Yeni petrol şehrimiz: Gabar Dağı’nın etekleri

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 09, 2023 Yorum Yok

Terörün tarih olduğu Gabar’da artık petrol arayan sondaj kulelerin sesleri yankılanıyor. Yeni tan olarak hala 5 kuyudan günde 5 bin 300 varil petrolün çıkarıldığı Şehit Esma Çevik petrol alanında süren hummalı çalışmaları yerinde gözlemledik. yöre halkı tarafından manası “yelkenli tekne” olarak da lisana getiren Gabar Dağı’nda arama, çıkarma ve sevkiyat süreçleri özetle şöyle:

GİRİŞLER özel İZİNLE

Özel müsaadeyle giriş yapılan petrol arama alanında Emniyet tedbirleri de üst seviyede. Nizamiye kapısında vazife yapan jandarmalar içerden bilgi alınmadığı ve Özel müsaade olmadığı sürece petrol alanına girişe müsaade vermiyor. Çalışmaların yapılmaya başladığı günden bu yana rastgele bir terör olayı ile karşılaşmayan tesis ve bölge korucular ile jandarma grupları tarafından korunuyor. Yeni kuyu açıldıkça Emniyet önlemleri de bu çerçevede genişletiliyor.

GÜNLÜK MAKSAT 25 BİN VARİL

Bin 700 – bin 800 metre yüksekliğe ulaşan Gabar Dağı’nın yüksek kesitlerinde petrol arama çalışmaları devam ediyor. 6’ncı kuyunun açılması için çalışmalar sürüyor. Amaç bölgede 12 petrol kuyusu daha açmak. 12 kuyunun da üretime geçmesiyle alandan günlük 25 bin varil petrol üretilecek.

EN AZ 150 MİLYON VARİL ÇIKARILACAK

Mühendisler rezervin lakin 150 milyon varilinin çıkarılabileceğine dikkat çekiyor. Çıkarılan eserin yüksek gravitede olduğu belirtilerek rastgele bir sürece tabi tutulmadan bile motorin kullanan traktörler üzere araçlarda kullanılabileceği kaydedildi.

BİN 540 RAKIMDA SONDAJ KULESİ

Gabar’da, bin 540 metre rakımda bir sondaj kulesi de bulunuyor. Şehit Esma Çevik petrol alanında toplamda 3 sondaj kulesinin vazife yapıyor.

önce BATMAN’A SONRA HATAY’A

Keşif, Gabar Dağı’ ve etrafında çehreyi de şimdiden değiştirmeye başlamış. Çıkarılan petrolün nakli için yollar rehabilite edip genişletilmiş. Trafikte tankerler sıklaşmış. Çıkarılan petrol tankerler vasıtasıyla taşınıyor. Petrol alanı ve köylerin içinde artık tankerler mekik dokuyor. Günlük 25 ve üzerinde tanker petrolü Batman’a ulaştırıyor. Akabinde da burada sürece sokulan petrol Hatay Dörtyol’da bulunan BOTAŞ tesislerine borular ile naklediliyor. Gabar’a şuan için sürece tesisinin kurulmasının sahanın Batman’a yakın olması nedeniyle düşünülmüyor. 350 Benlik grup aylardır bölgede mesai yapıyor. Takımda petrol, doğal gaz, jeoloji, makine, etraf, inşaat mühendisleri, Amel güvenliği uzmanları da yer alıyor.

Günde 75 metre sondaj

Dünya genelinde açılan 12 kuyudan 1 Tane petrol rezervuarı bulunuyor. Lakin edinilen bilgilere nazaran Gabar’daki petrolün yoğunluğu ve kalitesi nedeniyle açılacak her kuyuda üretimin başlaması bekleniyor. Bunun yanı Dizi açılan her yeni kuyuda Aka meseleler ile karşılaşılmadığı sürece günde ortalama 50 metre ile 75 metre aralığında sondaj yapıldığı bildirildi.

Şırnak’ta yüzler gülüyor

Petrol, Şırnaklı vatandaşların yüzünü çoktan gülümsetmiş. Osman Basan, “Bizim topraklarımızda çıkan her şey bizim için nimettir. Bu çıkan rezerv bizim için ilerleyen devirlerde istihdam ve farklı kapıların açılmasını sağlayacak” dedi. Az Sunar ise “Bölgeye çok bir talep oluştu. Bölgede toprağı olanlar benim toprağımda de petrol çıktı diyor. İlerleyen devirlerde yeni rezervlerin bulunması Lahza sıkıntısı. Şırnak halkından bulunan petrole sevinmeyen yok” sözlerini kullandı.

GÖZETLEME KULELERİ

Tesisin etrafında dağlardan istikbal mümkün tehlikelere karşı kurulan gözetleme kulelerinde de 24 saat boyunca izlemeler yapılıyor.

Arazi üç kat değerlendi

Petrol keşfinin Türkiye’ye olduğu üzere bölgeye de çarpan tesirinin Aka olacağı söyleniyor. Birinci tesirler görülmeye başlanmış bile. Aramalar kamulaştırma ile başlamış. Fakat bölgede sondaj çalışmalarının yapıldığı alana yakın olan diğer topraklarda de pahalanma göze çarpıyor. Bölgede daha Evvel dönümü 10 bin lira TL olan yerler dönümde 30 bin TL’ye çıkmış. Geçmişte terörle anılan Gabar Dağı’nda artık gücün kalbi atıyor. Gabar Dağı’nın manası bölge halkı ortasında “yelkeni ve kürekleri olan tekne” olarak açıklanıyor. Bu ayrıntıya dikkat çekilerek refaha ve kalkınmaya bölgenin yelken açtığı yorumları yapılıyor.

Gençlere Amel kapısı

Keşfin bölgenin kalkınması konusunda Batman Örnek olarak Kamu ortasında gösteriliyor. Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Osman Geliş, “İlimizde bu türlü bir kaynağın çıkması bizler için Aka moral ve motivasyon oldu. İlerleyen devirler için tahminen direkt tahminen dolaylı olarak halkımıza, gençlerimize bu petrol alanı bir Amel kapısı olabilir. Emeği geçen herkese kolaylıklar diliyoruz. Bölgemizdeki petrol araştırmalarından daha güzel haberler bekliyoruz” sözlerini kullandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir