Batılı güçler Moskova’yı köşeye sıkıştırmaya çalışıyor

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 09, 2022 Yorum Yok

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in geçen cuma günü attığı imza ile Ukrayna’da işgal ettiği dört bölgeyi topraklarına kattığını ilan etmesi sonrası Cenk yeni bir boyuta evrildi. batı cephesinden yapılan kışkırtıcı açıklamalar ve atılan adımlar, “Rusya’yı nükleer silah kullanmaya mı zorluyorlar?” sorusunu akıllara getirdi. ABD ve Avrupa ülkeleri, Moskova’nın sıklıkla lisana getirdiği nükleer tehdidi bir tutamak haline getirerek Rusya’ya karşı Ceviz olarak kullanmaya başladı. Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoli Antonov, ilhaktan bir gün Evvel National Interest mecmuası için kaleme aldığı yazıda, ABD’nin Ukrayna’daki çatışmada direkt Kiev’in tarafında yer aldığını ve nihayet periyotta ölümcül silah sevkiyatını artırarak “Rusya’nın dayanıklılığını test ettiğini” lisana getirmişti. Antonov makalesinde, “Bariz hasımca aksiyonlara ve akınlara reaksiyon vermemek için ne kadar sabrımız olduğunu görmek istiyorlar. Aslında Washington, var durumu, Aka nükleer güçler ortasında öngörülemez sonuçlara yol açabilecek çatışmaya hakikat itiyor” sözlerini kullanmıştı. ABD Hariç istihbarat servisi CIA’in eski yöneticisi David Petraeus’ın açıklamaları ise Washington’ın yeni stratejisini gözler önüne serdi.

‘YOK EDERİZ’ TEHDİDİ

Eski CIA Lideri Petraeus, evvelki gün verdiği demeçte, Rus lider Putin’i tehdit eden Misli tabirler kullandı. ABD merkezli ABC News kanalına konuşan Petraeus, “Moskova başkanı çaresiz. Şayet Putin nükleer silah kullanırsa, ABD ve müttefikleri Ukrayna’daki Rus askerlerini yok eder” dedi. Bu türlü bir durumda ABD’nin NATO’ya öncülük edeceğini belirten Petraeus, “Rusya’nın Karadeniz’deki gemilerini batırır, Ukrayna’daki ve Kırım’daki silahlarını da imha ederiz” sözünü kullandı.

PUTİN’İN ÜSTÜNE ÇÖKERİZ!

Geçen hafta ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’ya “nükleer silahlar hakkında boşboğazlık etmeyi bırak” iletisi gönderdiklerini bildirmişti. CBS televizyonunda yayınlanan ’60 Minutes’ programında konuşan Blinken, Washington idaresinin Moskova’ya Özel bir ileti gönderdiğine dair argümanları doğrulamış, “Nükleer silahlar hakkında boşboğazlık etmeyi bırakmaları için hem alenen hem de Özel olarak Ruslara karşı çok net olduk” demişti. Blinken’ın akabinde İzah yapan Cumhuriyetçi Senatör Lindsay Graham da Putin’i tehdit etmişti. Graham, “Nükleer silah kullanırsa bunu NATO’ya yönelik hamle sayar, Amerika olarak Putin’in üstüne çökeriz” tabirlerini kullanmıştı.

TEKRARLARSA AĞIR SONUCU OLUR

ABD ve Avrupalı ülkeler, Rusya’dan gelen nükleer tehdit telaffuzlarını ciddiye aldıklarını lisana getirmişti. ABD Ulusal Emniyet Danışmanı Jake Sullivan, geçen cumartesi günü ak Saray’daki günlük basın brifinginde, “Putin’in nükleer tehdidini ziyadesiyle önemsiyoruz” açıklaması yapmıştı. NATO genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Kremlin nükleer telaffuzunu tekrarlarsa ciddiye almak zorunda kalacağız. Bunun Rusya’ya ağır sonuçları olur” tehdidinde bulunmuş; AB Hariç siyaset ve Emniyet Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de “Rus ordusu köşeye sıkışmış durumda. Putin nükleer silah konusunda blöf yapmıyor” demişti.

AĞIR TOPÇU DESTEĞİ

Fransa, Almanya, Danimarka ve Norveç ise Kiev’e ağır topçu silahları tedarik etme kararı aldı. Le Monde gazetesinin evvelki günkü haberinde, Fransa’nın, Ukrayna’ya yapılacak ek askeri yardımlar çerçevesinde 6 ila 12 Caesar model topçu sistemi gönderme kararı aldığı bildirildi. Berlin idaresinden yapılan açıklamada da Danimarka ve Norveç ile birlikte, Ukrayna’ya 16 adet zırhlı taşınabilir topçu silahı gönderileceği duyuruldu. Zuzana-2 model topların maliyetinin 92 milyon avro (1 milyar 670 milyon TL) civarında olduğu kestirim ediliyor.

AYDA 1,5 MİLYAR DOLAR YARDIM

ABD menşeli medya kuruluşu Bloomberg de Washington idaresinin, savaşın sonuna kadar Ukrayna’ya her ay 1,5 milyar dolar ayırmaya hazırlandığını yazdı. Bloomberg’deki makaleye nazaran, ak Saray, nihayet günlerde ağır halde Avrupa Birliği (AB) temsilcileriyle görüşmeler yaptı ve Avrupalı başkanları misal taahhütlerde bulunmaya çağırdı. Bloomberg’e konuşan kaynaklardan biri, AB başkanlarının, ABD’nin sağlamaya Amade olduğu 1,5 milyar dolara misal formda Ukrayna’ya fon tahsisi konusunda mutabakata Amade olduğunu bildirdi. Ayrıyeten ABD Kongresi, Putin’in ilhak duyurusundan sırf birkaç saat sonra, Ukrayna’ya 12,3 milyar dolarlık ek mali yardımı onayladı.

RUS DUMASI İLHAKI ONAYLADI

Rusya Federasyonu Devlet Duması, Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgelerinin Rusya’ya ilhakını onayladı. Mutabakatların onaylanması sonrası Duma’da konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Yasa dışı ilhakı, Rus topraklarının yine birleşmesinin mantıklı bir devamı olarak niteledi. Kiev idaresini ‘neo-nazi rejimi’ olarak tanımlayan Lavrov, “Ukrayna ordusu Donbas halkını 8 yıldır yasal olmayan formda cezalandırıyor. Rusya Federasyonu, ABD’nin tersine, Irak ülkelerdeki hayali tehditlere değil, hudutlarındaki gerçek tehditlere Karşılık veriyor” sözlerini kullanarak ABD’nin askeri siyasetlerini eleştirdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir