ABD Temsilciler Meclisinde başkan seçimi için 6. tur oylamadan da sonuç çıkmadı

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 10, 2023 Yorum Yok

8 Kasım 2022’deki Ara seçimlerin akabinde Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisinde reis seçimi krizi devam ediyor. Bugün yapılan nihayet 3 oylamada sonuçlar tıpkı kaldı.

6’ıncı Evre oylamada, McCarthy 201 oyda kalırken, kendisine dayanak vermemekte ısrarcı olan 20 Cumhuriyetçi vekil, oylarını vekil Byron Donalds’tan yana kullandı.

212 Demokrat üyenin tamamı parti başkanları Hakeem Jeffries için oy kullanmaya devam ediyor.

Bir Milletvekili ise adaylardan hiçbirine oy vermedi.

– Cumhuriyetçiler ortasındaki bölünmüşlük sürüyor

ABD Temsilciler Meclisinde nihayet 100 yıldır birinci Kez yapılan 6 oylamada da kâfi çoğunluğa ulaşılamadığı için Meclis Lideri seçilemiyor.

Eski ABD Lideri Donald Trump’ın sıkı destekçisi olan bir Küme Cumhuriyetçi üye, Trump’ın “McCarthy’e oy verin” davetlerine Karşın aykırı istikamette oy kullanmaya devam ediyor.

– Cumhuriyetçilerin başkanı McCarthy kimdir?

1965 doğumlu Kevin McCarthy, birinci Sefer 2006’da Cumhuriyetçi Parti’den Kongre üyesi seçilmişti. Aslen Amel insanı olan Kaliforniyalı siyasetçi, 2018’den bu yana Temsilciler Meclisinde Cumhuriyetçilerin azınlık önderi olarak vazife yapıyordu.

Trump’ın sıkı destekçilerinden McCarthy, 2020’deki başkanlık seçim sonuçlarına itirazında Trump’ın yanında yer almıştı. Daha sonra seçimlerin legal olduğunu kabul eden Cumhuriyetçi siyasetçi, 6 Ocak 2021’de Kongre binasına gerçekleştirilen saldırıyı da kınamıştı.

– Byron Donalds kimdir?

1978 doğumlu Floridalı siyasetçi Donalds, Meclisteki Cumhuriyetçi iki siyahi üyeden biri. Eski bir Amel insanı olan Donalds, Cumhuriyetçi partide nihayet devirde yıldızı parlayan isimler ortasında yer alıyor.

Donalds, kürtaj zıddı ve tıpkı vakitte sıkı bir ferdi silahlanma savunucusu olarak öne çıkıyor.

– Birinci 5 cinsteki oylamalarda adaylar kâfi sayıya ulaşamamıştı

8 Kasım 2022’deki Aralık seçimlerin akabinde 3 Ocak’ta birinci oturumunu yapan 118. ABD Kongresinin iki yıllık yeni yasama süreci, reis seçimi kriziyle başlamıştı.

Temsilciler Meclisinde yapılan 4 Zaman oylamada da üyeler, Meclis Liderini seçememişti. 5 oylama boyunca 212 Demokrat üyenin tamamı ise parti başkanları Hakeem Jeffries için oy kullanmaya devam etmişti.

Cumhuriyetçilerin çoğunluk başkanı Kevin McCarthy, nihayet olarak partisinden 201 kişinin oyunu almış, muhafazakar Cumhuriyetçilerin 20’si ise Byron Donalds’a oy vererek, McCarthy’nin çoğunluğu elde etmesine müsaade vermemişti.

– reis seçilene kadar oylamalar devam edecek

Eski ABD Lideri Trump, Temsilciler Meclisinde 5 Sefer üst üste yapılan oylamada Meclis Lideri olmak için kendi partisinden kâfi çoğunluğu elde edemeyen McCarthy’e oy Eda daveti yapmıştı.

ABD’de Temsilciler Meclisi Lideri, devlet lideri ve reis yardımcısından sonra protokolde üçüncü sırada yer alması bakımından Ehemmiyet arz ediyor.

Temsilciler Meclisi, liderini seçmeden işlemeye başlayamıyor. Milletvekillerinin yeni liderin seçilmesi için gereken çoğunluğu elde edene kadar oylamaya devam etmesi bekleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir