YKS, deprem bölgesindeki 4 ilde yapılacak

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Mar 30, 2023 Yorum Yok

ÖSYM Lideri Ersoy, zelzele bölgesinde yapılacak İmtihan uygulamaları ile ilgili İzah yaptı.

Yüzyılın afeti olarak görülen iki yıkıcı zelzelenin akabinde bölgedeki yapıların Aka ziyan gördüğünü Anlatım eden Ersoy, şu tabirleri kullandı:

“Depremin tesiriyle yıkılan binalar ve ayakta kalanların ne kadar inançlı olduğunun tespiti üzere çalışmaların yapılabilmesi gayesiyle zelzele bölgesinde İmtihan uygulaması yapmama kararı almıştık. zelzele bölgesindeki kardeşlerimize bu süreçte Türkiye’nin istedikleri vilayetinde imtihana girebilme imkanı oluşturduk. ulusal Eğitim Bakanlığının bölgede eğitim öğretime tekrar başlamasının ve ÖSYM olarak yaptığımız ayrıntılı incelemenin akabinde zelzele bölgesindeki 4 vilayette tekrar İmtihan uygulamasına başlamaya karar verdik. Bölgede yaşayan kardeşlerimizin Emniyet zafiyeti oluşmadan imtihanlara girmesini amaçlıyoruz.”

Bölgedeki kapasitenin üzerinde bir talep olması durumunda isteyen şahısların daha Evvel olduğu üzere Yine Türkiye’nin istediği yerinde imtihana girebileceğini Anlatım eden Ersoy, can güvenliği riskine ve imtihanlarda zafiyete Sebep olmadan süreci işleteceklerini bildirdi.

ÖSYM Lideri Ersoy, şunları kaydetti:

“Yaklaşık 3,5 milyon adayın katılacağı YKS’yi Hatay, Malatya, Kahramanmaraş ve Adıyaman vilayetlerinde de uygulayacağız. Bölgede yaşayan bireylerden kendi vilayetlerinde imtihana girebilmeye yönelik ağır talep vardı, bu talepler doğrultusunda çalışmalarımızı gerçekleştirdik. İmtihan yeri tercih sayısını 2’den 5’e çıkardık. şahıs istediği 5 ili yazabilecek. Adaylar, tercih etmiş olduğu merkezlerden birinde imtihana girebilecek. zelzele bölgesindeki İmtihan uygulamaları için ağır müracaat var. Birtakım bölgelerde müracaatlar kapasitenin iki katına çıkmış durumda, bir aksaklık yaşanmaması için titiz bir Çaba içerisindeyiz.”

Öte yandan, adayların, ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden İmtihan giriş yeri tercihlerini bugün sistemin açılmasıyla güncelleyebilecekleri belirtildi.

ÖSYM, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde yıkımın Fazla Çok olması ve ayakta kalan yapıların can güvenliği zafiyeti oluşturabilme ihtimali sebebiyle zelzele bölgesindeki 4 vilayette İmtihan yapılmaması tarafında karar almıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir