5.6 şiddetindeki depremde can kaybı haberi geldi

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Şub 27, 2023 Yorum Yok

AFAD: YIKILAN BİNALAR VAR

AFAD’dan yapılan nihayet dakika açıklamasında, “Malatya vilayetimizin Yeşilyurt ilçesinde meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki zelzele sonrasında, alan tarama çalışmaları sonucunda yıkılan binalar olduğu tespit edilmiş olup, arama kurtarma takımlarımız bölgeye süratlice sevk edilmiş ve çalışmaya başlamışlardır.” denildi.

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde 5.6 büyüklüğünde zelzele meydana geldi. Sarsıntı, Kahramanmaraş, Adıyaman, Elazığ ve Etraf vilayetlerde hissedildi. AFAD, alan tarama çalışmaları sonucunda yıkılan binaların olduğunu duyurdu. Kahramanmaraş’ta zelzelede hasar gören bir metal fabrikasında içeri giren emekçilerin tencere tabak üzere eşyaları kurtarmak istedikleri sırada meydana gelen çökmede 1 personelin öldüğü, 4 personelin yaralandığı öğrenildi. Malatya Yeşilyurt Belediye Lideri Mehmet Çınar, eşya almak için konuta giren bir baba ve kızının yıkıntı altında kaldığını ve arama-kurtarma çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

AFAD’dan aktarılan bilgiye nazaran; Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde saat 12:04’te 5.6 büyüklüğünde zelzele meydana geldi. zelzele Etraf vilayetlerde de hissedilirken derinliğinin 6.9 km olduğu açıklandı. Sarsıntının akabinde yıkılan binalarda arama-kurtarma çalışması yapılıyor.

İşte bölgedeki nihayet dakika gelişmeleri…

13.10 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Malatya Yeşilyurt’ta meydana gelen zelzeleden etkilenen bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Şu anne kadar iki yaralımız var, temennimiz can kaybımızın olmamasıdır. Vatandaşlarımızdan hasarlı binalardan Irak durmalarını rica ediyoruz. Takımlarımız tarama çalışmalarına devam etmektedir.

13.05 BİR BABA VE KIZI yıkıntı ALTINDA

Malatya Yeşilyurt Belediye Lideri Mehmet Çınar, eşya almak için konuta giren bir baba ve kızının yıkıntı altında kaldığını söyledi. Yeşilyurt Belediye Lideri Çınar, “1 saat kadar Evvel Kozluk Beldemizde 5.6’lık bir zelzele oldu. O sırada çalışmalar yapıyorduk. Birkaç Enkaz olduğunu duyduk. önder Bayram Mahallemizde 4 katlı bir yapı yıkıldı. Malesef vatandaşımız köyden gelmiş, aqilesiyle birlikte. Eşi aşağıda beklerken 4. kattaki konutundan eşyasını almaya gidiyor ve o ortada zelzeleye yakalanıyor.” dedi.

Çınar kelamlarına şöyle devam etti:

Bir ses alındı, şu anda da arama takımları enkazın başındalar. 10 binadan biz yıkıldı haberini aldık fakat burayla ilgili içerisinde insanların olduğu bilgisi geldi. diğer binalarla ilgili bu türlü bir bilgi gelmediği için oralara gitmedik. 40-50 bin civarında hasarlı binalarımız var. Muhtemelen tedbiren beşerler yakınlarına gittiler lakin Yeniden de eşyasını almak isteyenler oluyor.

13.01 CAN KAYBI HABERİ GELDİ

Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesi’ ne bağlı Karaziyaret mahallesinde zelzelede hasar gören bir metal fabrikasında içeri giren personellerin tencere tabak üzere eşyaları kurtarmak istedikleri sırada çökme meydana geldi. Olayda birinci belirlemelere nazaran 1 personelin öldüğü, 4 personelin yaralandığı bildirildi.

13.00 Malatya’da yıkılan binaların enkazında arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

12.55 HASARLI BİNALARIN YAKININA BİLE YAKLAŞMAMAK GEREK

CNN TÜRK zelzele Danışmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, 5.6 büyüklüğündeki zelzelesi kıymetlendirdi. Prof. Dr. Ersoy, “Yaşanan iki Aka zelzeleden sonra bütün fay sınırlarında ve Türkiye’de dengelerin bozulduğunu ve bu büyüklükteki zelzelelerin artığını görüyoruz. Bence bu olağan. Daha Evvel aslında olabileceğini söylemiştik. Hasarlı binaların yakınına bile yaklaşmamak gerekiyor. İnşallah altındaki beşerler sağ çıkarlar. öbür sarsıntılarda ziyan görmüş binalar 5’i geçen sarsıntılarda yıkılabilir. Bu zelzeleler devam edecek, bunu aklımızdan çıkarmamamız lazım. Aka bir sarsıntıyla bağlantılı olduğunu söylemek nihayet derece sıkıntı.” sözlerini kullandı.

12.45AFAD: YIKILAN BİNALAR VAR

AFAD’dan yapılan nihayet dakika açıklamasında, “Malatya vilayetimizin Yeşilyurt ilçesinde meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki #deprem sonrasında, alan tarama çalışmaları sonucunda yıkılan binalar olduğu tespit edilmiş olup, arama kurtarma takımlarımız bölgeye süratlice sevk edilmiş ve çalışmaya başlamışlardır.” denildi.

12.40 “5 BİNANIN YIKILDIĞI İHBARI GELDİ”

Malatya Yeşilyurt Belediye Lideri Mehmet Çınar’ın açıklamaları şöyle:

Maalesef bir Defa daha sarsıldık. Şana kadar ulaşan can kaybımız yok ancak birtakım binaların yıkıldığına dair ihbarlar geliyor. Ben de takımlarımızı oralara yönlendirip yıkıntı altında kalan Mevcut mı diye Denetim ettiriyorum. Ben de bölgelere gidiyorum. Biz daha Evvel ağır hasarlı binalara girilmemesi konusunda uyarmıştık. İnşallah uyarıyı dinlemeyen olmamıştır. Birkaç binanın yıkıldığı tarafında bilgiler geldi. Takımları gönderdik, teyit almaya çalışıyoruz. 5 yapı ile ilgili bana bilgi geldi, Davet merkezimize gelen ihbarları da kıymetlendiriyoruz. Battalgazi bölgesinde birkaç binanın yıkıldığı bilgisini aldım.

Merkez üssü Malatya’nın Yeşilyurt ilçesi olan 5.6 büyüklüğündeki zelzele Elazığ’da da hissedildi. Sarsıntıdan Dolayı vatandaşlar dışarı çıktı.

12.37 “EKİPLER TEYAKKUZ HALİNDE”

AFAD Lideri Yunus Sezer, toplumsal medyadan yaptığı açıklamada, “Malatya vilayetimizin Yeşilyurt ilçesinde meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki zelzele sonrasında, gruplarımız teyakkuz halindedir. alan tarama çalışmaları devam etmektedir.” sözlerini kullandı.

12.35 “ÇOK SAYIDA İHBAR GELİYOR”

DHA muhabiri İsmail Akkaya, zelzelenin akabinde bölgedeki gelişmeleri CNN Türk canlı yayınında paylaştı:

Birkaç gündür buradayız, Malatya’dayız. Şu anda hiçbir binada insan yaşamıyor. Vatandaşlar hafif hasarlı ve orta hasarlı binalardan eşyalarını taşıyor. tasa edilen eşya taşındığı sırada yapı göçtüyse canlı olabilir mi diye ihbarlar bedellendiriliyor.

Şu anda sarsıntıyla Birlikte yıkılan yapı bilgisi yok. çok sayıda ihbar geliyor. Şu anne kadar yok diye biliyoruz. Gelen ihbarlar ‘bina yıkıldığı’ istikametinde. Yaralı bir vatandaş olduğuna dair gelen ihbar yok. Konutlarda beşerler oturmuyor. Yalnızca eşya taşınması için binalara giren şahıslar var.

Bakan Özer: Malatya’da 22 yapı yıkıldı, 20 şahıs hastaneye kaldırıldı

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir