10 il için ‘sarı’ uyarı: Fırtınaya dikkat – Haritalı

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 09, 2023 Yorum Yok

Meteoroloji genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya nazaran, bugün ve yarın Marmara ve Ege’nin batısında şimal ve kuzeydoğu, Güney Ege kıyılarında kuzeybatı taraflardan Güçlü rüzgar ve kısa periyodik fırtına bekleniyor.

Türkiye geneli 3 günlük hava durumu bilgileri

Fırtına beklenen, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Manisa ve Tekirdağ için “sarı” kodlu ihtarda bulunuldu.

Başta ulaşımda aksamalar olmak üzere meydana gelebilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekiyor.

METEOROLOJİK GÖRÜNÜM

Yapılan en nihayet değerlendirmelere nazaran; Marmara’nın doğusu, dahil Anadolu, Karadeniz, ile Tekirdağ, Balıkesir, Kütahya, Afyonkarahisar, Ardahan ve Erzincan etrafları, Çanakkale ve Kırklareli’nin doğusunun aralıklı yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların ekseriyetle yağmur ve sağanak Karadeniz’in İç kesitleri, dahil Anadolu ile Trakya’nın yüksek kesitleri, Bursa, Bilecik ve Kütahya’nın yüksekleri, Ardahan ve Erzincan etraflarında karla karışık yağmur ve yer yer kar formunda olması bekleniyor. Yağışların Orta ve şark Karadeniz kıyıları ile Kastamonu’nun Kenar kısımları ve Sinop etraflarında Mahallî olmak üzere Güçlü olması bekleniyor. Sabah saatlerinde ülkemizin İç kısımlarında yer yer sis ve pus olayı bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: şimal ve İç kesitlerde hissedilir derece azalacağı ve mevsim normallerine düşeceği, Akdeniz ile şark kesitlerde mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edeceği kestirim ediliyor.

RÜZGAR: Çoklukla kuzeyli taraflardan hafif ve orta kuvvette; Marmara ve Ege kıyılarında Güçlü ve Vakit vakit fırtına(40-80 km/sa) halinde eseceği varsayım ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların Orta ve şark Karadeniz kıyıları ile Kastamonu’nun kıyıları ve Sinop etraflarında Mahallî olmak üzere Güçlü olması beklendiğinden ulaşımda aksamalar, sel, su baskını üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın Marmara ve Ege kıyılarında kuzeyli istikametlerden Güçlü ve Vakit vakit fırtına(40-80 km/sa) halinde esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç devrilmesi üzere aksiliklere karşı önlemli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir