Azimli gençler madalya peşinde

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 09, 2022 Yorum Yok

Yurt dışına transfer olan birinci engelli basketbolcu

Avrupa’da oynamayı fakat bunun önünde bir örneği olmadığını belirten Şahin, “Bu yüzden dehşetlerim vardı lakin bunu birinin artık yapması gerektiğini düşündüm. Daima kendime ‘En Kötü ne olabilir ki? Gideceğim, deneyeceğim ve yaşamam gereken her şeyi yaşayacağım’ dedim. Aslında bu noktada biraz teslim oldum. Farklı bir macera denemek istiyordum. İtalya’ya transfer olmak benim için Fazla Aka bir hayaldi, Fazla istiyordum” diyerek İtalya’ya transfer olma sürecini anlatıyor. “Farklı deneyimler kazanmak istiyordum ve İtalya benim için unutulmaz anılarla doluydu” sözlerini kullanan Şahin, basketbolun İtalya’da kendisine öz itimat kattığını söylüyor ve sporun hayatındaki değerini ayrım ettiğini, Aka bir eşikten geçtiği bir Devre olduğunu kaydediyor. “Peki Yurt dışında yaşarken zorlandınız mı?” sorumuza ise, “Tek başına engelli bir bayansanız kulağa biraz güç olacakmış biri gelse de benim açımdan kendimi büsbütün tanıdığım, potansiyelimi gördüğüm bir nevi kendi içime yaptığım seyahatti. Bu yüzden yaşadığım zorluklara teşekkür ediyorum” halinde cevaplıyor ve ekliyor: “Engelimden Müstakil her Vakit olağan bir hayatım oldu o yüzden basketbol beni hayata bağlayan engelimi aşmamı sağlayan şey diyemem, basketbol benim için her Vakit en Özgür olduğum Meydan oldu.” Şahin, ne yazık ki basketbol topluluğunda bayanlara gereğince Talih verilmediğini de belirtip, bu alanda idol olmak istediğini söylüyor. “Bu bir bayrak yarışı ve bu bayrağı benden alıp daha âlâ yerlere götürecek arkadaşlarım olduğuna inanıyorum” diyor. Şu günlerde evlilik hazırlığı içerisinde olan Şahin’in, bundan sonraki süreçte Belçika’da yaşayacağını ve basketbola orada devam etmeyi düşündüğünü öğreniyoruz.

Basketbolla kendimi Özgür hissediyorum
Çağla Işık Uzundurukan, Türkiye Bayanlar Basketbol Ligi’nin birinci işitme engelli sportmeni. 22 yaşında olan Uzundurukan, İstanbul Üniversitesi Spor Yöneticiliği Kısmı nihayet Sınıf öğrencisi. Basketbol mesleğini İstanbul Üniversitesi’nde oynayarak sürdüren Uzundurukan, hareketli bir çocukluğun akabinde ailesinin yönlendirmesi ile basketbolla tanışmış. Bu yolda hayallerinin oluşmasının Davut Güngör hocası ile tanışmasının akabinde olduğunu belirtiyor. “Davut abi bana inandı ve Fazla Ufak yaşlarda olmama Karşın beni A Ekip takımına alarak Fazla deneyimli ablaların olduğu grupta oynattı. Bana yalnızca başaracaklarımın ötesinde benim üzere arkadaşlarıma rol model olacağımı ve bu sorumluluğun değerini Fazla yeterli anlattı” formunda anlatıyor. Uzundurukan, birebir vakitte “Türkiye Bayanlar Basketbol Ligi’nin birinci işitme engelli sporcusu” unvanına sahip. “Bu benim için Aka bir gurur” sözlerini kullanan Uzundurukan, “Çünkü Aka efor, Fazla emek ve Fazla çalışmanın ödülüydü bana” diyor. Uzundurukan. “Basketbol sizin için ne mana Anlatım ediyor?” sorumuza, “Benim için ömrün tam da kendisi. Kendimi Özgür hissettiğim, kendimi Anlatım edebildiğim bir Ömür olduğunu düşünüyorum. Basketbol bana ömürden keyif almamı sağladı” formunda yanıtlıyor.

Yüzmeye toplumsallaşabilmek için başladım
Beytullah Eroğlu, ulusal Paralimpik Yüzme kaptanı. 27 yaşındaki genç atlet, İstanbul Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği kısmından mezun olmuş. Doğuştan kolları olmayan Eroğlu, yüzmeye 2001 yılında eski ulusal grup anrenörü Osman Çullu sayesinde başladığını belirtiyor. “Yüzmeye başladığımdaki maksadım sosyalleşmekti” diyen Eroğlu, daha sonrasında ise amcası Türkiye Güreş Federasyonu Lideri onur Eroğlu’nun kendisine ilham olduğunu, onu Örnek aldığını belirtiyor. Eroğlu, “Önümde Aka bir Örnek ve tıkandığım yerlerde takviye verecek insan vardı. Amcam, önümdeki Aka hayallere Sebep oldu ve ben o hayallerim uğruna savaştım” sözlerini kullanıyor. Dünya şampiyonu paralimpik yüzücü Eroğlu, “Beni yüzmeye bağlayan en Kıymetli şey, engelli bir birey olarak havuz içerisinde rahat hissetmemdi ve benden Öbür engellilerinde orada Mevcut olduğunu görebilmemdi” diyor. Sayısız madalyaya, birincilere imza atan Eroğlu, en Aka motivasyonunun ailesi olduğunu söylüyor. “Ailem, başarabileceğime büsbütün inanıyordu ve ben de bu uğurda başarmak için çalıştım” biçiminde lisana getiriyor. Yüzmenin kendisi için bir Uğraş haline geldiğini anlatan Eroğlu, buradan geçim kaynağı sağladığını söylüyor. Eroğlu, tıpkı vakitte bir bağımlılığında Laf konusu olduğunu lisana getiriyor ve “Bir Kez Avrupa’da, dünyada, olimpiyatta bayrağımızı dalgalandırırsanız o bir bağımlılık haline ve süreklilik haline gelir. Ben de o bağımlılığın peşinden gittim. Dokuz Aka madalya alarak bayrağımızı dalgalandırabildim” sözlerini kullanıyor. Sabah altı da kalkarak, akşam saat sekize kadar bir Fiil eğitim hayatıyla Birlikte ağır bir tempo geçirdiği vakitlerin olduğun söyleyen Eroğlu, “Bu uğurda hiçbir Vakit pes etmeyi düşünmedim. Amacım kazanmaktı. Tarihimizde birincilere imza atmaktı. Birçok birincisi de başardım” diyor. Eroğlu’nun şimdiki maksadı ise, 2024 Paris Olimpiyatları’ndan madalya ile dönmek.

Spora başlayınca öz inançlı biri oldum
Emniyet vazifelisi bir baba ve konut bayanı bir annenin kızı olan 29 yaşındaki ulusal atlet Zübeyde Süpürgeci, tıpkı vakitte Bağcılar Belediyesi Tekerlekli İskemle Atletizm Grubu atleti. Bağcılar’da doğup büyümüş olan Süpürgeci, doğuştan engelli olmasına Karşın bütün zorluklara göğüs germiş biri de. 15-16 yaşlarına kadar hayattaki Biricik engelli kişinin kendisi olduğunu düşünen Süpürgeci, spora İlgi duymasına ve başlamasına bir komşusunun vesile olduğunu belirtiyor. Süpürgeci, “Komşumuz Bağcılar Belediyesi’nde çalışıyordu. Belediyedeki yetkililere ‘Mahallemizde engelli bir kız Mevcut spora başlamasını istiyorum’ demiş” diyerek o süreci anlatıyor. Daha sonra ise yetkililerin konutlarına gelerek, ailesiyle konuştuğunu kaydediyor. Gelen yetkililerin kollarını Denetim ettiğini ve kollarının Fazla kuvvetli olduğunu söylemesi üzerine spora başlayan Süpürgeci, 2011 yılında Bağcılar Belediyesi’nde atletizme başlamış, 2012 yılında ise ulusal Grup’ya seçilmiş. Çabucak akabinde, 2012 ve 2016 Paralimpik Oyunları’nda çaba etme başarısı gösteren Süpürgeci, katıldığı birçok milletlerarası yarışlarda ülkemizi temsil etti. T54 klasmanında Türkiye Şampiyonluğu ve Avrupa Şampiyonluğu elde eden Süpürgeci, 2018 yılında Akdeniz Oyunları’nda tekerlekli sandalyede 800 m ile 2021 İslam ve Dayanışma Oyunları’nda ise 100 m’de ülkemize altın madalya kazandırdı. “Beni spora bağlayan muvaffakiyetim oldu” diyen Süpürgeci, “Spora başlamadan Evvel kendi ailesine bağlı, hiçbir hayali olmayan ve ileride ne olacağını bilmeden yaşayan biriydim lakin spora başlayınca hayalleri, kendine öz inancı olan ne istediğini bilen biri oldum” sözlerini kullanıyor ve bu yolda ailesinin daima dayanak çıktığını söylüyor.

“Spor, sizin için ne mana Anlatım ediyor?” sorumuza, “Bana Düş kurdurup hayatta Mevcut olmamı sağlıyor” yanıtını veriyor. Spora birinci başladığı vakitler vazgeçmeyi düşündüğünü lisana getiren Süpürgeci, atletizmin Fazla güç bir spor olduğunu anlatıyor. “Sürekli eğiliyorsunuz ve elinizde eldiven var. Benim ellerim yara oluyordu fakat sessiz, kendimi Anlatım dahi edemez antrenörüme söyleyemezdim bir şey. ‘Zübeyde devam et’ dedim sonra kendime. Türkiye Şampiyonasında birinci oldum. Vakitle bu yolda öz itimadım arttı, kendime olan inancım başladı” diyor. En Aka gayesinin ise Paralimpik Dünya ve 2024 Paralimpik Olimpiyatları’nda ülkemize madalya kazandırıp ay yıldızlı bayrağımızı dalgalandırmak olduğunu lisana getiriyor Süpürgeci.

Bayrağımızı dalgalandırmak motive etti
Doğuştan sağ kolu ve sol bacağı olmayan 16 yaşındaki Koral Berkin Kutlu, ulusal Paralimpik Yüzme Grubu atleti.9 yaşında rehabilitasyon hedefiyle yüzmeye başlayan Kutlu, su korkusunu yenerek şimdi genç yaşına Karşın hayatına sayısız Türkiye şampiyonluğu ve uluslarası muvaffakiyetler, madalyalar sığdırmış biri. O hayata karşı başarılı olma azmi ile dikkatleri üzerine çekiyor aslında. Hekiminin tavsiyesi ile yüzmeye başladığını belirten Kutlu, “Ailem ben daha küçükken bir havuz arayışına girmiş, o periyottaki su endişem o kadar fazlaydı ki Özel derslerle bile yüzmeyi öğrenemiyordum hatta başımı suya bile sokamıyordum” diyerek anlatıyor o günleri. İBB Spor Kulübü tarafından denemeye çağrıldığını söyleyen Kutlu bu Kez İBB Spor Kulübü’nde yüzmeyi öğrenip başarılı olunca tam vakitli profesyonel bir sportmen olmuş. Yıllarca zorlanarak yüzdüğünü belirten Kutlu, “Özellikle Yurt dışı yarışlarında bayrağımızı kürsüye çıkartmak, başarılı bir Türk sportmen olabilmek bu yolda beni motive etti ve hırslanmamı sağladı” diyor. Kutlu, toplumun nazar açısının engelli bireylerin daha Fazla hiçbir şey başaramayacakları istikametinde olduğunu lisana getiriyor. Kutlu, 2024 Paris Paralimpik Oyunlarında da Yeniden altın madalya alabilmeyi, orada bayrağımızı göndere çekip marşımızı okuyabilmeyi Hayal ediyor.

Dilber Dural

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir