Fırsatçı ev sahibine mahkeme ‘dur’ dedi

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 10, 2022 Yorum Yok

Ankara’nın Yenimahalle ilçesi Serhat Mahallesi’nde bulunan Huzurkent Sitesi’nde yaşayan 200 kiracı, ellerine ulaşan icra kağıdı ile hayatlarının şokunu yaşamıştı.

Ev sahibi İbrahim Tümer, kira hukukunda “Kiracı her kira devrinde kesinlikle bir evvelki ayın TÜFE 12 aylık ortalaması artışı yapmak zorunda” hususundan yararlanıp, yeni Devre kirası dışında nihayet 5 yılın farkını talep ederek avukatları aracılığıyla icra süreçlerini başlattı. Kiracıların olup biteni anlamak için aradığı konut sahibi, istediği artırım oranını söyledi ve icrayı lakin konutu boşaltırlarsa durduracağı söyledi.

Avukat Oğuzhan Muhammet Gündoğmuş, konut sahibi tarafından icraya verilen müvekkilinin açtığı karşı davayı kazandığını aktardı. Mahkeme heyetinin bankadan ödenen kiraların dökümünü istediğini anlatan Gündoğmuş, “600 sayfalık banka hesabı dökümü geldi. Bu hesapların hepsini ben de Biricik tek inceledim. 2017-2018’de Huzurkent Sitesi’nde kiraya çıkanların 2 yılda bir artırım yapıldığını 10 kiracıda kanıtladım. Mahkeme, konut sahibinin aleyhine karar verdi. mesken sahibinin yaptırımı ve haciz süreçlerinin hepsi iptal oldu. Kiracı kirasını vaktinde ödediği sürece meskeninde oturmaya devam edecek” dedi.

Gündoğmuş, “Kiracılar, kira kontratında Özellikle şu hususa dikkat etsinler: ‘Bir sonraki Yıl kiracı oturmak isterse TEFETÜFE ortalamasındaki artırımı kabul eder.’ Bu husus yanlış. Bu unsurun yerine ‘Kiracı bir sonraki Yıl devam etmek isterse konut sahibiyle anlaşacağı ölçüde ya da TEFETÜFE ortalaması oranındaki artırım ek kira kontratı olarak yazılacaktır’ unsuru kiracıları koruyacaktır” ihtarında bulundu.

ÖMER ÇETİN

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir