Beden eğitimi öğretmeni, okuluna dünya kupası ile döndü

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Mar 27, 2023 Yorum Yok

Feriha Uyar Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi vücut Eğitimi Öğretmeni ulusal atıcı Oğuzhan Tüzün, Katar’da düzenlenen Plak Atışları Dünya Kupası’nda altın madalyanın sahibi oldu. Doha’daki Plak Atışları Dünya Kupası’nın trap erkekler kategorisi sıralama karşılaşmasında 121 puanla 8’inci sırada yer alarak yarı finale çıkan ay yıldızlı sportmen, yarı finalde 19 puan toplayarak altın madalya maçına çıkmaya hak kazandı.

Tüzün, finaldeki müsabakada ise topladığı 33 puanla altın madalyaya ulaştı. Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu’na bağlı ulusal grup atleti olarak, eylül ayında Azerbaycan’ın başşehri Bakü’de düzenlenecek olan Dünya Şampiyonası’na hazırlandığını söyleyen Tüzün, “Dünya Şampiyonası’na Fazla süratli hazırlanıyoruz.

Bundan evvelki kampımız da aslında Bakü’deydi. yarış da Bakü’de. Dünya şampiyonluğu için de savlı adaylardan biriyim. Dünya Şampiyonası eylül ayının 5’inde başlıyor, 15’ine kadar devam edecek. Sırasıyla bize gelince atacağız. önce Avrupa oyunları, ondan sonra Avrupa Şampiyonası, ondan sonra dünya şampiyonası. En sonunda olimpiyat oyunları olmak üzere hedeflerim bu yönde” dedi.

‘ATICILIK SPORUNUN YAŞI YOK’
Spora, eski atıcı olan babasını Örnek alarak 14 yaşında başladığını söyleyen Oğuzhan Tüzün’ün başarısı yalnızca Katar’daki dünya kupası değil. 27 yıllık spor hayatına birçok madalya ve kupa sığdıran ulusal atıcı, hayatının merkezine oturan plak atıcılığı sporunu ve muvaffakiyetlerini şöyle anlattı:

“Benim üzere Tüm atlet arkadaşlarımın da birden fazla daha Evvel babaları avcılık kökenli, atıcılık kökenli olarak geliyor. Babam da eski bir atıcı. Ondan Dolayı bana Örnek oldu. 14 yaşından beri yapıyorum, 41 yaşındayım. Benim 27 Yıl oldu. Birinci sefer 1996 yılında başladım, 1998 yılında birinci defa ulusal oldum. 1999’da birinci dünya şampiyonu oldum. 2000 yılında Avrupa 3’üncüsü oldum, 2001 Avrupa şampiyonu, 2002 dünya 2’nciliği, 2003 üniversitelerarası dünya şampiyonluğu üzere.

Arkasından 6 Tane dünya kupası şampiyonluğu var. 5 Tane dünya kupası şampiyonluğu, 2 Tane de dünya kupası final şampiyonluğu. 5 Tane kupa yapılıyor. Onun üzerine en sonunda da Şampiyon Kulüpler Kupası üzere en nihayet dünyanın en düzgün 10 atıcısı bir ortada toplanıyoruz.

Orada da 2 kere şampiyon oldum. Bir tanesi ülkemizde yapıldı, İzmir’de yapılmıştı. Birincisini orada almıştım. Başkasını de Slovenya’nın Maribor kentinde almıştım. Olimpiyatlardan Çabucak sonraki karşılaşmaydı. Orada olimpiyat şampiyonlarını geçmiştim. çok Vakit oldu, 27 Yıl oldu. fakat bizim sporumuzun özelliği bu.

Tabii bizim için maksat 50 yaş. 50 yaşına kadar olimpiyat şampiyonu olup, benim de mesleğimde zira bir Biricik o kaldı. Hem dünya şampiyonuyum hem Avrupa şampiyonuyum.

Geçen sene hem İslam Oyunları şampiyonluğu hem Akdeniz Oyunları şampiyonluğu. 2 şampiyonluğum da var. Bu sene Dünya Kupası’yla başladık. İnşallah bu sene Tekrar dünya yahut da Avrupa Şampiyonası’nda bir derece alıp, hem 2024 Paris Olimpiyatları’na katılmayı hedefliyorum. Hem de orada ülkemize altın madalya kazandırıp ülkemize bu gururu yaşatmayı düşünüyorum.”

‘2’Sİ ATICILIĞA BAŞLASA çok ÖNEMLİ’
vücut eğitimi öğretmeni olarak vazife yaptığı Bursa’nın Nilüfer ilçesindeki Feriha Uyar Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde şampiyonluğunun coşkuyla karşılandığını belirten Oğuzhan Tüzün, “Okulumuza ben yeni tayin oldum.

Çok sıcak bir karşılama yaptılar. Daha okula gelir gelmez Çabucak çiçekler, madalyalar. çok onore ettiler, Fazla gurur duydum, Fazla Mesut oldum. Atletin değer görmesi Fazla değerli. Muvaffakiyetleri alıyoruz Fazla hoş.

Ama Alışılmış bir noktadan sonra insan şöyle diyor; bu okulumuzda artık 750 öğrencimiz var. 750 öğrencinin içinde tahminen 2 tanesi atıcılığa başlasa atıcılık sporu için Fazla önemli” tabirlerini kullandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir