Seçim tarihi tartışması! 14 Mayıs mı 18 Haziran mı?

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Şub 14, 2023 Yorum Yok

Türkiye’de 10 ili etkileyen zelzelenin akabinde 14 Mayıs’taki seçimlerin ertelenmesi tartışılmaya başladı. Birinci olarak Reuters’a konuşan bir hükümet yetkilisi seçimlerin 14 Mayıs sonrasına ertelenebileceğinin sinyalini verdi. Sonrasında ise YETERLİ Parti genel Lideri Meral Akşener, “Seçimlerin 14 Mayıs’a yetişeceğini sanmıyorum lakin 18 Haziran’a kalacağını sanıyorum” açıklamasını yaptı.

Tartışmalara ait Cumhuriyet’e değerlendirmede bulunan ÂLÂ Partili Aytun Çıray da seçimlerin kendi tarihi olan 18 Haziran’da yapılması gerektiğini vurguladı.

Bu tarihten sonraki bir vakitte seçim yapılmasının anayasaya nazaran Muhtemel olmadığını vurgulayan Çıray, “Seçimin ertelenmesi için Cenk durumu gerekiyor. Bunun için de Meclis’ten karar çıkması gerekiyor. Bu haliyle seçimlerin erken yapılması imkanı da yok. genel Başkanı’mız da aslında seçimlerin vaktinde yapılması gerektiğini söyledi. Felaket bölgelerinde yapılacak Fazla şey var. Orada bir travma yaşandı. Bu nedenle Mayısta bir seçim olmaz. Haziran sonrası seçimi zorlamak demek anayasayı zorlamak olur” değerlendirmesini yaptı.

“Ertelemeyi düşünüyorlarsa bu yanlışsız olmaz”

CHP kaynakları da seçimin 18 Haziran’da yapılması gerektiğine dikkat çekerek “Ertelemeyi düşünüyorlarsa bu hakikat olmaz. 18 Haziran’da yapılmalı. 14 Mayıs’ta seçim yapılması düşünülürse, OHAL koşullarında ülke seçime götürülmek istenir. Bu yanlışsız olmaz. Acılar da Fazla taze” dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir