Türkiye Rusya’nın Ukrayna’nın bazı bölgelerini ilhakını reddetti

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 09, 2022 Yorum Yok

Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna’nın kimi bölgelerini ilhakı hakkında yazılı İzah yaptı.

Türkiye’nin 2014’de yapılan gayrimeşru bir referandumla Kırım’ın Rusya tarafından ilhakını tanımadığı, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne, bağımsızlığına ve egemenliğine verdiği kuvvetli dayanağı her vesileyle vurguladığı hatırlatılan açıklamada, “2014’de benimsediğimiz bu tavır doğrultusunda, Rusya’nın, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini ilhak kararını reddediyoruz.” tabirine yer verildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

  • “Uluslararası hukukun yerleşmiş unsurlarının ağır bir ihlali olan bu kararın tarafımızca kabul edilmesi Mümkün değildir. Giderek daha vahim boyutlar Meydan savaşın müzakereler yoluyla ulaşılacak adil bir barış temelinde tahlile kavuşturulmasına olan takviyemizi yineliyoruz.”

Rusya, Ukrayna toprağının yaklaşık yüzde 15’ini daha ilhak etti

Rusya, Kırım’dan sonra Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini de ilhak ederek Ukrayna’nın yaklaşık yüzde 15’ini topraklarına kattı.

Başkent Moskova’da düzenlenen merasimde, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya’ya bağlanması için Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile Rus yanlısı kelamda idarelerin liderleri mutabakatlar imzaladı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir