Yeni Şafak: Karanlık hiçbir nokta kalmasın: Gerçek mi iftira mı ortaya çıksın!

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 09, 2023 Yorum Yok

İstanbul’da bir kız çocuğunun Ufak yaşta taciz edildiği, 14 yaşında da evlendirildiği argümanı yansılara neden oldu. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, davaya müdahil olunduğunu açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bakanlığımızca süreç yakından takip edilerek, bundan Evvel olduğu üzere ilerleyen devirde de mağdura her türlü hukukî dayanak verilecektir” denildi. Hadise dün de TBMM’ye taşındı. 2023 bütçe görüşmelerinde tartışılan hususla ilgili partilerin yansısı ortak oldu. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Hassasiyetle mevzuyu takip ediyoruz. Şiddetle kınıyorum, sorumluların tamamı en ağır cezayı almalıdır” dedi. TBMM’de kümesi bulunan partilerin ortak tutumunun gurur verici olduğunu kaydeden Çalışma ve Toplumsal Emniyet Bakanı Vedat alim de “Hiçbirimiz buna Ödün veremeyiz, bunlara istek gösteremeyiz” diye konuştu.

BU BAHİS YUMUŞATILAMAZ

“Bu mevzuyu bilen kim varsa onlara da ulaşacak halde dava sürecinin yakından takip edilmesi gerekiyor” diyen Beyaz Parti Küme Başkanvekili hasret Varlıklı, TBMM’de kümesi bulunan partilere “Araştırma kurulu kuralım” davetinde bulundu. Çocuk istismarıyla alakalı TBMM’nin daha geniş mesuliyet üstlenebileceğini kaydeden Varlıklı, “İddianameyi, eşitlik Bakanlığı’nın, Aile Bakanlığı’nın ne yaptığını yakından takip edeceğiz. Bu husus asla ve kata yumuşatılamaz” dedi.

VİCDAN YARALAYICI

MHP Küme Başkanvekili Muhammed Emin Bülbül olayı “Vicdan yaralayıcı” diye tanımladı. Bu mevzuda partisinin halinin net olduğunu söyleyen Bülbül “idam” talebinde bulundu. Meclis’in bilgilendirilmesini isteyen CHP Küme Başkanvekili hür özel “Bütün kümeler araştırma kurulu kurulmasını Olumlu görüyor. Biz de teklifimizi verdik” derken, DÜZGÜN Parti Küme Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ise örtbasa müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

Lanetli bir suç

TBMM Lideri Mustafa Şentop toplumsal medya hesabından, “Çocuk istismarı asla kabul edilemez, affedilemez; faili kim olursa olsun. Olayın bütün taraflarıyla açıklığa kavuşturulması ve sorumluların en ağır cezaları alması için sürecin takipçisi olacağız” açıklamasını yaptı. Beyaz Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Çocukların istismar edilmesi asla affedilmeyecek lanetli bir hatadır. Mağdur her kimse yanındayız; hatalı her kimse karşısındayız” derken, TRT Haber’de husus hakkındaki soruları yanıtlayan Beyaz Parti genel reis Yardımcısı Hamza Dağ ise şöyle konuştu: “Bu durumu lanetliyoruz. Bu türlü bir şeyin olabilme ihtimalini reddediyoruz. Amasız, fakatsız mağdurun yanında, hatalının karşısındayız.”

Diyanet: İslam’la bağdaştırılamaz

Diyanet İşleri Başkanlığı, berbat argümanlarla ilgili “Kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesi konusunda devletimizin ilgili kurumlarının mevzuyu hassasiyetle takip ettiklerine ve adaletin tecelli edeceğine inancımız tamdır” açıklamasını yaptı. Çocukların en hisli emanet ve dokunulmaz pahalar olduğu, çocuk haklarının korunması ve hayatın her alanında çocuğun yüksek faydasının gözetilmesinin dini, türel ve insani mesuliyet olduğu vurgulandı. Çocukları her türlü şiddet ve istismardan müdafaanın hem toplumsal hem de kurumsal Görev olduğuna dikkat çekilen açıklamada şu tabirlere yer verildi: “Konunun Büyük dinimiz İslam ile bağdaştırılarak Müslümanların itham edildiği bir sürece dönüştürülmesi nihayet derece rahatsız edicidir. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bir defa daha ısrarla belirtmek isteriz ki İslam’a nazaran, bireylerin hem fizikî hem de ruhsal olgunluğa erişmeden, aile kurmanın mana ve sorumluluğunu idrak edecek rüşt yaşına gelmeden evlendirilmeleri Laf konusu olamaz.”

Gelinlik giyince evlenmiş mi olduk?

Çocuk yaşta evlendirildiği sav edilen bayanın iki kız kardeşi ve ağabeyi hususla ilgili İzah yaptı. H.K.G.’nin ağabeyi, “Biz dört kardeş bir meskende büyüdük. Birbirimize yakın yaşlardayız. O 6 yaşındayken ben de 8 yaşındaydım. Bu türlü bir mevzu olsa herkesten Evvel başta bizim haberimiz olurdu, değil mi? Bu türlü bir şey yok, olma ihtimali de yok” dedi. Ağabeyi, kardeşinin Ufak yaşta çekilen gelinlikli fotoğrafına ait ise şu sözleri kullandı: “Kardeşimin Özellikle ‘Ben gelinlik giyeceğim’ diye bastıra bastıra üzerinde durduğuna ben şahidim. Ailem onu götürürken ben de yanlarındaydım. birlikte gidip Ümraniye’de diktirdik, bunu giyindiği program oldu. Konutumuza yakın bir yerde tanıdık bir fotoğrafçı vardı. Gelinlikli fotoğrafı orada çiçeklerin önünde o Vakit çektirdik.”

Kendilerinin de gelinlikli fotoğrafları olduğunu söyleyen 21 yaşındaki F.B.G., “Sadece ablam değil, ben de Fazla ısrar ettim gelinlik giymek için, kardeşim Ayşe Hümeyra da. Zira etrafımızdaki yaşıtlarımız bir Merasim olduğunda yahut bayramda gelinlik giyerdi. Gelinlikle bir fotoğraf çekildiğinde herkes Ufak yaşta evlenmiş mi oluyor? O Vakit ben de kardeşim de o denli olmamız gerekiyordu” diye konuştu. A.H.G. ise “Ben de 19 yaşındayım ve hala daha evlenmedim, bekarım. Hiç kimse üstüme baskı yapmadı” dedi.

Saldırıya geçtiler

Türkiye Ufak yaşta tacize uğrayan H.K.G’nin yanında saf tutarken, başta CHP olmak üzere kimi kesitler mevzuyu istismar yarışına tutuştu. Birtakım bölümler berbat Hadise üzerinden rejim tartışması başlatırken, birtakım kısımlar de işi İslam’a ve Müslümanlara hakarete kadar vardırdı. Haberi gündeme getiren Birgün Gazetesi 28 Şubat sürecindeki telaffuzlarıyla “laiklik”, Cumhuriyet Gazetesi ise “Tarikatlar kapatılsın” daveti yaptı.

Uğur Duyan

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir