Avrupa’da soba devri başlıyor

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 08, 2022 Yorum Yok

Avrupa’da soba evresi: Kıta Aka kışı çaresizce beklerken Türkler tahlile gelenekte arıyor

Rusya’nın vanaları kapatmasıyla yaşanan doğal gaz krizi Avrupa’da yaşayan Türkleri de vurdu. Gurbetçilerin kendi ortalarında yaptığı sohbetlerin anne gündemi doğal gaz oldu.

Bazen Tedbir için akaryakıt stokladı, kimisi soba kurup odun-kömür satın aldı. Elektrikler kesilir kaygısı ile mum stoklayanlar bile var. Yeni Şafak’a konuşan gurbetçiler “Bu kış güç geçecek” diyor.

AVRUPA’NIN ÇÖKÜŞÜ BAŞLADI

Mustafa Örsoğlu: 1995’ten beri Fransa’da yaşıyorum. Evliyim ve dört çocuğum var. Tüm Avrupa’da güçten Dolayı Aka bir ekonomik kriz Mevcut ve bunun nasıl aşılacağı konusunda ikna edici bir yanıt yok. çok Aka bir doğal gaz ve petrol sorunu ortaya çıktı. Devlet yardımlar yaptı ancak tatmin edici değil. Gerçek tahliller bulamazlarsa felaketin başlangıcı kışın yaşanır diye düşünüyorum.

SOBA VE MUM ALDIM

FİYATLAR ARTTI, MAAŞ ARTMADI

Aslı Bağ: Yaklaşık 20 yıldır Avusturya vatandaşı olarak Avusturya’da ikamet ediyorum. Evliyim, üç çocuk annesiyim. Kriz pek Fazla taraftan bizi etkiledi. Özetlemek gerekirse; akaryakıt, elektrik, kira, doğal gaz ve Besin eserlerinin fiyatları iki katından Çok yükseldi. Buna karşın, minimum fiyatlar ve maaşlar tıpkı kaldı. Bu da doğal olarak Özel gereksinimlerde ve ödemelerde düşünce oluşturuyor. Gaz bulamazsak ki söylentiler bu istikamette, biz de sobaya dönüp odun yakarız. Geçim ıstırabı kaygısıyla birtakım şeylerde kısıtlama yapmak zorunda kaldık. Dışarıda yemek, spor, cümbüş bitti. Hükümet elinden gelen yardımı yapıyor, Lakin yetersiz kalıyor. Hükümetin siyasi çizgisini anlamış değilim.

KONUTUMU MAZOTLA ISITIYORUM

Murat Ali Doğanay: Ekonomik kriz bizi de etkiledi. Harcamaları ona nazaran yapıyorum, meskenimi mazotla ısıtıyorum. Kendi çapımda kısıtlamalar yapıp bu kışı atlatmayı düşünüyorum. Fransa hükümetinin yanlış bir tutumunu görmedim, güç yardımını az da olsa yapıyor. Kâfi değil lakin hiç vermemekten daha yeterli diye düşünüyorum. Hükümetin önümüzdeki kış aylarında atacağı adımları merakla bekliyorum. Sanki Avrupa bu kışı hakikaten doğal gaz olmadan mı geçirecek? çok kaygılıyım. Hükümet bu süreçte ivedilikle dar gelirli ailelere sahip çıkmalı. Yardımları yaparken hayat pahalılığını düşünerek yapsınlar.

Akaryakıt istasyonlarında kuyruk var

İbrahim Kuru: 40 yaşındayım, evliyim, 4 çocuk babasıyım. 11 yıldır Fransa’da yaşıyorum. Güç kaynaklı ekonomik kriz Avrupa’nın tamamını etkiledi. Besin ve petrol ve de doğal gaz düşüncesi yaşanıyor. Mazot ve akaryakıtta durmadan değişen fiyatlar yüzünden istasyonlarda kuyruklar oluşmaya başladı. Kendi çapımızda tedbirler elbette alacağız. hayat kıymetli, maaşlarda artırım yok, devletin verdiği toplumsal yardımlar yetersiz. Konutun ısınma sistemini eski sobalı sisteme çevirdim. Hükümet inşallah elinden geleni yapar da vatandaşını mağdur etmez. Bunu vakitle göreceğiz, bekleyelim kış kapımızda o Vakit her şey netleşir.

Odun fiyatı bile arttı

Necla Cihan: Evli ve 4 çocuk annesiyim. 23 yıldır Almanya’nın Schweinfurt bölgesinde yaşıyorum. Kovid-19 bana nazaran bir krizin başlangıcıydı bu süreci hem Almanya hem Avrupa Fazla güç atlattı. Rusya-Ukrayna savaşı ise pandemiden beter etti. Bu kışı nasıl geçireceğiz ve nasıl tasarruf edeceğiz sıkıntısına düştük. Alman arkadaşım bile “eve odun sobası alalım fakat ısınırız” diyor. Şu Lahza odun fiyatları bile arttı. Hepimiz kaygılıyız. Gaz ve elektrik parasının artırımları ne olacak diye sene sonunu bekliyoruz. Benim konutum Mevcut diye hiçbir yardım alamadım. Hükümetin kalıcı bir tahlil üretmesini ve adaletli olmasını istiyorum.

Yalçın Çevik
Yalçın Çevik
Kriz belimizi büktü
Yalçın Çevik: 39 yaşında evli bir kız çocuğu babasıyım 17 yıldır Avusturya’da yaşıyorum. Kovid-19’u atlattık, oh rahatladık derken, Rusya-Ukrayna savaşı ortaya çıktı. Bu sefer Avrupa’da daha Aka bir ekonomik, doğal gaz ve petrol sorunu ortaya çıktı. Bize de faturası ağır oldu. Hükümetin atacağı adımları bu kış yaşayarak göreceğiz. Telaşlarım var, inşallah bu tasalarım boşa çıkar. Avrupa’da Özellikle doğal gaz krizine karşı nasıl bir Önlem alınacağını nitekim bilmiyoruz. Devlet büyükleri doğal gazı az açın, elektriği az kullanın, tasarruf yapın tarafında talimatlar veriyor.

Sohbetlerimizin konusu gaz

Havva Gürsal: 18 yıldır Avusturya’nın Linz kentinde yaşıyorum. Önümüz kış, doğal gaz birinci sorun oldu. Gaz konusu sohbetlerimizin içine iç oldu, kaygılıyız. Gecen yıllara ve şimdiye baktığımızda ekonomik olarak Bayağı bir ayrım görebiliyoruz. Her alanda artırımlar oldu lakin maaşlar tıpkı kaldı. Bu ekonomik krizden etkilenmeyen Avrupa vatandaşı yoktur diye düşünüyorum.

Hatice Latife

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL Nakit İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ Çabucak GÖR!

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir