LGS ve YKS tercih danışmanlığında görevli olanlara ek ders ücreti ödenir mi?

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 08, 2022 Yorum Yok

Bilindiği üzere; ulusal Eğitim Temel Kanunun 50/A hususu gereği Kılavuz öğretmen/psikolojik danışman tercih danışmanlığı, Meydan ve ders seçimi, Talebe tanılama sürecine bağlı olarak yapılacak çalışmalarda gereksinim duyulması halinde müsaade ve tatil periyotlarında de görevlendirilebilir.

Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Ruhsal Müracaat Hizmetleri Yönetmeliğinin 21/2 unsuru gereği yöneltme ve izleme çalışmaları kapsamında bireyi tanıma ve bilgi Eda hizmeti sunarak öğrenciyi kendine Müsait olan eğitim kurumuna, alana, kola, staja, ise, mesleğe, Okul içi ya da Okul dışı toplumsal ve kültürel etkinliklere yöneltir ve öğrencinin gelişimini izler. Merkezi imtihanlara ilişkin tercih devirlerinde vazife alır.

2022 Tercih Danışmanlığı Kılavuzunun 3.3. unsuru gereği tercih danışmanlığı üniteleri, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden hizmet verecektir. Tercih danışmanlığı üniteleri kendileri için planlanmış çalışma saatleri mühletince EBA’da faal olarak bulunacaklardır. RAM’larda kurulan tercih danışmanlığı üniteleri ise EBA üzerinden hizmet verecek olmaları yanı Dizi yalnızca internete erişimi olmayan ya da evvelki yıllarda mezun olan öğrenci/bireyler için evvelden planlanması şartı ile Çehre yüze hizmet verebileceklerdir.

Bu bilgiler ışığında ulusal Eğitim Bakanlığı özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri genel Müdürlüğü 08.08.2022 tarih ve 54813370 sayılı sayılı görüş yazısında; “YKS-LGS tercih danışmanlığı devrinde iliniz tercih danışmanlığında, idari amir onayıyla okulda/kurumlarda vazife Meydan Kılavuz öğretmen/psikolojik danışmanların EBA’da etkin olarak planlanan ders saatinde tercih danışmanlığı vazifesini icra etmek için vazifeleri basında olduğundan vazifelerini yapmış sayılacağı ve buna bağlı olarak ek ders fiyatlarının 6.Dönem Toplu Kontrat kararları doğrultusunda ödenmesinin Müsait olduğu bedellendirilmektedir.” açıklamasında bulunmuştur.

YKS-LGS tercih danışmanlığı periyodunda Kılavuz öğretmen/psikolojik danışmanlara ödenecek ek derslerin ödenmesine ait; 25.8.2021 tarihli ve 31579 sayılı Resmi Gazete’de Yayımlanan halk Vazifelilerinin Geneline Ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali Ve Toplumsal Haklara Ait 2022 Ve 2023 Yıllarını Kapsayan 6. Devre Toplu Kontratının “Eğitim, Öğretim ve ilim Hizmet Koluna Ait Toplu Sözleşme” başlıklı İkinci Kısmında yer Meydan “Rehber Öğretmenlere ek ek ders ücreti” başlıklı 28. unsurundaki; kararlarınca uygulama yapılmaktadır.

İşte o görüş yazısı;

Ahmet KANDEMİR

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL Nakit İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ Çabucak GÖR!

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir