Aynı kadroya biri KPSS şartlı, diğeri KPSS’siz personel ilanı

Tercih Rehberleri Mar 28, 2023 Yorum Yok

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine nazaran; Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kapadokya Meydan Başkanlığı, kuruma takımlı olarak avukat, mühendis, mimar, İç denetçi, teknisyen, ofis(yazıhane) vazifelisi üzere unvanlarda Fazla sayıda işçi almak için ‘sözlü sınav’ açtı.

Ancak sözlüde heyetin karşısına çıkacak adayların bir kısmından halk İşçi Seçme Sınavı’ndan en az 70 puan ve üzerinde muvaffakiyet sağlamış olması istenirken bir kısmından KPSS kuralı aranmadı.

Üstelik KPSS puanı ile sözlüye katılacaklar en az 4 rakiple yarıştırılacak ve yalnızca 1’i kabul edilecek. KPSS puanı olmayanlar ise rakipsiz adrese teslim biçiminde heyetin karşısına çıkacak.

Başkanlık ilanda, KPSS puan kaidesi olmaksızın işçi alma sürecini Kapadokya Meydan Başkanlığı İşçi Yönetmeliğinin 8’inci unsurunun 3’üncü fıkrası ile 7’nci fıkrasına nazaran yapacağı bilgisini verdi.

Bu yönetmeliğe nazaran kuruma alınacak reis yardımcıları, 1’inci hukuk müşaviri, Küme lideri ile İç denetçilerde KPSS puan koşulu aranmıyor. 7’nci fıkraya nazaran de kuruma alınacak uzman çalışanın yarısı kadar da KPSS’siz işçi alımı yapılıyor.

2019’da çıkarılan yönetmelikle torpille işe alımın önü Fazla evvelden açılmış. İmtihana müracaat 7 Nisan 2023 tarihine kadar devam edecek ve kelamlı İmtihan ilerleyen günlerde ayrıyeten ilan edilecek.

AYNI İŞ, FARKLI KOŞUL

Başkanlık birebir anda 2 avukatı işe alacak. Lakin bu iki takımdan birine KPSS’den en az 70 puan alıp mülakatta başarılı olanlar, başkasına KPSS puanı olmaksızın direkt mülakatta başarılı olanlar alınacak. KPSS kaideli avukatlar 10 Yıl tecrübeli olsalar dahi mülakatta en güzel 4 rakibiyle yarışacak. KPSS koşulu aranmayan 5 Yıl tecrübeli şanslı 1 avukat ise direkt mülakata katılıp işe başlayacak. Tıpkı şartlar İmtihan açılan 2 mühendis için de geçerli olacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir