Ücretli öğretmenlerin ek ders ücreti hesaplamaları haftalık mı, aylık mı yapılır?

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 09, 2022 Yorum Yok

Bilindiği üzere ulusal Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve ek Ders Saatlerine Ait Kararın 9’uncu hususunda; “(1) Öğretmen sayısının yetersiz olması halinde;

a) Yüksek tahsilli olmak şartıyla;

1) Bu Karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmi vazifeliler ile Sınıf öğretmenlerine ilköğretim, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate,

2) Resmi vazifesi bulunmayanlar ile emeklilere Okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, Özel eğitim ve yaygın eğitim kurumları ile yabancı uyrukluların eğitim gördüğü süreksiz eğitim merkezlerinde haftada 30 saate, kadar ek ders vazifesi verilebilir.

b) İlgili mevzuatında belirtilen asıllara nazaran uzman ve ehil öğretici olarak nitelendirilenlerden;

1) Resmi vazifesi bulunanlara haftada 10 saate,

2) Resmi vazifesi bulunmayanlara haftada 40 saate,

kadar Okul öncesi, mesleksel ve teknik orta öğretim, Özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders vazifesi verilebilir.

(2)Bu husus kapsamında ders vazifesi verilenlerden resmi misyonu bulunmayanlara, fiilen okuttukları her 5 saat ders için 1 saat daha eğitim öğretime takviye misyonu karşılığında ayrıyeten ek ders fiyatı ödenir.” kararına yer verilmiştir.

Görüleceği üzere ek ders fiyatı karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilenler, fiilen okuttukları ders misyonlarının tamamı için ek ders fiyatından yararlandırılmaktadır. Bu bağlamda ek ders fiyatları de bir ay içinde fiilen okuttukları derslerin toplamı üzerinden takip eden ay içerisinde ödenmektedir. Hasebiyle bu kapsamda vazife yapanların ek ders fiyatları haftalık değil, aylık olarak belirlenmek durumundadır.

Bu bilgiler ışığında ulusal Eğitim Bakanlığı İşçi genel Müdürlüğü 03.10.2022 tarih ve 59601967 sayılı görüş yazısında “Bu prestijle, ek ders fiyatı karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilenlerden resmi misyonu bulunmayanlara üstte belirtilen kararın ikinci fıkrası kapsamında yapılacak ek ders fiyatı ödemelerinin; bir takvim ayında fiilen yerine getirdikleri Yekün ders vazifesi saati sayısının 5’e bölünmesi suretiyle belirlenmesinin Müsait olacağı bedellendirilmektedir.” açıklamalarına yer vererek fiyatlı öğretmenlerin ek ders fiyatlarının aylık olarak hesaplanması gerektiğini belirtti.

İşte o görüş yazısı;

Ahmet KANDEMİR

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir