Bakan Özer, BM’deki zirvede konuştu

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 09, 2022 Yorum Yok

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, dünyanın her yerinde salgın hastalıklar, göç dalgaları ve iklim değişikliği üzere harikulâde durumlarla karşı karşıya kalındığına işaret ederek “Dünyada yaşanan ‘kriz durumlarını’, eğitim sistemlerimizi daha da dirençli hale getirmek için nasıl ‘fırsata’ dönüştüreceğimizi tartışmamız gerektiğine inanıyorum.” dedi.

Bakan Özer, Birleşmiş Milletler (BM) 77. genel Şurası “Eğitimin Dönüştürülmesi Zirvesi” kapsamında düzenlenen, Yüksek Seviyeli Eğitim Bakanları Toplantısı’nda konuştu.

Özer, dünyada salgın hastalıklar, göç dalgaları ve iklim değişikliği üzere inanılmaz durumlarla karşı karşıya kalındığını, eğitimin bir taraftan bu meselelerden etkilendiğini, öteki taraftan bu sıkıntıların tahlili için en kuvvetli enstrüman olduğunu belirterek “Dünyada yaşanan ‘kriz durumlarını’, eğitim sistemlerimizi daha da dirençli hale getirmek için nasıl ‘fırsata’ dönüştüreceğimizi tartışmamız gerektiğine inanıyorum.” tabirini kullandı.

Türkiye olarak, karşılaşılan en kuvvetli durumlarda dahi eğitimi en Aka öncelik olarak belirlediklerini vurgulayan Özer, Kovid-19 salgınının birinci safhalarında eğitimin, altyapısını güçlendirdikleri Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sayesinde uzaktan eğitim aracılığıyla devam etmesini sağladıklarını, bunun yanında, farklı televizyon kanalları kurarak uzaktan eğitim fırsatlarını zenginleştirdiklerini ve gereksinim duyan öğrencilere 700 bine yakın tabletin fiyatsız ulaşmasını sağladıklarını kaydetti.

– “Okul öncesinde okullaşmayı sadece bir yılda yüzde 78’den yüzde 93’e yükselttik”

Bakan Özer, uzaktan eğitimin Çehre yüze eğitimin yerini alamayacağını vurguladıklarını hatırlatarak “Gerekli yatırım ve tedbirlerle Birlikte geçtiğimiz eğitim öğretim yılını okullarımızda, Çehre yüze ve kesintisiz bir biçimde tamamlamayı başardık. Yardımcı kaynaklar, destekleme kursları, yaz okulu üzere uygulamalarla salgının yarattığı öğrenme kayıplarının telafisine yönelik sistemler oluşturduk.” dedi.

“Sürekli uygunlaştırma kültürünün, ülkemizde olduğu üzere 19 milyon Talebe ve 1,2 milyon öğretmene sahip Aka ölçekli bir eğitim sistemine yerleştirilmesi Aka emekler istemektedir. Öncelikle, K-12 seviyesinde bütün kademelerde okullaşma oranlarımızı yüzde 90’lara çıkardık. Daha eşitlikçi bir sisteme sahip olmak için Okul öncesinde okullaşmayı sadece bir yılda yüzde 78’den yüzde 93’e yükselttik.” değerlendirmesinde bulunan Özer, her bir öğrenciye fiyatsız eğitim sunma prensibi doğrultusunda ders kitaplarını ve Yardımcı gereçleri fiyatsız sunduklarını aktardı.

Özer, akademik takviye ve telafi eğitimi programlarının kapsamını genişlettiklerini, sosyoekonomik bakımdan dezavantajlı, Özel eğitime muhtaçlığı olan ve Mecbur göç kapsamında Türkiye’ye gelen çocuklara ayrıyeten takviye sunduklarını ve Özellikle göçmen çocukların eğitim hakkından yoksun kalmasına müsaade vermediklerini vurgulayarak şöyle devam etti:

“Türkiye, başta Suriye olmak üzere milyonlarca mülteciye konut sahipliği yaparak bu hususta önde gelen ülkeler ortasında bulunmaktadır. Ülkemiz, Okul çağında bulunan ve sayısı 1 milyonun üzerine çıkan süreksiz müdafaa altındaki Suriyeli çocuğa eğitim hizmetleri sunmaya devam etmektedir.”

Mesleki eğitimin sürdürülebilir bir kalkınma için hayati olduğunu belirten Özer, bu nitekim hareketle, Türkiye’nin mesleksel eğitim sistemini Amel gücü piyasasının gereksinimleriyle uyumlu hale getirdiklerini, kısa müddet Evvel hayata geçirdikleri yeni mesleksel eğitim merkezi programlarıyla yetişkinlerin mesleksel marifetleri kazanmalarını sağladıklarını söyledi.

Bakan Özer, eğitimin başat aktörü öğretmenlerin mesleksel gelişimini Daimi desteklemenin öncelikleri olduğunu ve getirdikleri yeni yaklaşımla Türkiye’deki bütün öğretmenlerin güncellenmiş hizmet içi eğitimlere iştirakini sağladıklarını ve öğretmenlere hem çevrim içi hem de Okul temelli gelişim imkanları sunduklarını belirtti.

Modüler eğitimler aracılığıyla her ay 1 milyondan Çok yetişkine Çeşitli alanlarda eğitimler sunmaya devam ettiklerini aktaran Özer, şunları kaydetti:

“Bu eğitimlere katılan yetişkinlerimizin yaklaşık yüzde 70’i bayanlardan oluşuyor. Bu eğitimler aracılığıyla yetişkinlerimizin hünerlerini geliştirerek Amel gücü piyasasının taleplerine daha uyumlu ve daha dirençli hale getiriyoruz.

Türkiye olarak, her Vakit olduğu üzere daha müreffeh bir dünyanın inşası için dayanışma ve Amel birliği içerisinde devinim etmeye hazırız.”

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL Nakit İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ Çabucak GÖR!

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir