Enkazdan kurtulan Sibel öğretmen terasta hazırladığı sınıfta öğrencilere eğitim veriyor

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Mar 27, 2023 Yorum Yok

Depremden Evvel Altınözü ilçesi Şehit Hasan Akpınar İlkokulunda Sınıf öğretmeni olarak vazife yapan Yıldız’ın oturduğu 5 katlı bina, Pazarcık merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki zelzelede yıkıldı.

Eşi ve 2 çocuğuyla enkazdan çıkmayı başaran Yıldız, İskenderun ilçesi Sakarya Mahallesi’nde yaşayan annesinin yanına taşındı.

Kendisinin ve akrabasının çocuklarının bu süreçten Olumsuz etkilendiklerini gören Yıldız, öğrencileri eğitim ve etkinliklerle buluşturup, sarsıntının geriliminden uzaklaşmalarını sağlamak için harekete geçti.

Komşuları ve akrabalarının yardımıyla masa, sandalye, yazma tahtası ve kırtasiye gereçleri temin eden Yıldız, artçı sarsıntılar azalınca teyzesi Münevver Ece’nin tıpkı mahalledeki 2 katlı konutunun teras katında çocuklar için Müsait bir Meydan hazırladı.

Burada farklı yaşlardan depremzede çocuklara eğitim veren, onlarla kitap okuyan Sibel Muallim onları Çeşitli etkinliklerle de buluşturuyor.

– “Çocuklarla hoş Vakit geçiriyoruz”

Öğretmen Sibel Yıldız, AA muhabirine, afetin çocuklar üzerindeki olumsuzluklarını gidermek ismine Çeşitli etkinliklere başladıklarını söyledi.

Artçı sarsıntıların azalmasının akabinde çocukları yaşadıkları aksiliklerden uzaklaştırmak gayesiyle aileleriyle görüştüğünü lisana getiren Yıldız, ders işlemeye Müsait bir Meydan olarak gördüğü teras katını Sınıf ortamına çevirmeye karar verdiklerini belirtti.

Yıldız, “Sınava hazırlanan öğrencilerimiz de var, anne sınıfına giden çocuklarımız da. Zati okula yeni alışmış çocuklardı bunlar. Hem derslerinden Geri kalmalarının önüne geçmek hem de imtihana hazırlanan öğrencilerimiz için moral motivasyon olsun diye aktifliğe başladık.” dedi.

Zamanla komşulardan da takviye geldiğini anlatan Yıldız, konutları hasar almayan velilerin masa, sandalye, tahta üzere araç gereç getirdiğini kaydetti.

Öğrencilerin yanında olup onlara takviye vermek istediğini lisana getiren Yıldız, anne sınıfından liseye kadar her sınıftan öğrenciye eğitim verdiğini, birleştirilmiş Sınıf mantığıyla devinim ettiğini belirtti.

Çalışmaları görüp, dayanak veren herkese teşekkür eden Yıldız, “Maddi manevi katkı sağlamak isteyen beşerler oluyor. Önceliğimiz kırtasiye materyalleri. Zira birçoğunun konutu ziyan görmüş durumda. Malum artçı sarsıntılar Aralık orta devam ettiği için konutlarımıza çıkamıyoruz. Gelen materyallerle imkanlarımız ölçüsünde eğitim öğretime devam etmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

– “Çocuklarımız derslerinden Geri kalmasın”

Evinin terasını eğitim için açan Münevver Ece, afetten Olumsuz etkilenen çocukların kendi ortalarında oyun oynarken bile yıkıntı kaldırdıklarını gördüklerini anlattı.

Bunun üzerine onlara bu formda dayanak olmak istediklerini lisana getiren Ece, “Çocuklarımız derslerinden Geri kalmasın. Burada ders yapıyorlar. Okulda ne yapıyorlarsa onu yapıyorlar. Teneffüse çıkıyorlar, oyunlar oynuyorlar. vücut eğitimi yapıyorlar.” sözlerini kullandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir