Sudan’dan tahliye edilen vatandaşlar Türkiye’ye döndü

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Nis 26, 2023 Yorum Yok

Sudan’da ordu ile Süratli Dayanak Kuvvetleri (HDK) ortasında 15 Nisan’dan bu yana yaşanan çatışmalar nedeniyle ülkeden tahliye edilen 189 Türk vatandaşı İstanbul Havalimanı’nda çiçeklerle karşılandı.

Etiyopya’nın başşehri Addis Ababa’dan akşam saatlerinde havalanan içinde 189 yolcusu bulunan THY uçağı 01.10’da İstanbul Havalimanı’na indi.

Tahliye edilen vatandaşlardan Naci Akgün, Sudan’da mobilya işi yaptığını Cenk çıktığında her şeyi bırakarak Geri dönmek zorunda kaldığını söyledi.

Ülkeden tahliye edilmelerine Yardımcı olan devlet yetkililerine teşekkür eden Akgün, “Şartlar ağırdı. Tüm ülkeler tıpkı anda vatandaşlarını tahliye etmek istiyorlardı. Ülkemizden İlah razı olsun elinden geleni yaptı. Türkiye’ye dönen birinci kafileyiz. çok memnunuz. Türkiye, Sudan, Etiyopya Türk büyükelçiliklerine Fazla teşekkür ediyoruz.” dedi.

Tahliye sürecini anlatan Akgün, “12 saatte Etiyopya sonuna vardık. Oradaki süreçlerle Bir arada 4 saat daha kaldık. kara yolu ile 4 saat daha devam ettik. Askeri bir Birlikte konakladık. Akşam 6’yı geçtiği için ileri gitmemize müsaade vermediler. Sabah 9’a kadar orada tuttular. Çay, kahve, su ve yiyecek ikram ettiler. Oradan en yakın havalimanına naklettiler. Buradan da uçakla Addis Ababa Havalimanı’na geldik. Buradan uçakla Türkiye’ye geldik.” diye konuştu.

Sudan’da çatışmaların devam ettiğini belirten Akgün, “Sokak savaşları devam ediyor. İlah Sudanlıların yardımcısı olsun. Sudanlı kardeşlerimiz âlâ beşerler. Sudan hoş bir ülke. İnşallah düzelir ve biz de Geri döneriz.” dedi.

Tahliye edilen vatandaşlardan Mehmet Kazan, ise şunları söyledi:

“Hartum’dan savaştan geliyoruz. Bize Yardımcı olan büyükelçilerimize, herkese teşekkür ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Fazla teşekkür ediyoruz. İlah herkesten razı olsun. Sağ salim geldik. güç günlerdi. Savaşın içinden çıktık. Meskenlerde kalarak korunduk. çok güç günlerdi savaşı sahiden yaşadık. Tahliye sürecimiz biraz zorluydu ancak Fazla şükür düzgün geçti. Hartum’da büyükelçimiz gerektiğinden Çok Yardımcı oldu. Oradan bizi bir Lahza Evvel tahliye etti. Etiyopya hudutta da büyükelçimiz bize otobüsler ayarladı. Addis Ababa’dan İstanbul’a geldik.”

İGA vazifelileri tarafından karşılanan Türk vatandaşlarına su ve meyve suyu ikram edildi. Daha sonra vatandaşlar kendilerini bekleyen araçlarla havalimanından ayrıldı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir