Çalışma Bakanı Bilgin’den ‘EYT’ ve ‘asgari ücret’ açıklaması

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 09, 2023 Yorum Yok

Çalışma ve Toplumsal Emniyet Bakanı Vedat Alım, EYT düzenlemesiyle ilgili olarak, “Sorun Mevcut değil. Alt yapıyı oluşturuyoruz. Yani istifade edecek insanların tamamını kapsayacak bir düzenleme yapılacak.” sözünü kullandı.

Bakan Alım, Toplumsal Emniyet Kurumunun (SGK), Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği’nin (AB) ortaklaşa finansmanı ile düzenlediği “Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Bayan İstihdamının Desteklenmesi Projesi”nin (EDU-CARE) bir oteldeki kapanış konferansına katıldı.

Projenin Amel hayatına katılan bayanların çocuklarının bakımıyla ilgili problemlerinin tahlili ve çocuk bakımında uzmanlaşan bireylerin kayıtlı olarak sistemde yer almasına yönelik olduğunu belirten Alım, şöyle konuştu:

“İstihdam bizim için olağanüstü çözülmesi gereken Değerli bir sıkıntı. Hala yüzde 10’lar civarında işsizlik oranının olması yeni siyasetler üretmemiz gerektiğini ortaya koyuyor. İstihdam sorununun tahlilinin Temel siyaseti büyümedir, büyümeyi sürdürmek, artırmak, büyüme oranlarımızı devam ettirmek. Türkiye bu bahiste dünyadan Olumlu istikamette ayrışarak yoluna devam ediyor. Geçtiğimiz gün, dündü galiba, endüstride büyüme oranları açıklandı. Türk endüstrisi hala büyüyor. Büyümemiz sanayisinin büyümesine dayanıyor. Sektörel olarak sanayiye dayalı bir büyüme sağlıklı bir büyümedir. Endüstrileşme yolunda olan bir ülke için olağanüstü Değerli bir olaydır.”

Büyümeden istihdam yaratmanın Mümkün olmadığını, bunun zıddını önerenlerin de olduğunu lisana getiren Alım, “Yani ‘Enflasyonu önlemek için ne yapalım, nema oranlarını yükseltelim, küçülelim, durağanlaşalım, sıkı Nakit siyaseti uygulayalım’ diyenler var. Bunlar karşı karşıya olduğumuz Temel sorun olan istihdam yaratma sorununu, üretimi artırmak sorununu geriye alan, görmeyen ya da değersizleştiren yaklaşımlardır. Bu bakımdan Türkiye’nin büyüyerek bu sorunu çözmesi lazım.” dedi.

Türkiye’de ekonomik büyüme yüzde 5’ten yüzde 7’ye çıktığında istihdam ölçüsünün 700 binden 1 milyona yükseleceğini Anlatım eden Alım, “Dolayısıyla bizim her Yıl en az 1 milyon hatta daha üzerinde istihdam yaratan büyüme oranlarını gerçekleştirmemiz lazım.” tabirini kullandı.

– “Asgari fiyat, Temel fiyat oldu söylemi hakikat değil”

Türkiye’nin büyüyerek yoluna devam edeceğine olan inancını lisana getiren Alım, büyümenin ortaya çıkardığı sıkıntıların en değerlilerinden birinin, büyüme ile gelir dağılımı ortasındaki alaka olduğunu söyledi.

Demokratik toplumlarda bunu düzenleyecek düzeneklerin toplu pazarlık sistemi ve minimum fiyat olduğuna işaret eden Alım, şu sözleri kullandı:

“Asgari fiyat, olağanüstü Değerli bir kurumdur. Sık sık yapılan tenkitleri izliyorum. ‘Asgari fiyat, Temel fiyat haline geldi’ falan üzere ezberlenmiş bir telaffuz var. Bu hakikat değil. Minimum ücretlilerin Yekün ücretliler içindeki oranı yüzde 38 civarında. Şunu görmemiz lazım, minimum fiyat tıpkı vakitte öbür fiyatlı çalışanların, fiyatlarının de üst tırmanmasını sağlar. Geçtiğimiz Yıl yüzde 50 ve gerisinden yüzde 30’un üzerinde yaptığımız artışlar, fiyatlar ortasındaki farklılaşmanın üste gerçek gittiğini ortaya koymaktadır. İnanıyorum ki, bugünkü toplantıda yahut bu ay gerçekleştireceğimiz toplantıda Amele ve patron taraflarıyla Bir arada minimum fiyatı, öteki fiyatları de rahatlatacak seviyede bir uzlaşmayla belirleyeceğiz.”

– “Toplantı bittikten sonra bir kıymetlendirme yapacağız”

Bakan Alım, programın akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Asgari fiyatla ilgili bir soru üzerine Alım, “İlave İzah yapmayacağım. Bu hafta minimum fiyatla ilgili Kıymetli bir toplantı yapıyoruz. Toplantı bittikten sonra bir kıymetlendirme yapacağız, onu kamuoyuyla paylaşacağız.” yanıtını verdi.

Bir basın mensubunun, EYT ile teknik Sıkıntı olduğuna dair açıklamaları anımsatıp, “Teknik Problem nedir, ıslak mıdır?” halindeki sorusuna Alım, şu karşılığı verdi:

“Teknik Problem ile ıslak ortasında bir alaka nasıl kurdunuz bilmiyorum ancak teknik Sıkıntı ismi üzerinde kayıtlarla ilgili meseleler. Meselelerin çözüldüğünü söylüyoruz. Yani Sorun Mevcut değil. Alt yapıyı oluşturuyoruz. Yani istifade edecek insanların tamamını kapsayacak bir düzenleme yapılacak.”

– Projenin ikinci fazı 2023’te başlayacak

AB Türkiye Delegasyonu Birinci Müsteşarı Angel Gutierrez Hidalgo da projenin emelinin çocuk bakımı sebebiyle Amel gücü piyasasından çekilme riski olan annelerin mali istikametten desteklenerek, kayıtlı istihdama katılmalarını teşvik etmek olduğunu söyledi.

Projenin çocuk bakımı ve bayan istihdamın yanında cinsiyet eşitliğine de katkı sağladığını belirten Hidalgo, başarılı bir biçimde tamamlandıkları projenin ikinci fazının 2023’te başlayacağını duyurdu.

SGK Lideri Kürşad Arat ise proje kapsamında 5 bin 153 anneye direkt aylık 325 avro çalışan Ebeveyn takviyesi, 7 bin 518 bayana ise Biricik seferlik 200 avroya kadar bakıcı eğitim teşviki verdiklerini söyledi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir