Üçüncü toplantı bitti: Yeni asgari ücret açıklanacak mı?

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 09, 2023 Yorum Yok

Çalışma ve Toplumsal Emniyet Bakanlığındaki basına kapalı toplantıda, Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıkları ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcilerinden istenen ek bilgiler görüşülecek.

İşçi ve patron tarafının sayılar üzerinden pazarlıklarını yürüteceği toplantıda, yeni yılda geçerli olacak taban fiyat sayısının belirlenmesi bekleniyor.

– Kavlak: “Arzumuz üçlü mutabakatla imzalamak”

TÜRK-İŞ genel Sekreteri Pevrul Kavlak, toplantıya girişinde basın mensuplarının soruları üzerine, insanların umutla yeni sayısı beklediğini belirterek, “İnşallah onların umutlarını boşa çıkartmayacak bir sayı üzerinde uzlaşırız, üçlü mutabakat halinde imzalarız. Dileğimiz bu istikamette.” dedi.

– Minimum fiyat net 5 bin 500 lira

Asgari fiyat, bir Amele için aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari fiyatın patrona Yekün maliyeti, bir Amele için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirasını brüt minimum fiyat, 1003 lira 1 kuruşunu toplumsal Emniyet primi, 129 lira 42 kuruşunu patron işsizlik sigorta primi oluşturuyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir