Karamollaoğlu’ndan Cumhurbaşkanı adaylığı açıklaması

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Şub 26, 2023 Yorum Yok

Karamollaoğlu, TV100 kanalında soruları yanıtladı, gündeme ait açıklamalarda bulundu.

CHP genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinde adaylık üzerinde konuşup konuşmadığına ait soruya Karamollaoğlu, adaylık üzerinde konuşmadıklarını söyleyerek, “Ana muhalefet partisi başkanı elbette cumhurbaşkanı olmayı Dilek eder. Bunu Alışılmış olarak karşılarım. Bunun karşılığını kendisi de kesinlikle kıymetlendirmeli. Seçim bir bakıma garanti olmalı. Ben bir anne muhalefet partisi başkanının ‘Ben Namzet değilim’ demesini makul bulmam.” diye konuştu.

Karamollaoğlu, “Sizin bir adayınız Mevcut mı?” sorusu üzerine “Yok, şimdiye kadar bir Namzet üzerinde hiç durmadık. Şu anne kadar hiçbir mevzuda kanaatlerin ağırlaştığı bir Namzet adayı şimdi gündeme gelmedi bizde.” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesinin altılı masanın dağılmasına neden olabileceği tezlerine ait soruyu cevaplayan Karamollaoğlu, “Yok, ben o denli bir dert taşımıyorum. Yani bu kadar orta kat ettikten sonra denizi geçip derede boğulursak bu mantıklı bir şey olmaz.” açıklamasını yaptı.

Deprem bölgesindeki kriz merkezlerini ziyaret ettiğini Anlatım eden Karamollaoğlu, depremzedelerin sıkıntılarının çözülmesinin öncelik olduğunu lisana getirdi.

İktidarın zelzele sonrası krizi yönetemediğini savunan Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zelzele sonrası atılacak adımlarla ilgili muhalefete de müracaatı gerektiğini söyledi.

Millet İttifakı’nın adayının kim olacağı sorusu üzerine Karamollaoğlu, başından beri Namzet üzerinde konuşmadıklarını belirtti.

Adaylık sorununu genel çizgileriyle değerlendirdiklerini bildiren Karamollaoğlu, “Biz bu adayla ister genel liderlerden olsun ister dışardan bu ülkeyi yönetirken bir mutabakat metni deklare edeceğiz. Namzet muhakkak olduktan sonra bu Namzet nasıl çalışacağını, parti başkanlarıyla nasıl bir diyalog içerisine gireceğini, kararları nasıl alacağını deklare edecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Seçilen cumhurbaşkanının Tüm yetkilere sahip olacağını belirten Karamollaoğlu, “Biz ona diyoruz ki ‘Bu yetkilerini kullanırken lütfen bizimle istişare ederek kullan, bu mevzuda mutabakat sağlayalım’. Diyeceğiz ki ‘Evet, adayımız falanca kişidir ve bu şahıs Türkiye’yi yönetirken 6 siyasi partinin genel liderleriyle mutabakat içinde yürütecek’. Partilerin çıkardıkları oya nazaran de muhakkak sayıda işte takriben 20-22 civarında bakanlık olacak. Bu bakanlıklar da partiler ortasında Pay edilecek. Her parti en azından bir bakanlıkta tesirli olacak.” dedi.

Genel liderlerden birinin Namzet olmasının mutabakatı güçlendireceğini Anlatım eden Karamollaoğlu, mutabakatın konusunda rastgele bir sorun görmediğini kaydetti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir