Otomotivde sorunlar arzdan talebe kayıyor: Tek sıkıntı çip değil

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 10, 2023 Yorum Yok

Ekonomim.com’dan Hilal Sarı’nın haberine nazaran; Global otomotiv kesimi, Evvel pandemi sonrasında da Ukrayna savaşı ile devam eden çip ve tedarik zinciri sıkıntıları nedeniyle arzın Öğrenci yetişemediği uzun bir mühletin akabinde, 2023’te arzın yanı Dizi talep tarafında da problemlerle karşı karşıya. Çip krizi de 2020’deki kadar akut halde olmasa da 2023’ün sonuna kadar üretimleri etkilemeye devam edecek. Ayrıyeten EV’ye geçiş metallerindeki rekabet de maliyetleri artırarak karlılıkları Olumsuz etkiliyor.

“Rekor fiyatlar ve faizlerde artış potansiyel Müşteri havuzunu küçültüyor”
Cox Automotive tarafından yapılan bir tahlilde “2022 yılına bir arz sorunuyla yaşayan bölüm, yılı bir talep problemiyle kapatıyor” değerlendirmesi yapıyor. Cox Automtoive kıdemli ekonomisti Charles Chesbrough hususa ait değerlendirmesinde “stok seviyelerinde yazdan bu yana bir artış yaşandığını, bunun artan nema oranlarının perakende otomotiv pazarındaki talebi kısıtlamaya başladığına işaret ettiğini” söylüyor. Chesbrough “Rekor yükseklikte fiyatların yanı Dizi kredi nema oranlarının da artmasıyla potansiyel yeni araç Müşteri havuzunu küçültüyor” diye ekliyor.

“Talepteki bozulmadan envanter stoklama döngüsü de etkilenecek”
Otomotiv kesimi konusunda danışmanlık veren S&P Küresel Mobility de geçtiğimiz haftalarda yayınladığı raporda “2023’te bölümde Temel Faktör talepte görülen bozulma olması bekleniyor” uyarısı yaptı. kurum talepteki bozulmanın iki yıldır birikmiş bir talep olmasına Karşın Yıl içinde hem üretimi hem de envanter stoklama döngüsünü etkileyeceği görüşünde.

En Aka pazar Çin’de durum bilinmeyen: 2023’te %6 daralabilir
Dünyanın en Aka otomotiv pazarı Çin de uzmanlara nazaran 2023 için hala bir belirsizlik taşıyor. Çin’de kasım ayı araç satış sayıları açıklandığında sektörel dernek China Passenger Car Association (CPCA) lideri “Kasım satışları beklentilerden Fazla daha berbattı. var trend 2008 finansal krizinden bu yana görülmemişti” sözlerini kullandı. araç satışları kasımda yüzde 9,5 düşüşle 1,67 milyon adede gerilemiş, mayıstan bu yana birinci düşüş kaydedilmişti. kurum 2023’te satışların 2022’ye nazaran değişmeyerek 20,6 milyon araç satışı gerçekleşmesini öngörüyor. Birtakım analistler daha da karamsar. China Merchants Bank International kimi vergi indirimlerinin kaldırılmasıyla satışların Çin’de yüzde 6 düşüş kaydedeceği görüşünde. S&P Küresel Mobility’den hafif araç üretim kestirimleri yönetici yöneticisi Mark Fulthorpe, “Bireylerin, merkezi ve Lokal hükümetlerin gelişmelere yansısının ne olacağı dünyanın en Aka otomotiv pazarının seyri konusunda kritik Ehemmiyet taşıyacak” diyor. Kuruluşun Çin otomotiv pazarına ait öngörüsü 25,9 milyon araç satışıyla 2022’ye nazaran yüzde 4,5’lik bir güzelleşme görülmesi. Dünyanın en Aka 2. otomotiv pazarı ABD’de Kelley Blue Book araç sayım verilerline nazaran 2022 yılında Yekün 13,9 milyon adet araç satılmış olduğu varsayım ediliyor. Bu 2021 yılına nazaran yüzde 8 düşüş manasına geliyor. Ayrıyeten 2022 yılı Yekün satışları global finansal krizden toparlanmaya çalışılan 2011 yılından bu yana en düşük seviyede. Ayrıyeten 2022 yılını pazar 14,6 milyon araç satılmış olan 2020 pandemi yılının da gerisinde kapatacak.

S&P Küresel Mobility öngörülerine nazaran Avrupa otomotiv pazarında ise 2023’te Yekün talebin 13,9 milyon adede gerilemesi bekleniyor. Euro Bölgesi’nde resesyonun derinleşmesi ve 2023’te güç krizinin daha da derinleşmesi mümkünlüğü ise bu pazara ait Kıymetli belirsizliklerden biri.

Çip meseleleri da 2023 boyunca devam edecek
Otomotiv kesiminin çip krizi de sonra ermiş değil. Kesimdeki birçok yönetici 2021 ve 2022’ye nazaran darboğazlar hafiflemiş olsa bile, otomotiv çipleri hala muhtaçlığı karşılayacak bollukta üretilemiyor. Kesimin elektrikli araçlara (EV) geçişiyle yeni modellerde çip muhtaçlığı da artıyor. Dünyanın en Aka otomotiv üreticisi Toyota’nın reis Yardımcısı Kenta Kon “Otomotiv kesiminde tıpkı anda bir Fazla değişiklik oluyor ve bunlar otomotiv bölümünün geleceğini geniş formda etkileyecek değişiklikler. Bu nedenle 6 ay sonrasını görebilmek bile zor” sözleriyle bölümde yaşanan dönüşümün beraberinde bir belirsizlik de getirdiğine işaret ediyor. AutoForcast Solutions analistleri çipte devam eden arz probleminin 2023’te Yekün otomotiv üretimini 3 milyon adet Olumsuz etkileyeceğini varsayım ediyor. 2022’de çipteki problemler 4,5 milyon aracın üretimine Mani olmuş, 2021’de ise üretim tarafında çip darboğazı nedeniyle 10,5 milyon adet araç kaybı yaşanmıştı.

Üretim pandemi öncesine 2025’te dönebilecek
S&P Küresel Mobility’nin kritik öngörülerinden biri de global otomotiv arzında pandemi öncesi seviyelere 2023’te ulaşma maksadının “en erken 2025’e ertelenmiş olması”. Kuruluşun yaptığı tahlilde Yekün hafif motorlu araç üretiminin 2023’te yüzde 4 artışla 85 milyon adede yükseleceğini öngörüyor.

EV’lere geçiş metallerinde rekabet maliyetleri yükseltiyor
Dalın 2023’te karşılaşacağı problemlerden biri de, kesimin karbon emisyonlarının azaltılması için konulan maksatlar doğrultusunda yaşadığı süratli dönüşümün getirdiği rekabet ve bu rekabetin kimi mesken metallerinde fiyatları daha da artırması mümkünlüğü. Tesla’nın geçtiğimiz günlerde Piedmont Lithium’la bir tedarik muahedesi yapması yahut emtia devi Glencore’dan Üleş almayı planlaması bu rekabetin Değerli işaretleri. Güç maliyetlerinin nihayet aylarda gerilemeler olsa da, nihayet 5 Yıl ortalamalarına nazaran hala Fazla yüksek seyretmesinin yanı sıra, nikel ve kobalt üzere Az metallerde yaşanan rekabet de bu kritik girdilerin fiyatlarını yükseltiyor. 2023’te global otomotiv talebinin yüzde 13,3’ünü oluşturması beklenen mesken satışlarının 10 milyon adede yaklaşacağı öngörülüyor. Aralık 2022 itibariyle lityum fiyatları 2021 yılının başına nazaran 10 katına yükselmiş durumda. Nikelde ise yüzde 75’lik bir artış var. Kobalt ise 2020 seviyelerinin iki katının da üzerinde. BloombergNEF varsayımlarına nazaran bu nedenle kilowat saat başına 100 dolar maliyet seviyeleri kestirim edilenden iki Yıl daha geç – 2026’da ulaşılacak. Bu da iddialara nazaran üreticilerin teşvikler olmadan EV’lerin seri üretimini ve satışlarını artırmalarını zorlaştıracak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir