3 dakikada 1 Togg: Satışta öncelik vatandaşın

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 08, 2023 Yorum Yok

Türkiye’nin Arabası Togg’un üretim üssü ve kalbi pozisyonundaki Gemlik Fabrikası’nı deneyimlemek için CEO Gürcan Karakaş tarafından Yeni tan olarak Davet edildik.

Türkiye’nin Arabası Togg’un üretim üssü ve kalbi pozisyonundaki Gemlik Fabrikası’nı deneyimlemek için CEO Gürcan Karakaş tarafından Yeni tan olarak Davet edildik. Fabrikadaki gövde, boyahane ve montaj sınırından oluşan 3 anne tesisi gezdiren ve bilgi veren Karakaş, ‘Üretim burada yapılmıyor’ söylentilerine tokat üzere karşılık verdi. İşte Togg’un üretimine ve istikbal planlarına dair Karakaş’ın yaptığı açıklamalar:

ÜRETİM ROBOTLARINA BİRİNCİ 250’NİN ismi VERİLDİ

– Fabrikada 250 robot misyon yapıyor. 210 tanesi Beden kısmında. 30 tanesi boyada. Kalan 10 tanesi ise nihayet montaj sınırında.

– Robotlara birinci 250 çalışanın ismi verildi. Birinci kaynağı yapan robotun ismi Togg CEO’su olan Gürcan Karakaş.

– Boya sınırı 310 metreden oluşuyor. Avrupa’nın en pak tesisi. Boya çizgisinde bütün basamaklar robotlarla tamamlanıyor. nihayet teknoloji boya sınırı bulunuyor. Burada biriken hava 800 derecelik ısıya ulaşan yakma çizgisiyle temizlenerek tabiata sıfır emisyonla salınıyor.

– Fabrikanın tamamının yüzde 30 gücü 33 bin metrekare araç stok alanında bulunan çatılarda yer Meydan güneş gücü panelinden sağlanıyor.

YERLİ ARABAYA GÜNLÜK TEDARİK

– Fabrika büsbütün faaliyete geçtiğinde 3 dakikada bir Togg üretilecek. Biricik bir araç üretilmeye çalışılırsa en baştan en sona kadar 8 saatlik bir süreç gerekiyor.
– Fabrikada halihazırda 410 çizgilerde çalışan Amele yer alırken 50 mühendis çalışıyor. Togg çatısı altında çalışan sayısı ise şu anda 1400 kişiyi buluyor. 2023 Mart’ında bu sayı 1800 bireye ulaşacak. Fabrika tam kapasiteye ulaştığında ise 4 bin 300 çalışan fabrikada yer alacak.
– Montaj çizgisinde ise batarya paketi, koltuklar, tavan camı, öteki camlar, jant ve lastiklerin araca entegrasyonu tamamlanıyor. Bataryanın montajı büsbütün otomasyon sistemlerle gerçekleştiriliyor.
– Togg’un bütün kesimleri tedarikçiler tarafından günlük sağlanırken, aracın ön İç konsolu (dashboard) içeride üretiliyor. Togg’da kullanılan koltuk ve 500 kiloluk batarya paketi de ray sistemiyle taşınırken aracın montajına kadar ilerleyebiliyor.
– bütün Togg modelleri tıpkı çizgi üzerinde üretilecek. Bu üretim çizgisinin tasarımı büsbütün Togg çalışanlarına ilişkin. 15 saniyede bir değişen üretim sınırıyla karma üretime imza atılabilecek. Eski tip fabrikalarda bu süreç için saatlerce uğraşılıyordu.
– Fabrikanın tamamında kullanılan betonla 50 katlı 7 gökdelen dikilebilirdi. 44 bin kolon betonla sağlam bir yapıya dönüştürüldü.

HIZ HUDUDUNU TARTIŞIYORUZ

– Togg’da şu Lahza için Hız sınırlamasını tartışıyoruz. Dünyada 180 kilometre ve 190 kilometre üzere sınırlamalar mevcut. Bizde kaza istastistiklerine nazaran yazılımla bunu sınırlayacağız. Yoksa 420 at bir araçtan yüksek suratlar elde etmek Fazla kolay. Togg kuvvetli bir araç.

– Togg şu anda 4 milyar 336 milyon 274 bin lira ile Türkiye’de mobilite alanında aktiflik gösteren şirketler ortasında ödenmiş sermayesi en yüksek şirket.

– Birinci akıllı aygıtın 2023 mart sonunda trafiğe çıkmasının akabinde, ortalama 18 ay sonra Avrupa pazarına giriş yapılacak. Sedan model akıllı Aygıt 2025 yılının birinci yarısında piyasada olacak.

– Togg’da 28 mühendis Aksine beyin göçü ile Türkiye’ye kazandırıldı.

– Togg’da Yekün çalışanların yüzde 26’sı bayan. Togg bu oranı yüzde 30’a çıkarmayı hedefliyor.

TEST İÇİN 165 ARAÇ ÜRETİLDİ

– 2023 yılında 25 sabit satış sonrası tecrübe merkezi (servis) açacak olan Togg, 2025 yılında 30 adet sabit servis noktasına sahip olacak. Şirketin 2023 yılında 8 adet olacak taşınabilir servis hizmet aracı sayısı da 2025 yılında 40’ın üzerine çıkacak.

– Togg, kullanıcılarına dijital tecrübe sağlamak üzere hem Togg taşınabilir uygulamasını hem de Yapay zeka dayanaklı dijital asistanı ToggCare’i devreye sokacak.

– Togg akıllı aygıtı 16’sı yeni regülasyon olmak üzere 92 adet farklı test tabi tutuluyor. Şu anne kadar teste gönderilen araç sayısı 165 oldu.

– Togg’un geriden itişli (159.9 kW) ve dört çeker (320 kW) olmak üzere 2 farklı versiyonu bulunuyor. Bunlardan düşük menzilli olanının bataryası 54 kilovat olurken, dört çeker olanın bataryası ise 88,5 kilovat. En kuvvetli Togg’un at gücü ise 420 beygir. Menzil opsiyonları da 300 kilometre ve 500 kilometre.

EN çok SATAN C-SUV OLACAK

– Togg’un en Fazla satan modeli C-SUV olacak. Fiyat açısından yalnızca Türkiye’de değil dünyada da argümanlı olacağız.
– Togg’ların model ismi isimden oluşmayacak. Kodlama sistemiyle harf yahut sayı verilecek. Böylelikle isimden oluşan yaşatma yatırım maliyetine gerek kalmayacak.
– Büyükelçilere verilecek Togg’larda vazife yapılan ülkenin tip onayından geçilmediyse o ülkeye Togg gidemeyecek.
– 2023 Mart ayına kadar Togg’a yapılan Yekün yatırım bedeli 1,8 milyar avroya ulaşacak. Şu anne kadar yapılan yatırım ise 1,3 milyar avro. Yekün yatırımın 500 milyon avrosu ortakların sermayesi. Kalanı ise yerli finans kuruluşlarından alınan az ölçüsü yabancı hisseye da sahip krediden oluşuyor. Togg’un 2030 vizyonunda ise 3,5 milyar avro yatırım yapılacak.
– Togg’un uzunluktan boya olan 29 inç ekranı Vestel’e ürettirildi. Android Quallcom altyapıyla yerli yazılımla sağlanarak bir bilgisayara çevrildi.

BORSAYA AÇILMA PLANI VAR

– Togg ilerleyen evrelerde borsaya açılabilir. Bununla ilgili niyetlerimiz var. Yurt içinde değil Yurt dışında borsaya açılabiliriz.

– Toplamda 300 startup’la görüşüldü ve 19’uyla el sıkışıldı. Gelecekte araç servisinden elde edilen yüzde 70’lik gelir dijital uygulamalardan kazanılacak. Togg’un Amel ortakları ortasında bu uygulamalar yer alıyor. Örneğin; kilometre yaptıkça Türk Hava Yolları’ndan mil puanı kazanabileceksiniz. Bu uygulamalar bulunduğu ülkenin muadillerine nazaran entegre edilecek. Togg Europe bunun için çalışacak.

KAMUYA 2 BİN adet SINIRLAMASI

– Devlet Materyal Ofisi’nin 30 bin adet alım garantisi var. Bunun her Yıl 2 bin adet olacak formda alımı ayarlandı. Bizim için öncelik ferdî perakende müşterisinde olacak. Öğrenci nazaran öncelik sağlanıp ödemesini yapan aracı alabilecek. Togg’lar tecrübe merkezinden teslim alınabilecek. Meskeninize de teslim edilebilecek.

– Bataryanın 8 Yıl ya da 160 bin kilometre garantisi olacak. Aracın genelinin 3 Yıl ya da 100 bin kilometre garantisi olacak. Paslanmaz garantisi ise 10 Yıl olacak.

İSTANBUL’A 2. TECRÜBE MERKEZİ

– Satış ve deneyimin de yapılacağı Togg Tecrübe Merkezi’nin birincisi Kuvvetli Center’a açıldı. 2023’te iç olmak üzere Tecrübe Merkezi sayısını 12’ye 2025’ten sonra ise 35 ve üstüne çıkaracağız. Nüfus ağır yerlerde Tecrübe Merkezi açılacak. Daha kapsayıcı olmak ismine bu karar alındı. Her şehire 1 Tane düşünülüyor. Ancak İstanbul iki yakaya dağıldığı ve Biricik Belde üzere ele alınamayacağı için Anadolu Yakası’na da bir Tecrübe Merkezi açılabilir.
– Teknolojiyi kullanada Türk halkı Fazla yetenekli. Araştırmalarımızda bunu gördük. Erzurum’da teknolojiyi kullananla İstanbul’da teknolojiyi kullanan ortasında ayrım yok. Bu yüzden dijital satışlarla herkes Togg’a ulaşabilecek. Herkes Togg’un içerisindeki teknolojiyi kullanabilecek.

4.8 SANİYEDE 100 KM’YE ÇIKTIM

– Togg’u kullanma fırsatı bulduğumuz Gemlik Tesisi test pistinde heyecanlı anlar yaşadım. Fabrika içerisinde yer Meydan 1,6 kilometrelik pistte kullandığım 4 çeker 88 kilovat batarya ve 420 beygirlik elektrikli Togg, Sıkıntı pedalına bastığım anda tayyare kalkışı hissiyatıyla 4.8 saniyede 100 kilometre sürate çıktı. Frenlerini de denediğim Togg’un performansı rakiplerine taş çıkardı. Pistte yer Meydan yüzde 15 eğimli zirve noktayı ise hiç zorlanmadan çıkıp indi.

YOKUŞ İNİŞ DESTEKLİ

– Yaklaşma ve uzaklaşma açısıyla off-road araçlarını aratmayan C-SUV Togg’un üst donanım paketlerinde yokuş iniş takviyesinin olacağını da öğrendim. Öte yandan İç tasarımı sade bir biçimde tasarlanan Togg C-SUV’un teknolojisi ise şaşırttı. Uzunluktan boya 29 inç büyüklüğündeki 3 pencereye bölünebilen ekran bütün uygulamaların kullanımına İmkan sağlıyor. dahil dikiz aynası mevkisinde bulunan kamera ise selfie yapabiliyor. Anlık olarak toplumsal medyadan paylaşılabilen selfie kamerasının görüntü çekme özelliği de bulunuyor. Direksiyon üzerindeki tuşlar basitçe ulaşım için özelleştirilebilir biçimde ayarlanabiliyor. Teknoloji özellikleri ortasında Togg TV, Trendyol, Togg Game üzere özelliklerin yanında günlük hayatta kullanılan birçok taşınabilir uygulama özelliği bulunuyor. dahil hacmi geniş olan Togg’un bagajı ise 450 litre. Şaft tünelinin bulunmadığı elektrikli Togg geniş bir Ömür alanı sunuyor. 3 sürüş modunun bulunduğu Togg C-SUV’da fren esnasında Geri kazanım için 3 kademe recharge özelliği de yer alıyor.

Şuayip Alabay

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir