EYT’de başvuru dönemi başlıyor: İşte erkek ve kadın için emeklilik tablosu

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Mar 02, 2023 Yorum Yok

Emeklilikte yaşa takılan (EYT) milyonlarca vatandaşın yüzünü güldüren EYT düzenlemesi maddeleşti. Cumhurbaşkanı tarafından onaylanıp Resmi Gazete’de yayımlandığı günden itibaren şartları tamamlayanlar emeklilik dilekçesi verebilecek. Maddeden 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı işe başlayanlar yararlanacak, ıslak sonu uygulanmayacak. Dilekçesini martın rastgele bir gününde verenlerin emekli aylıkları 1 Nisan’dan geçerli olmak üzere bağlanacak. SSK’lı çalışanlar Evvel işyerinden ayrılıp sonra emeklilik dilekçesi verecek.

Mart ayında dilekçe verenler nisan ayındaki Ramazan Bayramı nedeniyle 1.100 lira fiyatındaki ikramiyeyi de alacak. Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesine yönelik merak edilen soruların cevapları şöyle:

EYT’LİNİN YOL HARİTASI

* EYT düzenlemesi, Resmi Gazete’de yayımlanmasının akabinde yürürlüğe girecek. müracaat süreci de bundan sonra başlayacak.
* Maddedeki koşulları karşılayanlardan, sigorta kolu 4/a (SSK) olanlar emeklilik için birinci olarak var Amel yerlerine “emeklilik” gerekçesiyle işten ayrılma başvurusu yapacak.

* Patronun işten ayrılış bildiriminin akabinde, EYT’liler e-Devlet üzerinden emeklilik için basitçe başvurabilecek.
* nihayet olarak müracaatlar evrak bazlı incelenecek ve emekli aylığı bağlanıp bağlanmaması tarafında karar verilecek.
* Kuralları karşılayıp emekliliğe hak kazananlara aylıkları en kısa müddette bağlanacak.

İŞVERENLER NE YAPACAK?

* EYT kapsamındakilerin işten çıkartma süreçlerinde olağan emeklilik prosedürleri izlenecek.
* İşten çıkartmada 8 numaralı kod kullanılacak.
* Patron emekli olan çalışanına hak ettiği kıdem tazminatını ödeyecek.

* EYT’lilerin kıdem tazminatına ait Kredi Garanti Fonu’ndan dayanak verilecek.
* EYT ile emekli olanlar, 30 gün içinde tıpkı Amel yerinde çalışmaya başlamaları halinde yüzde 5 oranında toplumsal Emniyet dayanak primi indirimi hakkından yararlanabilecek.

EYT kapsamında emekli olanlar ne kadar aylık alacak?

Asgari emekli maaşı 5 bin 500 lira. var sistemde prim ödeme gün sayısına, hizmet yılına, çalıştığı sigorta koluna ve karına nazaran herkese başka maaş bağlanabiliyor, şahıs bazında değişiyor. Aylık bağlama oranları ortalaması 8 bin 733 lira olup, SSK emeklileri için 7 bin 797 lira, Bağ- Kur’dan emekli olanlar için 5 bin 811 lira, Emekli Sandığı’ndan emekli olacaklar da 12 bin 389 lira alacak.

Emeklilik başvurusunu nasıl yapacağım?

Çok Çok müracaatta bulunulması nedeniyle aylıklar gecikir mi?

Sosyal Emniyet Kurumu müracaatların sıkıntısız alınması, süreçlerin süratli formda tamamlanması Gerekli altyapı hazırlıklarını yapmış durumda. Lakin bu Yıl için 2 milyon 250 bin kişinin müracaatta bulunacağı düşünüldüğünde incelemelerin Vakit alması, birinci aylık ödemesinde gecikme olması Laf konusu olabilir. Birinci aylıkta gecikme olsa bile 1 Nisan’dan itibaren toplu ödeme gerçekleştirilecek. Katiyen bir hak kaybı Laf konusu olmayacak. Yeniden birebir ayda Ramazan Bayramı münasebetiyle yatırılacak 1.100 liralık Bayram ikramiyesi de hesaplara yatırılacak.

Aynı işe devam konusunda rastgele bir müddet hududu Mevcut mı?

Emekli olduktan sonra tıpkı işyerinde işe başlamak için 30 günlük müddetiniz bulunuyor. Bu mühlet içinde tıpkı işyerinde işe başlayanlar için beş puanlık takviye primi takviyesi de verilecek. Bu takviye çalıştığınız sürece devam edecek. Öbür bir işyerinde çalışırsanız prim indirimi olmayacak.

Emeklilik dilekçemi 3 Mart’ta verirsem birinci aylığımı ne Vakit alırım?

Dilekçeyi 1’inde ya da 31 Mart’ta vermek ayrım etmeyecek, Nisan ayında birinci emekli aylığını almaya hak kazanacaksınız.

Emeklilik dilekçemi elden vermem daha inançlı olur mu?

Sosyal Emniyet merkezlerine gidip kuyruk beklemeye gerek yok, emeklilik dilekçeleri e-Devlet’ten alınacak. Sürece ait Tüm süreçler buradan kolay kolay takip edilebilecek.

Prim günü eksiğimi Ağustos 2023 tarihinde tamamlayacağım. EYT’den yararlanabilecek miyim?

Yaş dışında prim günü ve sigortalılık mühleti kurallarını taşıyanlar aylık alabilecek. Bugün için şartları yerine getiremeyenler tamamladıkları tarihten itibaren emekliliğe hak kazanıp, dilekçe tarihini izleyen aybaşından itibaren aylığa hak kazanacak.

Başvuru süreci herkes için birebir mı işleyecek?

EYT’liler de biriken müsaadelerinin parasını alabilir mi?

Emekli olup işten ayrılacaklar biriken fiyatları varsa yıllık müsaade üzere haklarını da alarak işten ayrılabilir. Kullanılmayan yıllık müsaadelerin nihayet brüt fiyat üzerinden ödenmesi zaruriliği bulunuyor. Müsaade fiyatından gelir vergisi ve prim kesilir.

EYT ile emekli olup çalışmaya devam edersem kıdem tazminatımı alabilir miyim?

İşverenın kıdem yükünü hafifletmek için EYT’lilerin hesaplarına direkt yatırılmak üzere Kredi Garanti Fonu’ndan takviye verilecek.

Aynı işyerinde çalışmaya devam edenler için kıdemde iki seçenek Laf konusu olabilir. Kıdem tazminatını alabilecekleri üzere, kıdemi almayıp tıpkı işyerinde çalışmaya devam edebilirler.

HAK KAYBI OLMAYACAK

Çalışma ve Toplumsal Emniyet Bakanı Vedat Alım, ıslak kuralının ortadan kalkmasıyla emekli olacakların maaşlarını nisan ayında alacağını açıkladı. Bakan Alım, “Herhangi bir telaşa gerek yok. Kimse bir hak kaybına uğramayacak” dedi.

Başvuruların e-devlet üzerinden yapılabileceğini lisana getiren Alım, bir sıkıntıyla karşılaşılması halinde şahsen müracaatta bulunulabileceğini söyledi.

HAZAL ATEŞ

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir