Turizmde artık süper ligdeyiz: Hedef yıl sonunda 44 milyar dolar gelir

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 08, 2023 Yorum Yok

Turizm bölümü Eser ve pazar çeşitliliği ile büyüme devam ediyor. Dünya, Türkiye ve Antalya’da turizm hareketlerine taraf veren bölüm temsilcilerinin bir ortaya geldiği en Aka buluşmalardan birisi olan ve Antalya’da düzenlenen “12. Milletlerarası Resort Turizm Kongresi”nde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Yıl sonu için 50 milyon turist, 44 milyar dolar gelir amaçlarının bulunduğunu söyledi. Ersoy, “2022 sona erdiğinde bu sayıları da geçtiğimizi daima Birlikte göreceğiz. Ağırladığımız ziyaretçi sayısında olduğu üzere turizm gelirimizde de Kıymetli bir sıçrama gerçekleştirdik. 2002’de 12,4 milyar dolar olan turizm gelirimizi 2019’da 38,9 milyar dolara yükselttik. 2019’da 76,2 dolar ve 2021’de 81,25 dolar olarak gerçekleşen şahıs başı gecelik ortalama harcamanın da bu Yıl sonu prestijiyle 90 dolara yükseleceğini öngörüyoruz. 2022 sayılarımızı 2019 ile kıyasladığımızda, pandemi sürecini Fazla yeterli yönettiğimizi ve rakiplerimize ayrım attığımızı net formda görmekteyiz” dedi.

GELİRLERDE YÜKSEK ARTIŞ

Türkiye olarak turizm gelirlerinde 2019’a oranla yüzde 14 artış göstermeyi başardıklarının altını çizen Ersoy, Yıl sonu iddialarının gerçekleşmesi halinde ziyaretçi sayısında 2019’la farkı neredeyse kapatmış olacaklarını söyledi. Turizm gelirlerinde ise 2019’un Fazla üzerinde bir artış yakalayacaklarını belirten Ersoy, “Tüm bu sayılar bize şunu gösteriyor, turizmde Türkiye olarak artık ‘Süper Lig’deyiz. Bu işi en üst düzeyde yapan ülkeleri rakip olarak görüyor ve amaçlarımıza Müsait bir halde ilerliyoruz” diye konuştu.

81 KENTE YAYACAĞIZ

Sürdürülebilir turizm için finansman var

DenizBank genel Müdürü Hakan Ateş, sürdürülebilir turizm için finansman kaynağının olduğunu söyledi. Ateş, “Yıllık sürdürülebilir tahvil ihracı 1,8 trilyon dolara ulaştı. Finansmanın daraldığı bu devirde sürdürülebilir finansman kaynakları turizme takviye olabilir” dedi. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Lideri Erkan Yağcı da kesimin sürdürülebilirliği, sağlıklı gelişimi ve turizm gelirinin artması için ziyaretçi başına ortalama harcamayı yükseltecek önlemlere muhtaçlık duyulduğunu kaydetti. Yağcı, “Antalya’mıza 20 milyondan Çok turisti, Türkiye için de 75 milyondan Çok turisti getirmek için sorunun değil, tahlilin bir kesimi olarak çalışmalarımızı devam ettireceğiz” diye konuştu.

Mesude Demirhan

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir