44 saat derse giren atölye ve laboratuvar öğretmenlerine ilave 10 saat daha ek ders görevi verilebilir mi?

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 09, 2023 Yorum Yok

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve ek Ders Saatlerine Ait Kararın 5’inci hususunda, işlik ve laboratuvar öğretmenlerinin haftada 20 saat aylıkları karşılığında ders okutmakla yükümlü oldukları, 6’ncı hususunda ise bu öğretmenlerin haftada 24 saate kadar ek ders fiyatı karşılığında ders okutabilecekleri karar altına alınmıştır.

Diğer taraftan işletmelerde Uğraş eğitiminde görevlendirilen öğretmenlerin bu vazifeleri karşılığında haftada yararlanabilecekleri azami ek ders vazifesi sayısı da, anılan Kararın 15’inci hususunda belirlenmiştir.

Öte yandan Mesleksel ve Teknik Eğitim genel Müdürlüğünün 03.08.2022 tarihli ve 54622844 sayılı yazısında; “Bilindiği üzere; mesleksel ve teknik Anadolu liselerinin bünyesinde mesleksel eğitim merkezi programları da açılmaktadır. Mesleksel eğitim merkezi programları, örgün eğitim kapsamında diplomaya götüren program çeşidi olup mesleksel ve teknik eğitim programları ile Birlikte kıymetlendirilmesi ve derslerinin de hafta içi mesai saatleri içerisinde yapılması temeldir.

Ancak, mesleksel eğitim merkezi programına ilişkin derslerin, okulların fiziki kapasitesinin kâfi olmadığı durumlarda hafta sonunda da verilebileceği değerlendirildiğinden, hususla ilgili İliniz dahilindeki mesleksel ve teknik Anadolu lisesi müdürlüklerinin bilgilendirilmesi, mesleksel ve teknik Anadolu lisesi programları ile mesleksel eğitim merkezi programlarının Bir arada planlanması ve eğitim ortamlarının faal ve verimli kullanılması gerekmektedir.” denilmiştir.

Görüleceği üzere Laf konusu yazıda; mesleksel eğitim merkezi programlarının, örgün eğitim kapsamında diplomaya götüren program çeşidi olduğu, mesleksel ve teknik eğitim programları ile Bir arada kıymetlendirilmesi gerektiği ve hangi müddetlerde yapılabileceği belirtilmiştir.

Bu bilgiler ışığında ulusal Eğitim Bakanlığı İşçi genel Müdürlüğü 14.11.2022 tarih ve 63522764 sayılı görüş yazısında; “Bu çerçevede haftada aylık ve ek ders fiyatı karşılığında okutabileceği 44 saat ders misyonunu dolduran işlik ve laboratuvar öğretmenlerine ders yılı içinde mesleksel eğitim merkezi programında ek ek ders misyonu verilmesinin Mümkün bulunmadığı kıymetlendirilmektedir.” açıklamasına yer verilerek; “44 saat ders misyonunu dolduran işlik ve laboratuvar öğretmenlerine ders yılı içinde mesleksel eğitim merkezi programında ek ek ders vazifesi verilmesi Mümkün değildir.” dedi.

Not; Bu görüş yazısı yalnızca ders misyonu ile ilgilidir bu kapsama Çehre yüze eğitim kapsamında yapılan dersler, belleticilik, Kamu eğitim kursları, Öbür kurumda girilen ek ders, idman vb ek dersler girmemektedir.

İşte o görüş yazısı;

Ahmet KANDEMİR

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir