Erdoğan’dan ‘pedagojik formasyon’ açıklaması

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 09, 2023 Yorum Yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversitelerde “pedagojik formasyon” eğitiminin 3 ve 4. yıllarda verileceğini açıkladı.

Erdoğan, Haliliye ilçesindeki İbrahim Tatlıses Kültür Merkezi’nde düzenlenen Şanlıurfa Gençlik Buluşması’nda, gençlerin sorularını yanıtladı.

‘YÖK LİDERİ İLE MUTABIK KALDIK’

Pedagojik formasyonu yalnızca atanmış şahısların alabildiği, mezun olup Nakil bekleyenler için de bir düzenleme olup olmayacağı sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu bilgileri verdi:

“Bu hafta içinde YÖK Liderimizle da mevzuyu görüştük. Biliyorsunuz, üniversiteyi bitirdikten sonra bir yahut iki Yıl formasyon eğitimi veriliyordu. Kendilerine Sayın Lider, artık bunu kaldırıyorsun dedik, kaldıracaksın, 3 ve 4. sınıfta formasyonu verelim ve üniversiteyi bitirirken böylelikle formasyon eğitimini de almış olsun dedik ve mutabık kaldık.”

PEDAGOJİK FORMASYON NEDİR?

Pedagojik formasyon, akademik tariflerin, öğrenmeye Aleni bireylerin algılayabileceği lisanda, farklı biçimlerde anlatılabilmesi için alınan bir çeşit formasyon eğitimi. Üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerindeki rastgele bir kısımdan alınmış eğitimden sonra, o kısım mezunlarının öğretmenlik yapabilmesi için tasarlanmıştır. Sınıf idaresi, öğretmenlik mesleğine giriş üzere derslerden oluşmaktadır.

Yükseköğretim Kurumu, 2010-2011 yılından itibaren bu öğretmenlik eğitimini Tezsiz Yüksek Lisans ismi altından çıkarıp Pedagojik formasyon eğitimi olarak değiştirmiştir. Evvelden ALES notuna nazaran sıralama yapılırken 2010-2011 yılından itibaren diploma not ortalamasına nazaran sıralama yapılmakta ve üniversiteler bu ortalamalara nazaran Talebe almaktadırlar.

Pedagojik formasyon, pedagoji biliminde eğitim pedagojisi ile ilgili bilgilerin verilmesini kapsar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir