İşveren maaşa ilave yapabilir: Asgari ücret sadece tabanı belirler

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 09, 2023 Yorum Yok

Asgari fiyatın bir taban fiyat olduğunun altını çizen bağımsız Endüstrici İş Adamları Derneği (MÜSİAD) genel Lideri Mahmut Asmalı, patronun bu ölçünün üzerine ek yapmasında hiçbir Mani bulunmadığını lisana getirdi. Mahmut Asmalı, “Geçen yılın ortasındaki artışla artırım yüzde 94’lere geldi. Enflasyon artarken işçinin de alım gücü korunsun. fakat enflasyonun aşağı çekilmesi uğraşına devam edilmeli” diye konuştu. Asmalı, “Merkez Bankası’nın enflasyon beklentisi biraz düşük kalabilir, bir ölçü üzerine konulması gerektiğini düşünüyoruz. Piyasa beklentisi 7 bin 500 ila 8 bin lira” dedi.

EYT’DE HEM ÇALIŞAN HEM PATRON GÖZETİLMELİ

‘Küresel Ekonomiyi Tekrar Düşünmek’ başlıklı MÜSİAD 2022 iktisat Raporu’nun tanıtımında konuşan Mahmut Asmalı, minimum fiyat ve EYT’ye ait de değerlendirmelerde bulundu. Bölgesel olarak değişen taban fiyatı de gündeme almanın Mümkün olduğunu vurgulayan Asmalı, “Belirlenecek sayının beklentileri karşılaması gerekir” diye konuştu. Asmalı, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili düzenleme konusunda ise çalışanın hakkını korurken bir yandan da kesinlikle patronun gözetilmesi gerektiğini söyledi.

HEDEF BİRİNCİ 10 İKTİSAT ORTASINA GİRMEK

MÜSİAD tarafından tanıtılan rapora da değinen Asmalı, Türkiye’nin yerli, ulusal Eser ve hizmet vizyonuyla üretimden ihracata, inovasyondan sürdürülebilirliğe kadar her etapta Aleni Uzaklık öne çıkabilmesini hedeflediklerini belirtti. Asmalı, “Bu rapor aracılığıyla değişen ve dönüşen global iktisat çerçevesinde Türkiye’nin birinci 10 iktisat ortasında yer almasını hızlandıracak teklifleri hazırladık” dedi.

MÜSİAD’DAN İKTİSATTA 15 ADIMLIK YOL HARİTASI

MÜSİAD Stratejik Araştırmalar Kurulu ve Ekonomik Araştırmalar Ünitesi’nin katkılarıyla çıkarılan ‘Küresel Ekonomiyi Yine Düşünmek’ başlıklı MÜSİAD 2022 iktisat Raporu, Prof. Dr. Servet Bayındır, Prof. Dr. İbrahim Güran Yumuşak, Prof. Dr. Mehmet Saraç ve Doç. Dr. Yusuf Dinç tarafından hazırlandı. MÜSİAD Lideri Mahmut Asmalı, Teklif başlıklarını şu formda sıraladı:

– Dal bazlı stratejik plan takvimi, – Önceliklerin belirlendiği sistematik bir yol haritası kurgulanmalı, – iktisat ilim Şurası oluşturulmalı, – Finansta bir pazar değil, mesken sahibi pozisyonuna gelinmeli, – Faizle gayret programı, – Faizsiz finans kanunu ve diğer kanun ile yönetmeliklerin de gözden geçirilmesi, – Zekat toplama ve dağıtma süreçlerinin finansal sisteme entegrasyonunun sağlanması, – Defi uygulamaları ve Neobank’ın öne çıkardığı fırsatların finans ve iştirak bankacılığı kapsamında kıymetlendirilmesi, – İslami finansal tahlillerin çeşitlendirilmesi, – KOBİ’lerin finansman imkanlarının genişletilmesi, – Selektif kredi siyaseti, – Makroihtiyati önlemler, – Fiyatlar seviyesi-gelir adaleti, – Türel altyapı, – Dezenflasyonist tesir.

Bu çelişkiyi ortadan kaldırmalıyız

HAK-İŞ genel Lideri Mahmut Arslan, “Asgari fiyat, bir genel fiyat noktasına gelmiş durumda. Bu çelişkiyi ortadan kaldırmamız gerekiyor” dedi. Arslan, “Asgari fiyat hakikaten minimum fiyat olmalı” diyerek, şöyle devam etti: “Bizim bugün belirleyeceğimiz minimum fiyat, bir genel fiyat noktasına gelmiş durumda. Bu çelişkiyi ortadan kaldırmamız gerekiyor. Taban fiyat, istisnai bir fiyattır ve istisnai çalışanları kapsar.” Türk-İş Lideri Ergün Atalay ise, taban fiyatın geçim fiyatına dönüştüğünü ve bu algının değişmesi gerektiğini Anlatım etti. Atalay, “Asgari fiyat tespit kurulunun takvimi aşikâr oldu. Birinci toplantı 7 Aralık saat 14:00’da, ikinci toplantı 14 Aralık saat 14.00’da yapılacak” dedi.

Burak Karaca

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir