İstismar davasında Kadir İ. tutuklandı, baba Yusuf Ziya G. teslim oldu

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 09, 2023 Yorum Yok

Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin 6 yaşında evlendirilmesi ve cinsel istismara uğraması savına ait dava açılmıştı. Haklarında yakalama kararı çıkarılan baba Yusuf Ziya G. ve Kadir ,İ.’den, mağdurun eski eşi Kadir İ., Pendik’te yakalanarak tutuklandı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, baba Yusuf Ziya G. ile Ebeveyn Fatıma G’nin “zincirleme halde çocuğun cinsel istismarı” suçundan 22 Yıl 6 aya kadar mahpusla cezalandırılması istendi.

Dini nikahıyla evlendirildiği argüman edilen Kadir İ. hakkında ise “zincirleme formda çocuğun cinsel istismarı” ve “cinsel saldırı” cürümlerinden 67 Yıl 10 ay 15 güne kadar mahpus cezası talep edildi.

BAKANLIĞIN TUTUKLAMA TALEBİNDE BULUNDU

Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 30 Ocak 2023 tarihine duruşma günü verdi. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı avukatı ile müşteki H.K.G.’nin avukatı mahkemeye başvurarak sanıkların tutuklanmasını talep etti.

BABA GÜMÜŞEL VE İSTEKLİ HAKKINDA YAKALAMA KARARI

Talebi yordam ve yasaya Müsait bulan mahkeme, kaçma kuşkuları ve var kanıt durumunu göz önünde bulundurarak sanıklar Yusuf Ziya G ve Kadir İ hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı.

DAVA TARİHİ ÖNE ÇEKİLMİŞTİ

İddianameyi kabul eden Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 22 Mayıs 2023 tarihine duruşma günü vermesi reaksiyon çekmişti. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı mahkemeye başvurarak duruşma tarihinin erkene çekilmesini talep etti. Talebi kıymetlendiren mahkeme, tutuksuz sanıklar baba Yusuf Ziya G. , Ebeveyn Fatıma G. ile H.K.G’nın 6 yaşındayken evlendirildiği Kadir İ’nin yargılanacağı davanın 30 Ocak tarihinde görülmesine karar verdi.

BABA YUSUF ZİYA G. EMNİYETE GİDEREK TESLİM OLDU

6 yaşında dini nikahla kızını o Devre 29 yaşında olan Kadir İstekli ile evlendirmekle suçlanan Yusuf Ziya G , Gayrettepe’deki İstanbul güvenlik Müdürlüğü binasına giderek teslim oldu. İnternethaber’e ulaşan bilgilere nazaran, baba Yusuf Gümüşel “Türkiye’nin gündemini meşgul olmasın diye teslim olacağım, hak yerini bulacak ve gerçekler er yahut geç ortaya çıkacak” diyerek polise teslim olma kararı aldı.

Gece saat 01:20’de teslim oldu

Gece saat 01.20’de Gayrettepe’ye giderek teslim olan Yusuf Zia G sıhhat denetiminden geçirildi.

Baba ve damat 2 yıldır imza veriyormuş

NE OLMUŞTU?

Türkiye’yi ayağa kaldıran 6 yaşındaki çocuk gelin ve cinsel istismar haberi Timur Soykan ile Murat Ağırel tarafından ortaya çıkarıldı. 6 yaşında iken babası tarafından 29 yaşındaki bir gençle evlendirilen H.K.G. yıllarca tecavüze uğradığını argüman etti. Hiranur isimli bir vakfın yöneticisi olan baba, kızın evliliğini sürdürmesi için baskı uyguladığı tezler ortasındaydı. Vahim olayla ilgili iddianame kabul edildi ve K.İ. hakkında 67 Yıl 10 ay 15 gün mahpus cezası istenirken, baba ve Ebeveyn hakkında 22 Yıl 6 ay mahpus cezası istendi. bütün bölümlerin yansısını çeken davayla ilgili bakanlıklar da davaya müdahil oldu.

MAHKEME REDDETMİŞTİ

2020 yılında başlayan soruşturmanın yürütüldüğü sırada savcılığın o Devre kuşkulu olan 3 ismi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk ettiği fakat tutuklama talebinin mahkeme tarafından reddedildiği ortaya çıkmıştı. Tutuklama talebinin reddedilmesi üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın karara itirazda bulunduğu fakat ikinci Defa tutuklama talebinin de reddedildiği öğrenilmişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir