üzerine Erdoğan şunları anlattı: Bu kartlarla ilgili hususta en Kıymetli nokta Mir Kart denilen olaydır. Bu Rusya ile bizim ortamızda bir adımdı. Bu husus hakkında atacağımız adımların değerlendirmelerini ilgili arkadaşlarımızla yapıyoruz. Ona nazaran adımlarımızı inşallah Tekrar atacağız. Alternatifimiz Mevcut natürel, o başka. fakat Tüm keder, işte bu yaptırımların farklı versiyonları. Bunlar Natürel hakikaten dostluğa falan yakışmıyor, ekonomik bağlantılarımızın düzenlenmesine yakışmıyor. Biz artık ister istemez ne yapacağız? Alternatifleri ne olabilir; bu alternatifler üzerinde ilgili bakan arkadaşlarım görüşmelerini yapıyorlar. Bu görüşmelerden sonra da İstanbul’da cuma günü (bugün) inşallah Tüm ilgili arkadaşlarımı toplayacağım. Onlarla bir toplantı yapıp, burada da son kararımızı vereceğiz.

Rusya’dan uçuşlar KKTC’yi ileri taşır

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) yönelik ambargonun kaldırılmasıyla ilgili Erdoğan şu açıklamayı yaptı: Alışılmış bizim şimal Kıbrıs’a yönelik siyasetimiz belirli. Bu münakaşa götürmez. Biz şimal Kıbrıs’ı rastgele bir ülke olarak görmüyoruz. Onu biz adeta kendimiz olarak kabullendik, o denli görüyoruz, o denli de göreceğiz. Olağan Rusya Devlet Lideri Putin’le görüşmelerimizde de şimal Kıbrıs sorununa değindim. Onunla da bu mevzuyu devamlı görüştüm. Ülkemizde Konuk ettiğimiz ya da ziyaret ettiğimiz bütün önderlere Kıbrıs’taki haklı gayretimizi, sorunun adil ve kalıcı tahlile kavuşturulmasını Yeniden tıpkı biçimde daima tekrarladık, daima Anlatım ettik. Rusya’dan KKTC’ye direkt uçuşlar başlarsa bundan Olağan ki memnuniyet duyarız. Buranın Fazla çok Kıymetli olan bir boyutu da şu; malum Rusya’nın turist potansiyeli Fazla yüksek. KKTC’nin de en Değerli gelir kaynaklarından bir tanesi turizm. Turizmde KKTC’ye bu türlü bir akışın olması inanıyorum ki KKTC için ekonomik olarak da Önemli manada bir sıçramaya vesile olacaktır. Esasen turizme yönelik alt yapısı çok düzgün olan bir ülke pozisyonunda. Bu mevzuda alınacak sonuçlar KKTC’yi inşallah Fazla çok ileri taşıyacaktır. Temenni ediyorum ki önümüzdeki periyotta KKTC’nin tanınmasıyla Fazla daha farklı bir istikbal orayı bekliyor olacaktır.

Bizim kapımız Rumlara açık

Kafkasya’da ataklarımız olacak

Amerikan Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Ermenistan ziyaretiyle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: Pelosi’nin bu ziyaretiyle kalkıp da Kafkasya’daki bu gelişmelere vuruş vuracak ne mecali Mevcut ne cirmivar. Ben inanıyorum ki o birçok yeri de rahatsız etmiştir. Hiç Çok abartmaya falan da gerek yok. Artık biz de birtakım hazırlıkları yapıyoruz. Buradan döndükten sonra gereken adımları da atarız. Artık Prag’da Avrupa Siyasi Topluluğu Tepesi var. Şu anda Prag’daki doruğa katılıp katılmama üzere bir kıymetlendirme içindeyiz.

PAŞİNYAN’LA PRAG’DA GÖRÜŞEBİLİRİZ

Prag’daki doruğa katılmamız halinde, (Ermenistan Başbakanı Nikol) Paşinyan’ın oraya gelme durumu var. ‘Orada görüşebilir miyiz?’ diye de bir kanısı olmuş galiba. Tahminen orada kendisiyle bu mevzuları ayrıyeten bir görüşme durumumuz olabilir. Ancak Olağan bu mevzularla ilgili Kafkasya’da bizim de birtakım ataklarımız olacak. Onun da şimdilik yalnızca planlama süreci içerisindeyiz. Sayın İlham Aliyev kardeşimizle de bunları konuşup, ona nazaran adımlarımızı atacağız.

Ev borcunu kapatana %25 indirim

Cumhuriyet tarihinin en geniş, en kapsamlı toplumsal Hane kampanyasında gelinen noktayı anlatan Erdoğan, daha Evvel TOKİ’den mesken Meydan ve borcu devam edenler için de Muştu verdi. Toplumsal Hane projesine şu anda 5 milyona yakın müracaat olduğunu belirten Erdoğan şöyle devam etti: Bilhassa gençlerimiz projeyi Önemli manada sahiplendi. Böylesine dev bir yatırım çarpan tesiriyle Fazla daha Aka bir ekonomik hareketliliğe taban hazırlıyor. Bilhassa bir müddettir istikrarsız Görünüm sergileyen kira ve Hane fiyatlarının da makul düzeylere düşmesini bekliyoruz; bu olacak, bundan hiç kuşkum yok. İnşallah biz öncelikle 250 bin, akabinde bir 250 bin daha olmak üzere toplamda 500 bin konutluk bu projeyi de milletimizin hizmetine sunarak farkımızı bir Kez daha ortaya koyacağız.

19 EKİM’E KADAR SÜRECEK

Bu vesileyle, TOKİ’den mesken Meydan vatandaşlarımıza da bir Muştu vermek istiyorum. TOKİ’den mesken yahut Amel yeri alıp da Geri ödemesi devam eden vatandaşlarımız için yüzde 25 peşin ödeme indirimi kampanyası başlatıyoruz. Borcun tamamını kapatamayacak olanlar ise bakiyesinin yüzde 25’inden az olmamak kaidesiyle, yapabildikleri kadar ödemeye yüzde 25 indirim alabilecek. Bu kampanyadan, Geri ödeme taksitleri 2021 yılı Haziran ayı sonuna kadar başlamış olan Hane ve Amel yeri alıcıları faydalanabilecek. Kampanya bugün (dün) başlayacak ve 19 Ekim tarihine kadar sürecek. Orada da inşallah kolaylaştırıcı olacağız.

Hüseyin Likoğlu

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL Nakit İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ Çabucak GÖR!

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir