Yeni asgari ücret hangi kalemleri etkileyecek?

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 09, 2023 Yorum Yok

Asgari fiyatın 2023 yılında brüt 10 bin 8 lira, net 8 bin 506 lira olarak belirlenmesiyle işsizlik ödeneğinden genel sıhhat sigortası (GSS) primine, kıdem tazminatından staj fiyatına kadar birçok kalem değişecek.

Yeni taban fiyat yaklaşık 7 milyondan Çok çalışanı direkt etkilemenin yanında, yasal mevzuattaki birçok düzenlemede ölçü olarak kabul edilmesi bakımından her vatandaşı yakından ilgilendiriyor.

Yeni minimum fiyat sayısıyla işsizlik maaşı, kıdem tazminatı, GSS primleri, askerlik ve doğum borçlanması, isteğe bağlı sigorta primleri, staj fiyatları, minimum ücretlilerin rapor fiyatlarının de ortalarında olduğu birçok kalemde değişiklik olacak.

– İşsizlik ödeneği sayıları arttı

Yeni minimum fiyattan etkilenen kalemlerin başında gelen işsizlik ödeneğinde sigortalının nihayet 4 aylık prime temel çıkarları dikkate alınıyor.

2023 yılında en az 4 ay çalışan bir Amele için; işsiz kalması ve Gerekli kaideleri taşıması halinde işsizlik ödeneğinin alt sonu taban fiyatın yüzde 40’ı, üst sonu ise yüzde 80’i olarak hesaplandığı için yeni taban fiyatla işsizlik ödeneğinin en düşüğü 4 bin 3 lira, en yükseği ise 8 bin 6 lira halinde uygulanacak. Bu sayılardan binde 7,59 oranında damga vergisi kesintisi yapılacak.

– Minimum ücretlinin kıdem tazminatı 10 bin 8 lira

Asgari fiyatlı çalışan, bir yıllık çalışmasının karşılığında brüt minimum fiyat meblağında kıdem tazminatı hak ederken yeni taban fiyatla çalışanın yıllık kıdem tazminatı brüt 10 bin 8 liraya yükseldi.

– GSS için 300 lira ödenecek

Yeni taban fiyat artışı GSS primlerini de etkiledi. Hastanelerden ve sıhhat kuruluşlarından yararlanmak için brüt minimum fiyatın yüzde 3’üne karşılık gelen 300 lira 24 kuruş ödenmesi gerekecek.

Bu sayının ödenmesiyle kişinin bakmakla yükümlü olduğu şahıslar de sıhhat hizmetinden yararlanacak.

Gelir testine gidilip hanedekilerin şahıs başı gelirinin brüt minimum fiyatın üçte birinden yani 3 bin 336 liradan az hesaplanması durumunda ise GSS primleri devlet tarafından karşılanacak.

Bunların dışında, yeni minimum fiyatla İdadi ve üniversite öğrencilerine ödenen staj fiyatı, askerlik ve doğum borçlanması, isteğe bağlı sigorta primleri, taban ücretlilerin rapor fiyatlarının de ortalarında olduğu birçok kalemin sayıları da değişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir