Yurdun birçok bölgesine mevsimin ilk karı düştü: Meteoroloji 14 il için uyardı

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 10, 2023 Yorum Yok

Yurdun bir Fazla bölgesinde kar yağışı tesirini sürdürdü. Malatya’yı bir müddettir tesiri altına Meydan soğuk hava ve sis yerini kar yağışına bıraktı. Sarıkamış’ta bir aydır beklenen kar, şehitleri anma gününde yağdı. Türkiye’de kayak merkezlerinde Ocak ayına girilmesine Karşın beklenen kar yağmadığı için dönem açılışı yapılamazken Yıldızdağı kayak merkezinde özlenen kar yağdı. Erzincan ve Bayburt’un yüksek bölümlerinde akşam saatlerinde kar yağışı tesirini artırdı. Meteoroloji genel Müdürlüğü, Muş, Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli, Erzincan, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Ardahan, Sivas, Yozgat, Çankırı ve Kastamonu için kar yağışı ikazında bulundu.

MALATYA’YA MEVSİMİN BİRİNCİ KARI DÜŞTÜ

Malatya’yı bir müddettir tesiri altına Meydan soğuk hava ve sis yerini kar yağışına bıraktı. kent merkezine düşen mevsimin birinci karını gören vatandaşlar ise kendini dışarı attı.

Yurdun pek Fazla bölgesinde tesirli olan kar yağışı Malatya’da da kendini gösterdi. Kenti bir müddettir tesiri altına Meydan soğuk hava ve sis gece yarısı yerini kara bıraktı. Ağır kar yağışını gören birtakım vatandaşlar ise kendini dışarı atarak karın keyfini çıkardı.

SARIKAMIŞ’A KAR YAĞIŞI TESİRLİ OLUYOR

Sarıkamış’ta bir aydır beklenen kar, şehitleri anma gününde yağdı.

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde yaklaşık bir aydır beklenen kar, gece yağmaya başladı. Kar yağışıyla Bir arada ilçe kısa müddette beyaza bürünürken, kar yağışının Sarıkamış Şehitlerinin 108. Yıldönümünde yağması ise kar yağışına başka mana kattı.

Sarıkamış’a beklenen karın yağdığını Anlatım eden vatandaşlar, “Sarıkamış’a beklenen kar yağışı geldi. Lapa lapa kar yağıyor, gördüğünüz üzere, inşallah yakında da kayak merkezini açacağız” dedi.

Öte yandan gece başlayan kar yağışı kısa müddette Sarıkamış’ı beyaza bürüdü. Kar yağışının aralıklarla devam etmesi bekleniyor. İlçede kar yağışıyla Bir arada hava sıcaklığı da hissedilir formda düştü.

KAYAK MERKEZİNDE ÖZLENEN KAR YAĞDI

Dünya’da ve Türkiye’de kayak merkezlerinde Ocak ayına girilmesine Karşın beklenen kar yağmadığı için dönem açılışı yapılamazken Yıldızdağı kayak merkezinde özlenen kar yağdı.

Dünyanın birçok bölgesinde ve Türkiye’de Ocak ayına girilmesine Karşın beklenen kar şimdi yağmadı. Kayak merkezlerinde kar yağmadığı ve hava sıcaklığının Yapay kar oluşumu için Gerekli ısıya düşmediği için pistler boş kaldı. Kayak merkezleri kara hasret kalırken Sivas’ta bulunan Yıldızdağı Kış Turizmi ve Kayak Merkezinde özlenen kar Son yağdı. Akşam saatlerinde tesirli olan kar yağışı geç saatlerde tesirini arttırdı. Kayak merkezinde kar kalınlığı yaklaşık 10 santimetreye ulaştı. Hava sıcaklığının düşmesiyle Bir arada Yapay kar makineleri çalıştırıldı.

YILDIZDAĞI RENGİNE BÜRÜNDÜ

Yıldızdağı Kış Turizmi ve Kayak Merkezinin bağlı bulunduğu Buruciye A.Ş genel Müdürü Mustafa Altun, Yıldızdağı’nın rengine büründüğünü belirterek, “Şu Lahza Fazla hoş bir kar yağışı devam ediyor. Soğukla birlikte dönemi açma hazırlıklarımızda başladı. İnşallah bir hafta içerisinde kayak severlerimizi burada ağırlamaya başlayacağız. sömestr yaklaşmakta, sömestr ile Bir arada şimdiden rezervasyonlarımız Fazla üst seviyeye ulaştı. Odalarımızın tamamına yakınında rezervasyon doluluğu oranı sağlanmış durumda.” Dedi.

DÖNEMİ EN ERKEN AÇAN TESİSLERDEN BİRİSİ OLACAK

Altun, Dünya’da birçok kayak merkezinin şimdi karla buluşmadığını belirtip, Yıldızdağı’nın en erken dönemi açan merkezlerden birisi olacağına vurgu yaparak, “Türkiye’de kar yağışının geç gelmesiyle birlikte şu anda tahminen hem Avrupa’da hem Dünya da birçok kayak merkezi karla buluşamadı. Yıldız Dağı şu Lahza Türkiye’de en erken açılan kayak merkezlerinden biri olma yolunda. Bu Yıl yeni yatırımlar yaparak yeni yapay karlama makineleri getirdik. Ek restoranlar ve ek pistlerle kayak severlerimize bu Yıl yeni heyecanlar yaşatmak istiyoruz. Vilayet 10 Tane yaptığımız doğal Ömür konutlarının ağır ilgiden Dolayı 15 Tane daha ek yaparak 25 adet doğal Ömür Meskenlerini geçen Yıl hizmete açmıştık. Şu Lahza rezervasyonlarda da görüyoruz ki Fazla ağır bir İlgi var. Yıl uzunluğu bu ilginin artacağını düşünüyoruz.” dedi.

MEMLEKETLER ARASI TURNUVALARA mesken SAHİPLİĞİ YAPACAK

Altun, Yıldızdağı Kış Turizmi ve Kayak Merkezinin bu dönem memleketler arası turnuvalara konut sahipliği yapacağını Anlatım ederek şunları söyledi. “Bu Yıl ayrıyeten spor faaliyetlerimizde olacak. Kayak federasyonumuzun tesisimiz için planlamış olduğu iki Tane yarış bulunmakta. Ayrıyeten Dünya ve Avrupa Kar Voleybol Şampiyonasının birer etabı Yıldız dağında gerçekleşecek. Türkiye Kar Voleybol Şampiyonasını da bu sene Yıldız Dağında konut sahipliği yapacağız. Geçen Yıl birincisini yaptığımız üniversiteler ortası kar voleybol şampiyonasını bu sene devam ettirerek iştirak sağlayan üniversite sayısını da arttırmayı planlıyoruz.”

ELAZIĞ’IN MERKEZİNE MEVSİMİN BİRİNCİ KARI YAĞDI

Elazığ kent merkezine mevsimin birinci karı yağdı. Tesirli olan kar yağışı sonrası Elazığ beyaza büründü.

Elazığ’da kent merkezine mevsimin birinci karı düştü. Bölge genelinde yüksek rakımlı yerlerde bir müddettir tesirli olan kar yağışının, Belde merkezlerinde de bugünden itibaren tesirli olmasının beklendiği belirtildi. Elazığ’ın merkezinde bu kış mevsiminin birinci kar yağışı gece saatlerinde tesirli olmaya başladı. Kar nedeniyle birtakım yerler kısa müddette beyaza büründü. Ayrıyeten ilçelerde de kar yağışının tesirli olmaya başladığı bildirildi.

Öte yandan Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli’de kar beklendiğini, Adıyaman’da ise karla karışık yağmur beklendiğini bildirdi.

HER KIŞ METRELERCE KARIN YAĞDIĞI KARLIOVA YENİ BEYAZA BÜRÜNDÜ

Bingöl’de her kış metrelerce karın yağdığı Karlıova ilçesinde gecikmeli de olsa yağış başladı, her yer beyaza büründü.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğünün ihtarının akabinde, Bingöl’ün birçok bölgesinde kar yağışı başladı. Haftalardır yağışın beklendiği Karlıova ilçesinde de kar yağışı başlarken, ilçe biranda beyaza büründü. Yer yer 5 santimetreye ulaşan karın yağmasıyla birlikte, çocuklar da sokaklara çıkarak kaymaya başladı. Kar yağışının sabah saatlerine kadar sürmesi bekleniyor.

ERZİNCAN VE BAYBURT’UN YÜKSEK KISIMLARINDA KAR YAĞIŞI TESİRİ ARTIRDI

Erzincan ve Bayburt’un yüksek kesitlerinde akşam saatlerinde kar yağışı tesirini artırdı. Uzun müddettir yağış bekleyen çocuklar karın tadını poşetlerle rampa aşağı kayarak çıkardı.

Evvelki yıllara nazaran geciken kar yağışı kuraklık kaygısına neden olurken bugün Türkiye genelinde Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan cuma hutbesinde, kuraklık riskine dikkat çekilerek, yağış için dua edildi. Erzincan ve Bayburt’un yüksek kısımlarında ise akşam saatlerinde kar yağışı görülmeye başlandı. Kar yağışı Erzincan’ın Refahiye ve İliç ilçesi ile Bayburt’un Arpalı Beldesini büsbütün ak örtüyle kapladı. Erzincan – Sivas kara yolu Kızıldağ ve Sakaltutan geçitlerinde ağır tonajlı araçlar zahmetle ilerlerken Erzincan-Refahiye-İliç kara yolunda da kar ve tipi hasebiyle görüş uzaklığı düştü, araçlar yavaş seyretmek durumunda kaldı. Refahiye’de kayan yolcu otobüsü ile araba çarpıştı. Kazaya karışan araçlarda maddi hasar oluştu.

Bayburt’ta uzun müddettir kar yağışını bekleyen çocuklar yağan yağışla Bir arada buzlanan rampada poşetle gece saatlerinde bir müddet kaymanın tadını çıkararak eğlendiler.

“METEOROLOJİDEN 14 VİLAYET İÇİN KAR YAĞIŞI UYARISI”

Meteoroloji genel Müdürlüğü, Muş, Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli, Erzincan, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Ardahan, Sivas, Yozgat, Çankırı ve Kastamonu için kar yağışı ihtarında bulundu.

Meteoroloji genel Müdürlüğü tarafından yapılan nihayet değerlendirmelere nazaran, bugün Marmara’nın doğusu, şark Akdeniz’in doğusu, dahil Anadolu’nun şimal ve doğusu, Karadeniz, şark Anadolu’nun şimal ve batısı, Güneydoğu Anadolu ile Bitlis, Van, Muş ve Bingöl etraflarının yağmurlu, İç ve yüksek kesitlerde yer yer karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir