MEB, bütçe tarihinde birinci Sefer ‘kaç Muallim alınacak’ sorusuna karşılık vermedi

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 05, 2022 Yorum Yok

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in milletvekillerinin sorularını yanıtlamamasına reaksiyon göstererek bakanlığın bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komitesi’ni terk etti. Kaya, “Mahmut Özer, millet iradesini temsil eden milletvekillerini azarlayan bir noktadaydı. Kendisine yakışmayan bir davranış biçimi sergiledi” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçe teklifi, dün TBMM Plan ve Bütçe Kurulu’nda görüşüldü. Soru karşılık kısmında konuşan Bakan Mahmut Özer, milletvekillerinin kelamlı sorularına yazılı Karşılık vereceğini söyledi. Özer’in bu tutumunu eleştiren CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, “Hiç soru cevaplamadı” diyerek reaksiyon gösterdi ve komite salonunu terk etti.

Yıldırım Kaya, bugün mevzuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu bütçede küçücük bir kitapçıkla bütçe sunumuna tanıklık ettik. ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in sunumundan sonra yaklaşık 62 arkadaşımız Olumlu Olumsuz eleştirel yaklaşımını gündeme getirdiler. Meselelerin tahliline dair sorularını sordular. ulusal Eğitim Bakanı, bu meselelerin hiçbirine Cevap vermedi. Örneğin 21 köy enstitüsünün durumunun ne olacağı sorusuna Cevap vermedi. ‘Bu Yıl kaç bin Muallim atanacak?’ sorusuna Cevap vermedi. Engelli öğretmenlerin Nakil meselesine Cevap vermedi. Fiyatlı öğretmenlerin ataması sorusuna Karşılık vermedi. Cumhuriyet’in 100. yılında 100 bin Muallim ataması sıkıntısına Karşılık vermedi. Pekala ne konuştu Sayın Mahmut Özer? millet iradesini temsil eden milletvekillerini azarlayan bir noktadaydı. Kendisine yakışmayan bir davranış biçimi sergiledi. ulusal Eğitim Bakanı’nın sorulara Karşılık vermemesine ait komite liderinin yalnızca şu uyarısı oldu: Sayın bakan mümkünse 10 gün içinde Cevap verin.

Sayın Lider, bakanların vazifesi o anda sorulan sorulara Cevap vermektir. Karşılıklar yetişmezse 3 gün içinde yazılı cevapları vermesi gerekiyor. Meclis Lideri’ne Davet yapmak istiyorum; milletvekillerinin yazılı soru önergelerine 15 gün içerisinde Cevap verilmesi gerekirken Karşılık verilmiyor. Artık de bütçe görüşmelerinde bakana kelamlı sorulara da Cevap verilmiyor. Bu türlü Meclis olmaz, bu türlü millet iradesi temsil edilemez. Bu türlü, bakanlık bütçeleri görüşülemez.

Mahmut Özer’e buradan bir Davet yapıyorum; tarikatların cemaatlerin ve vakıflarla yapılan kontratları iptal et, yeni bir hayatı daima birlikte örelim.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir