Hapis erteleme kalkıyor

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 09, 2022 Yorum Yok

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın duyurduğu yeni infaz sisteminin anne sınırları ortaya çıkmaya başladı. Beyaz Parti hukukçularının da dayanağı ile hazırlıkları süren yeni sistem için Avrupa örnekleri tarandı. AB ülkelerindeki ‘Rehabilitasyon’ sistemi Türkiye’de de uygulanacak. Buna nazaran, erteleme yahut kontrollü özgürlük kuralları yine belirlenecek. Hata işleyen birisi, bir gün bile olsa mahpusa girecek. İki yılın altındaki kimi kabahatler erteleme kapsamından çıkarılacak, yeni infaz hesaplaması ile hatalı aşikâr bir mühlet için mahpusta kalacak. Cezasının bir kısmını için de Avrupa’daki üzere halk hizmetinde çalıştırma üzere teknikler devreye sokulacak.

AK Parti kaynakları “Adam trafikte el frenini çekiyor, iniyor otomobilden, karısının çoluğun çocuğunun yanında adamın başını gözünü yarıyor. ancak ceza alsa bile mahpus yatmıyor. Bir yılın altındaki cezaların infazı yarı oranında uygulanıyor. Yani altı ay mahpus cezası Mevcut fakat yatmıyor ki, erteleme kapsamına giriyor. Artık yapılacak düzenleme ile bu cezanın gerekirse iki ayını en azından mahpusta geçirsin istiyoruz. Gerekirse memuriyetten olsun. Yani bu cezasızlık algısını ortadan kaldırmamız lazım. Bilhassa hırsızlık dolandırıcılık, hakaret, tehdit, trafik güvenliğini tehlikeye sokma üzere kabahatlerde bir gün bile olsa mahpus yatsın. Zira toplumda şöyle bir algı var: ‘Bunlar nasılsa mahpus yatmıyor, hatası işliyor elini kolunu sallaya sallaya geziyor. Buna müsaade veremeyiz. eşitlik duygusu zedeleniyor. Her cürmün bir gün bile olsa yatarı olması lazım. Kimi haklarının kısıtlanması lazım” dedi.

ERTELEME KALKABİLİR

AK Parti kaynakları, Özellikle tehdit, hakaret üzere hatalardaki infaz sistemine nazaran hatalının mahpusa girmediğini hatırlatarak “Toplumda infial uyandırıyor bu durum. Bunlarla ilgili tahminen bir konut mahpusu de düşünülebilir. Bu tip kabahatlerde genelde erteleme, Nakit cezasına çevirme üzere uygulamalar var. Yani cezası mahpus cezası gerektirmeyen cürümlerle ilgili bir düzenleme olacaktır. Cürmü işleyip, hiçbir şey Ham üzere dolaşamayacaklar. Değişik hata tiplerinde ceza ölçülerine bakmak suretiyle bir kısmında tam infaz, bir kısmında belirli bir müddet infaz olabilir, erteleme kalkabilir” diye konuştu.

YÜCEL KAYAOĞLU

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir