Zamma doymuyorlar: Enflasyonu fırsatçılar azdırıyor

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 20, 2022 Yorum Yok

Son devirde Besin fiyatlarında yaşanan yükselişin en Kıymetli nedenlerinden biri de Besin eserlerine yapılan fahiş artırımlar olarak gösteriliyor. Ticaret Bakanlığı’nın 81 vilayette, çarşı ve toptancı hallerinde gerçekleştirdiği kontroller çarpıcı sonuçları ortaya çıkardı. Kontrollerde Özellikle Besin fiyatlarında yüksek artışlar yapıldığı belirlendi. Bu durum nihayet 1 yılda yüzde 99’u aşan Besin enflasyonunu tetikledi.

YAĞ VE BAKLİYATA FAHİŞ ARTIRIM YAPTILAR
Girdi maliyetlerinin üzerinde fahiş karlar ile eserlerini satanlara ise 9 milyon 403 bin 237 lira Nakit cezası kesildi. Haksız Fiyat Kıymetlendirme Heyeti, tedarikçi ve perakende işletmeler tarafından satışa sunulan ve kamuoyunun beslenme, sağlıklı yaşama ve korunma üzere Temel gereksinimlerini kapsayacak eserleri mercek altına aldı.

Yapılan kontroller sonucunda ceza uygulanan işletmelerin en Çok fiyatını artırdığı eserler; ay çiçek yağı, bakliyat eserleri ve süt eserleri olarak göze çarptı. Denetimler, organize ve klasik perakende kesimine yönelik olarak gerçekleştirildi. Birçok çarşı ve toptancı hallerindeki artışlar incelendi.

DENETİMLERE STOKÇULAR DA TAKILDI
Yapılan incelemeler sonucunda stokçuluk yapan işletmeler de belirlendi. İşletmelerin Temel gereksinim ve Besin hususlarında stokçuluk yaptığı ortaya çıktı. Ayrıyeten Stokçulukla ilgili uygulanmasına karar verilen cezaların Değerli bir kısmı da otomotiv bayilerinden oluşuyor.

Öte yandan, Haksız Fiyat Kıymetlendirme Şurası üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler tarafından satışa sunulan ve kamunun beslenme, sağlıklı yaşama ve korunma üzere Temel gereksinimlerini karşılamak için Mecbur olan mal ve hizmetlerin fiyatında girdilerini kapsalı bir halde inceliyor. Tekrar şura, diğer üretim maliyetlerindeki artış üzere haklı bir sebebe dayanmaksızın yapılan çok ve adil olmayan fiyat artışlarına yönelik olarak devrin enflasyon oranı, döviz kuru, ulaşım ve işçi maliyetleri üzere etmenleri etraflıca ele alarak cezai süreç uyguluyor.

Ali Kürşat Büyükada

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir