Soylu: Yaşadığımız tek güvenlik sorunu yağmacılık değil, yalancılıktır

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Şub 13, 2023 Yorum Yok

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş merkezli zelzelelere ait, “Kahramanmaraş’ta geldiğimizden itibaren 4 bin 490 enkazda arama kurtarma yapıldı. 308 enkazda arama kurtarma devam etmektedir.” dedi.

Kahramanmaraş Afet Uyum Merkezi’nde İzah yapan Bakan Soylu, kentte 10 bin 194 kişinin hayatını kaybettiğini, bugün 11 kişinin sağ çıkarıldığını söyledi.

Afet uyum masasının etrafında 25 çalışma kümesinin bulunduğunu lisana getiren Soylu, “AFAD’ın Yekün işçi sayısı 7 bin 300’dür. Takdir edilir ki 7 bin 300 çalışanla Türkiye’deki bu Aka afeti yahut rastgele bir afeti yönetebilmek Mümkün değildir. AFAD, bir uyum kurumudur. Baştan itibaren de bunu ortaya koyuyoruz ve 25 çalışma kümesinin her birinin arama kurtarmadan beslenmeye, haberleşmeye, barınmaya, sıhhate kadar birçok paydaşı var.” tabirlerini kullandı.

Bakan Soylu, şu anda alanda yaklaşık 300 bine yakın çalışanın bulunduğunu belirterek, herkesin Aka bir seferberlik halinde olduğunu vurguladı.

Devlet ve sivil toplumun Tüm kitlesiyle AFAD uyumunda daima birlikte çalıştığına dikkati çeken Soylu, “Ama birtakım değerlendirmeler yapılıyor. AFAD nerede? AFAD sıhhatte. Bu, bir uyum. Herkes kendi işini yapıyor. AFAD nerede? Arama kurtarmada, poliste, jandarmada, güvenlikte yahut Mehmetçik’te. AFAD nerede? Kamyonda. Her birinde ortaya çıkan bir çalışmayı devletin kendi koyduğu bir esas çerçevesinde yönetmektedir.” dedi.

Bakan Soylu, 40’ın üzerinde vali, 150’nin üzerinde kaymakam, onlarca genel müdür, her bölgede 5-6 bakan yardımcısı ve birtakım yerlerde de birkaç bakanın bölgede olduğunu anlatarak, “Kahramanmaraş’ta geldiğimizden itibaren 4 bin 490 enkazda arama kurtarma yapıldı. 308 enkazda arama kurtarma devam etmektedir.” dedi.

Afşin, Andırın, Ekinözü, Çağlayancerit’te arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığını belirten Soylu, “Elbistan’da 318 enkazdan 9 yıkıntı kaldı, onlarda da arama kurtarma yarın prestijiyle sona erecek. Göksun’da arama kurtarma bitti. Nurhak’ta 299 binadan bir Biricik binada arama kurtarma devam ediyor. Pazarcık’ta arama kurtarma bitti ve Türkoğlu’nda arama kurtarma bitti. İki merkez ilçemizde arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Burada Yekün 4 bin 895 arama kurtarma, 1452 Amel makinesi, 447 takım ile şu anda arama kurtarma sürmektedir.” diye konuştu.

-“Ulaşmadığımız köy Laf konusu değil”

Bakan Soylu, Kahramanmaraş’a bugüne kadar 1113 tırın geldiğini söyledi.

“Birinci gün buradaydık, sabah 09.00 prestijiyle, 04.00’te oldu sarsıntı.” diyen Soylu, şunları kaydetti:

“Ertesi sabah yollar, havalimanı kapalı olduğu için, doğal gaz olmadığı, ekmek fırınları çalışmadığı için vatandaşımızın gereksinimini karşılamak durumundaydık ve buradaki bütün marketleri polis marifetiyle açtık. Ve iki üç polisi orada görevlendirerek birer poşetle birlikte verdik marketlerin içindeki gereçleri vatandaşımıza, sıraya girdiler. Hepsinin görüntüsü da var. Hepsine verdik ve inanılmaz bir durum olduğu için bu inanılmaz durumun gereksinimini böylelikle o gün için karşıladık ve ondan sonra Tüm materyaller geldi.”

Yardımların deavem etmesi gerektiğinin altını çizen Soylu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“‘Deniyor ki artık gereç göndermeyin.’ Aziz milletimize de Anlatım etmek istiyorum. Elinizde ne kadar gereç varsa gönderin zira burada milyonlarca insan Mevcut bu bölgede ve her birinin aşa gereksinimi var. Aşevleri çalışıyor. Aşevlerine gereç bulmakta yarın öbür gün zorlanacağız yani biz alandayız. Ne olduğunu görüyoruz. Hangi muhtaçlığı olduğunu da kıymetlendiriyoruz. Ve birinci materyal geldi, Evvel depolara aldık. Akabinde ilçelere gönderdik. Akabinde mahallelere sevk ettik. Akabinde da köylere gönderdik. Ve şu anne kadar Kahramanmaraş’ta havadan ve karadan ulaşmadığımız köy Laf konusu değil. Ve en nihayet dünden itibaren 30 takım, sıhhat araçları köylere gitmektedir. Yardım götüren Özellikle vatandaşlarımızı köylere yönlendiriyoruz. Yaklaşık 100’ün üzerinde off-road araçları var. Onlarla birlikte Tüm köylere Kahramanmaraş’ta gereç dağıtıyoruz. Bunu bir Kahramanmaraş ölçeğinde söylüyorum. Aslında Tüm her yerde tıpkı süreç bir halde devam etmektedir. Burada Mümkün olduğu ölçüler içerisinde iaşenin aksamaması lazım. Evet, iki üç gün gelmedikten sonra materyal, aziz milletimizin Büyük gönüllülüğüyle Bir arada ve yardımseverlik hissiyle, kadirşinaslığıyla Birlikte Tüm bölgeye gereç aktı.

Ve bir anda pik noktasına ulaştı. Elbette ki birtakım külfetler Laf konusu olabilirdi. Yani tırlar kimi beklediler lakin şu anda bizim bekleyen tırımız burada Laf konusu değil. Ve depolarımız gereç bekliyor. Bu kadar açık, bu kadar net.”

Soylu, zelzele bölgesinde Özellikle Yemek üretiminde kullanılacak Besin materyallerine gereksinim olduğunu belirterek, “Bu operasyon uzun devirli bir operasyon. Sayın Cumhurbaşkanı’mız bir yılda konutların teslim edileceğini tekraren kamuoyuna deklare etti. Demek ki en az burada bir Yıl boyunca aşın kaynaması lazım. Bir Yıl boyunca buradaki insanlara mağduriyet yaşatmamamız lazım.” dedi.

Kahramanmaraş’ta şu anne kadar 30 bin çadır kurulduğunu, her çadır kentte çocuk oyun kümesi ve mescit kurulacağını aktaran Bakan Soylu, kent genelinde okullarda 48 bin, spor salonlarında da 11 bin 500 vatandaşın kaldığını, şu anda Yekün 246 bin 888 kişinin barınması konusunda uyum yürütüldüğünü söyledi.

Soylu, kent genelinde hastanelerin çalıştığını, beşer sahra hastanesi ve eczanesinin bulunduğunu belirterek, “Kahramanmaraş’ta teneffüs yolu enfeksiyonu ve bağırsak enfeksiyonuyla ilgili geçmiş periyotlara nazaran rastgele bir farklılık Laf konusu değildir.” bilgisini paylaştı.

– “Tek Emniyet sorunu yağmacılık değil, yalancılıktır”

Deprem bölgesindeki Emniyet tedbirlerine de değinen Bakan Soylu, şöyle konuştu:

“Kahramanmaraş merkezli zelzele afetini yönettiğimiz şu süreçte yaşadığımız Biricik Emniyet sorunu yağmacılık değil, yalancılıktır. tekrar söylüyorum, yaşadığımız Biricik Emniyet sorunu yağmacılık değil, yalancılıktır. İlah hepimizi bundan koruma etsin. Buradaki arkadaşlarımız günlük 2 saat, 3 saat, 4 saat uyudukları Vakit kendilerini dinlenmiş hissediyorlar zira hepimiz sorumluluğumuzu taşıyoruz. Tahminen bir dakika farkla Cenab-ı İlah nasip edecek ve bir çocuk, bir bayan, bir yaşlı, bir insan kurtulacak, bunun hepimiz farkındayız.”

Soylu, dünyanın en Aka afetlerinden ve sarsıntılarından biriyle karşı karşıya kalındığını belirtti.

“Güvenlik sıkıntısında şu anda bu bölgede destek 80 binle Birlikte ki şu anda Tüm bölgeye 5 bin bekçi daha çektik ve gece bu 5 bin bekçi Daimi olarak dolaşacaklar.” diyen Soylu, şu bilgileri verdi:

“Bütün 10 vilayette, burada da dolaşacaklar ve güvenliği devam ettirecekler. Yalnızca şu sayısı vermek istiyorum. 31 Ocak’tan 5 Şubat’a yani zelzele vaktine kadar Türkiye’de mal varlığına karşı meydana gelen 9 Değerli hatada Yekün sayı 744. Zelzeleden bugüne kadar Yeniden birebir gün döneminde yani 6 Şubat’la 13 Şubat ortası meydana gelen Hadise sayısı 511. Nereden bakarsanız bakın, yüzde 30, 35’lik bir azalma varken biz Kahramanmaraş’tayız, bir yağma görmedik. Beşerler dükkanları, camları, tahminen zelzeleden kırık olduğu için açık, kimse kimsenin yerine girmiyor fakat Türkiye’de zihni yağmalanmış, yıllardan beri zihni birileri tarafından Daimi yağmalanmış beşerler afetle karşı karşıya kalan aziz vatandaşlarımızı istismar etmek için ülkemizin bu Tasa ve güç gününü istismar etmek için elinden gelen her şeyi yapıyorlar. Onlar onu yapacaklar, biz bir taraftan onları yalanlayacağız ve doğrusunu anlatacağız lakin yüzde 99 işimize bakacağız. Biz yüzde 99 şu anda işimize bakıyoruz. Onları da Allah’a havale ediyorum.”

– Kahramanmaraş’tan tahliyeler

Kahramanmaraş’tan Öbür vilayetlere gitmeyi kabul eden 29 bin kişiyi hava ve kara yolu ile bu vilayetlere gönderdiklerini lisana getiren Soylu, “Kahramanmaraş’tan Öbür bir ile gitmek isteyen ve aracıyla gitmek isteyenin de yakıt bedelini karşılıyoruz. O ile gidiyor, o ile vasıl olduğunda burada verdiğimiz küçük bir belgeyi oraya ulaştırıyor ve sonraki gün de parasını bize vermiş olduğu hesap numarasına çıkarıyoruz. Elimizde ne İmkan varsa sonuna kadar kullanıyoruz ve kullanmaya devam edeceğiz. Kafi ki vatandaşımızın burada karşı karşıya kaldığı, milletimizin burada karşı karşıya kaldığı bu zelzele travmasında ya burada kaldıysa hizmetlerimizle ya da buradan gittiyse bir biçimde nefeslenmesini ve bu tramvayı atlatabilmesini sağlamak için Tüm devletimizin üniteleriyle ayaktayız.” halinde konuştu.

Bakan Soylu, zelzele bölgesinde çalışmaların kararlılıkla devam ettiğini vurgulayarak, dirençli olduklarını söyledi.

Buradaki ve Türkiye’deki bu sarsıntıda çalışan Tüm arkadaşlarının mesuliyet sahibi olduklarına işaret eden Soylu, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Yorgunluğumuz olmayacak ve bizim yüzümüze bakan vatandaşlarımız ümitsizlik değil, bu sorundan daima birlikte bir millet olarak nasıl çıkacağımızı, yarını görecekler. Bizim inancımız budur. mesuliyet diğerinde olsaydı onlardan da biz millet olarak tıpkı şeyi beklerdik. Biz mesuliyet sahiplerinden yani bu işi yönetme sahiplerinden bir vatandaş olarak ne bekliyorsak kendimiz de onu yerine getirmekle mükellefiz. Toplumsal medya sorununda de şunu söyleyeyim. Kim dezenformasyon yapıyorsa, devletin Tüm kurumlarıyla bizatihi şahsım da iç olmak üzere arkadaşlar bildirdiği andan itibaren yasal ve fevkalâde halin getirdiği Tüm ögeler kullanılmak kaydıyla hukuk karşısına çıkarılmaktadır. Burada tahminen de bu ülkeye yapılabilecek en Üzücü yüklerden, en Aka kötülüklerden ve cinayetlerden bir tanesi bu Devre dezenformasyon ve palavrayla bu milletin gündemini meşgul etmek ve insanımızın başını karıştırmak ve vatandaşımızı umutsuzlandırmaya yönelik bir anlayışı ortaya koyabilmektir.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir